CHP’li Barut’tan iktidara hasat öncesi ithalat eleştirisi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, iktidara ithalat eleştirisinde bulundu. İran’da karpuz ithal edileceğini söyleyen Barut, “İran karpuzundaki büyük tehlikeye dikkat edilmelidir. Üreticileri daha fazla mağdur etmeyin, tarımsal üretime ve çiftçiye destek verin” çağrısında bulundu.

CHP’li Barut’tan iktidara hasat öncesi ithalat eleştirisi
banner200

Koronavirüsü salgınıyla birçok iş yeri kapandığı için sorunların baş gösterdiğini anımsatan Barut, “Hasadı yeni başlayan soğan ile hasadı çok yakında başlayacak olan patates ve karpuz üreticileri kara kara düşünmektedir. Çünkü salgın sebebiyle ülkedeki tüm lokanta, restoran, misafirhane, yemekhaneler kapatılmış ve ihracatı ön izne bağlı olan soğan ve patates üreticilerimiz şu anda ne yapacaklarını kara kara düşünmektedirler” diye konuştu.

Çukurova topraklarında neredeyse tüm tarım ürünlerinin turfanda hasadının yapıldığına dikkat çeken Barut,  ”Bereketli toprakların diyarı Çukurova’da çok yakın zamanda karpuz hasadımız başlayacak. Daha kendi karpuzumuz çıkmadan koronavirüsünün çok yoğun yaşandığı ülkelerin başında gelen İran’dan ‘sınır ticareti’ adı altında ülkemize TIR’larla karpuz getirilmektedir. İran karpuzundaki büyük tehlikeye dikkat edilmelidir. Bu hem çiftçimizin cep sağlığını, hem ülkemizin ekonomisini hem de halk sağlığımızı tehdit etmektedir. Üreticileri daha fazla mağdur etmeyin, tarımsal üretime ve çiftçiye destek verin” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251