CHP’li Barut’tan mısır çağrısı! Mısır taban fiyatını revize edin!

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, mısır fiyatlarına yönelik açıklamalarda bulundu. 2018 yılına göre buğday fiyatlarının bu sene yüzde 29 arttığını anımsatan Barut, “Neredeyse aynı girdilerin kullanıldığı mısırdaki fiyat artışı geçen yıla göre yüzde 21 arttı. Açıklanan mısır taban fiyatının ton başına en az bin 200 lira olarak revize edilmesini istiyoruz” dedi.

CHP’li Barut’tan mısır çağrısı!  Mısır taban fiyatını revize edin!
banner200
banner217

Geçtiğimiz aylarda hasadı yapılan buğday taban fiyatlarına bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında artış yapıldığını aktaran Ayhan Barut, bu yıl mısır taban fiyatının ise sadece yüzde 21’lik artışla ton başına bin 150 olarak açıklandığını belirtti. 

Tarımsal üretim maliyetlerinin en önemli kalemini oluşturan mazot, gübre, zirai ilaç, elektrik ve sulama bedellerinin sürekli arttığını, buna karşın çiftçilerin binbir emekle ürettiği ürünlerin para etmediğini hatırlatan Ayhan Barut, “Tarımsal üretim planlaması yapılmadığı, tarımda ithalatçı politikalar izlendiği, tarımsal üretim ve üretici yeterince desteklenmediği için hem üreticilerimiz mağdur oluyor hem de ülke tarımı ve ekonomimiz büyük zarar görüyor. Bu durumun tersine çevrilmesi için her sektörde olduğu gibi üretime, tarımda da üretim ve üretene destek verilmesi gerekiyor. Ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtulması, kalkınması ve gelişmesi için, üreticinin ve yurttaşlarımızın yüzünün gülmesi için bu önerilere kulak verilmesini, gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bu çerçevede hasadın sürdüğü mısır üreticileri de çözüm bekliyor. 2018 yılına göre buğday fiyatları bu sene yüzde 29 artmıştı. Bu bile üreticilerin beklentilerini karşılamadı. Biz buğday üreticilerinin beklentilerinin prim desteğiyle karşılanmasını isterken mısır üreticileri de açıklanan taban fiyatıyla hayal kırıklığı yaşadı. Mazot, gübre ve zirai ilaç fiyatlarında yaşanan artış aynı olmasına karşın buğday fiyatları geçen seneye göre yüzde 29 oranında artarken mısır fiyatları ise geçen yıla göre sadece yüzde 21 arttı. Mağduriyetin giderilmesi için açıklanan mısır taban fiyatının ton başına en az bin 200 lira olarak revize edilmesini istiyor ve bekliyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’nı çiftçilerin sesini duymaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 11:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Sen ne anlatıyorsun, çiftçi bitirildi fiyat vermezler. Girdiler bilmem yüzde kaç arttı, fark 21 çok bile...

Hayvancı?
Hayvancı? - 1 yıl Önce

Mısırı hayvana kaç paraya yedireceğiz tamam çiftçi kardeşimiz kazanmıyor ama pahalı mısır bizide zorlar girdileri düşürmek lazım fiyat arttırmakla olmaz bu iş çiftçiye arazisi ve ürünü oranında vergisiz mazot ve elektrik verilmeli

Hanssan
Hanssan - 1 yıl Önce

Mazota haftada 2 zam....dolar düştü....ayrıca petrol fiyatları düştü.....bu zam olayları ne iş bakan......ve başkan.....yoksa memleketi batırdınızmı.....dünyanın en pis acımasız vergilerini bu millete ödetipte nasıl memleket batar......bu dolar 7.200 e çıkınca yine zam yapcanızmı.........

Neresi
Neresi - 1 yıl Önce

Fiyat arttırmakla bu iş olmaz. Fiyatın artması yine çiftçiye yol su olarak geri döner. Kalıcı çözüm lazım.

Emre
Emre - 1 yıl Önce

Bu taban fiyatı 14 nem değil 18 neme göre uygulamalılar.18 nem 1150 deseler aklımız yatır.kasim aralıkta hasat olan mısır 14 nemi görmez bile.

banner151

banner251