CHP’li Karaca: Çiftçilerin sulama birliklerine olan borçları silinsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, koronavirüs salgınıyla birlikte üreticilerin zor günler geçirdiğinin altını çizerek, “Çiftçilerin sulama birliklerine olan borçları silinsin” dedi.

CHP’li Karaca: Çiftçilerin sulama birliklerine olan borçları silinsin
banner200

Bazı bölgelerde çiftçilerin sulama masraflarının en önemli gider kaynaklarından biri olduğunu söyleyen Karaca, “Çiftçilerimizin zarar görmesinin engellenmesi için sulama birliği borçlarının silinmesini hatta yıl boyunca sulama bedeli alınmamasını öneriyoruz” dedi.  Tarım sektörünün ekonomideki ağırlığını her geçen yıl biraz daha kaybettiğini savunan Karaca, “Tarımın milli gelire ve istihdama katkısının azaldığını belirten Gülizar Biçer Karaca, ”Zaten üretim alanlarımız daralıyor, çiftçi sayımız düşüyor. Her geçen gün azalan üretim alanlarımızı ve üreticilerimizi de salgın hastalık nedeniyle kaybedersek, tarımda geri dönülemez bir yola girebiliriz. Korona salgını kendi kendine yeten ülke olmanın önemini herkese göstermiştir. Bu süreçte çiftçilerimizi korumamız şarttır. Corona virüsü salgını nedeniyle çiftçimizin mağduriyetini en aza indirecek önlemler alınmalıdır” dedi.

“GIDA KRİZİ YAŞANABİLİR”

Salgın döneminde üreticiye olan ihtiyacın daha da anlaşıldığını hatırlatan Karaca “Acil olarak çiftçilerimiz için destek paketi açıklanmalı. Corona salgını sonrası yaşanması kuvvetle muhtemel gıda krizi için tek çıkar yol tarım alanlarının üretime kazandırılmasıdır. Bu nedenle çiftçilerin yeniden üretmelerini teşvik edecek önlemlerin acilen il, bölge ayrımı yapılmadan alınması gerekmektedir” diye konuştu.

YAPILMASI GEREKENLER

Karaca, CHP’nin corona salgınında tarım için önlem önerilerini de hatırlattı. Bir an önce yapılması gerekenleri ise şöyle açıkladı:

* Üreticinin 2019 yılından kalan bütün destekleri hemen ödenmeli.

* 2020 yılı desteklerinin 49 milyara çıkarılarak yarısı hemen, kalanı da Haziran ayında ödenmeli.

* Ürünlerin alım fiyatları hemen açıklanmalı.

* Ürünlere alım garantisi verilmeli.

* Üretici borçları 1 yıl faizsiz ertelenmeli.

* Üreticinin elektrik ve su borçları silinmeli. Kapatılan elektrik ve su üreticiye yeniden verilmeli.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Avni
Avni - 2 yıl Önce

Borç silme yok ödeyeceksiniz......2020 girdilerde indirim olsun her çiftçi faydalansın.....hep uyanıkların borcu silinirse ödeyen aptal olur..

Ferit GÖGER
Ferit GÖGER - 2 yıl Önce

Bu üneriler yerinde ve acilen yapılması gerekli ünlüler

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Özel kuyusu olan nolacak peki biz ödedik borcumuz yok sizin öneriniz adalet mi şimdi paran yoksa sulama kardesim u kadar basit ben 1.000.000.00 tl yi yakmışım ki ödedim kazanayım kazanmayım ödedim kazanıyorum mi ödedim bu elektirjgide ikide birde sorun edip durmayin fiatı düşürmeye uğraşın borcu silmeye değil bir çok çiftçi yalan söylüyor kazanmıyoruz diye sen her şeyi veresiye alırsan kazanmazsın hesabını yapacaksın buzuki harcamayacaksın oğlanın altında kızın altında ayrı ayrı araba olmayacak ben kazanıyorum kazanmayanda başının çaresine baksın bir ömür borcun içinde uğraşsın hesap yapmazsa iyi ramazanlar canlar

Batık ciftci
Batık ciftci - 2 yıl Önce

Tam yerinde bir söz anamız ağlıyor mazot su parası gübre parası su anda çiftçiye yapılan zerre iyilik yok hepsi şov

Hasan KALAYCI
Hasan KALAYCI - 2 yıl Önce

Bakan derhal İSTİFA ETSİN

çöküşş
çöküşş - 2 yıl Önce

bu bakanlığın içinde olan bir çalışan olarak görüyorum ve söylüyorum ki, bakanlık acı bir tükenişi bizatihi kendinde yaşamaktadır. liyakat ve ehliyet yok edildi. böyle olunca da çalışan diyorki yahu kendimi niye parçalayam ki? ne de olsa dayısı olan yol alıyor.

İbrahim ağaoğlu
İbrahim ağaoğlu - 2 yıl Önce

Tarım bakanının olmadığı bu ülkede çiftçi üvey evlat’dan beter muamele görüyor ekim yapacak durumumuz yok acilen destekler ödenmeli

Hasan
Hasan - 2 yıl Önce

Sayın vekilim bütün çiftçilerin elektrik borç silsin çok iyi olur


banner251