CHP’li Kasap: Sadece 21 ildeki çiftçilere destek çıkıldı

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 ildeki çiftçilere buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik gibi ürünlerin tohumunun yüzde 75’ini hibe edildiğini ancak tarımla uğraşan çok sayıda ilin bu destekten yararlandırılmaması yüzünden çiftçilerin mağdur edildiğini söyledi.

CHP’li Kasap: Sadece 21 ildeki çiftçilere destek çıkıldı
banner200

Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdiğini hatırlatan Kasap, “20 gün geçmesine rağmen soru önergemize hala cevap alabilmiş değiliz” dedi.  Yalnızca 21 ilde verilen hibe tohum desteğinin diğer illeri de kapsayacak şekilde acilen genişletilmesi gerektiğini belirten Kasap, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kovid-19 salgınından dolayı çiftçilerin üretimlerinin aksamaması ve ekilebilir arazilerinin üretime katılması gerektiğini söylüyor ama bu ürünleri eken ve ekilebilir alanı boş olan Kütahya gibi pek çok ilimiz bu projeden yararlandırılmıyor. Böyle bir dönemde tohum desteğinden tüm çiftçilerimizin yararlanması yerine Tarım Bakanlığı’nın böyle bir tasarrufta bulunması kabul edilemez. Kovid-19 salgınından ve ekonomik kriz ortamından dolayı zaten zor durumda olan ve borçlarından dolayı adım atamaz hale getirilen çiftçilere uygulanan bu haksız ve eşitsiz durum bir an önce giderilmeli ve çiftçilerimize hibe tohum desteği yanında mazot, gübre, ilaç, yem, sulama suyu ve elektrik gibi tüm girdilerde maliyetleri düşürecek desteklerde sunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 12:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Destekler sadaka gibi
Destekler sadaka gibi - 2 yıl Önce

Ürüne destek 5 kat arttırılmalı 10 yıldır Mısır'a üç krş destek veriyorlar ondan sonra TV ye çıkıp desteleri arttırdık diyorlar yalancı bunlar nerede dindarlık taslayan varsa yalancı...hele birde ağzımın orucuyla diye lafa başlıyorsa kork onlardan....21 ile gelince dindar partiye oy verenler topluluğudur

banner251