CHP’li Barut: Üretici de tüketici de bu sistemden zarar görüyor

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana’da Sebze ve Meyve Hali’nde incelemelerde bulundu. Çiftçilerin 'yok' pahasına sattığı tarım ürünlerinin vatandaşlara 5-6 kat farkla satıldığını söyleyen Barut, üretenin ve tüketenin büyük zarar gördüğü bu sistemin artık değişmesi gerektiğini dile getirdi.

CHP’li Barut: Üretici de tüketici de bu sistemden zarar görüyor
banner282

Soğandan patatese, karpuzdan eriğe birçok üründe hasadın başlamasıyla birlikte yaş sebze-meyve fiyatları yine tartışılmaya başlandı.  Barut, bu süreçte Adana'daki Vedat Dalokay Sebze ve Meyve Hali'nde incelemelerde bulunarak hal esnafı ve temsilcileriyle görüştü. Adana Kabzımallar Esnaf Odası Başkanı Ali Batman ve yönetim kurulu üyeleriyle de bir araya gelen Ayhan Barut, esnafın yaşadığı sorunları ve piyasanın içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

"TÜKETİCİLER 1 LİRALIK ÜRÜNÜ 5 LİRAYA ALIYOR"

Salgın nedeniyle ekonomik yaşamın adeta durma noktasına geldiğini anımsatan Ayhan Barut, tarım piyasasında da arz ve talep dengesinin bozulduğuna dikkat. Hal esnafı ve çiftçinin büyük sıkıntı yaşadığına işaret eden Barut, "Tarlada üretilen bir ürün 1 liraya satılıyor ama tüketiciye 5 liraya ulaşıyor. Hem üretici hem tüketici zarar ediyor. Hasat zamanı üreticilerimiz, ithalat nedeniyle sorun yaşıyor. İthalat tarımı ve üretimi, hem de hal esnafını olumsuz etkiliyor. Ülkemizde hasat zamanı ithalatın yasaklanması gerekiyor" dedi.

"BU YANLIŞ SİSTEM ARTIK DEĞİŞMELİDİR"

Çiftçilerin büyük zorluklarla üretim yaptığına dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Son 10 yılda üretici ürününü üretirken elektrikten mazota, gübreden tohuma kadar tüm girdiler en az 3 kat arttı. Üreten çiftçi kazanamıyor, tüketici de pahalıya almak zorunda kalıyor. Bu sistem böyle yürümez, bu sistem sıkıntılı. Hem Hal Yasası değişmeli hem de üretici desteklenmelidir. Üreticiye darbe vuran ithalatın yasaklanması gerek. Üreticinin desteklenmesi lazım. Salgın nedeniyle arz ve talep dengesi bozulduğu için yeni hasat edilen yaz meyve-sebzeleri halde kalmış durumda. Ekonomik yaşamı felç eden salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı, işletmelerin, lokantaların kapatılması, ihracatın sınırlandırılması gibi nedenlerle arz-talep dengesi bozuldu. Limondan soğana ihracat kısıtı tarımsal üretimde sorun yaratıyor. Üreten çiftçi de satan esnaf da şikayetçi. Üretici ucuza satıyor, esnaf pazarlayamıyor. Ama ne hikmetse tüketiciye ürünler 5-6 kat fiyatla satılıyor. Üreten ve tüketenin zarar ettiği bu sistemin artık değişmesi gerekiyor."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151