CHP’den: Dökme zeytinyağına gelen ihracat yasağına tepki

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, dökme zeytinyağına ihracat yasağı getirilmesine tepki gösterdi. Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen yasağın üreticinin elindeki zeytinyağlarının fiyatlarının düşmesine neden olacağını söyleyen Bakırlıoğlu, ancak fiyat düşmesinin asla tüketiciye yansımayacağını iddia etti.

CHP’den: Dökme zeytinyağına gelen ihracat yasağına tepki
banner200

CHP'li Bakırlıoğlu, yasağın gerekçesi olarak pandeminin yarattığı belirsizlik ortamının gösterildiğini belirterek, gerekçeyi pandeminin faturasının çiftçiye kesilmesi olarak değerlendirdi. Bakırlıoğlu, “Yasağın getirilmesinde gerekçe olarak, koronavirüs pandemisinin yarattığı belirsizlik ortamı gösteriliyor. Hele hele enflasyonun düşürülmesi gibi bir gerekçe de var ki çiftçi resmen AKP'nin sorumlu olduğu ekonomik krize kurban edildiği anlaşılıyor” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen yasağın üreticinin elindeki zeytinyağlarının fiyatlarının düşmesine neden olacağını söyleyen CHP'li Bakırlıoğlu, ancak fiyat düşmesinin asla tüketiciye yansımayacağını iddia etti. Bakırlıoğlu, şunları kaydetti: “Daha önceki deneyimlerden bu kısıtlamaların tüketici fiyatlarına yansımadığı da görülmüştür ve bu yasakla birlikte de yine piyasadaki zeytinyağların fiyatında düşüş yaşanmayacaktır.  Uzun süreden beri zeytinyağı üzerinde bir takım oyunlar oynanmaktadır.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 9 ay Önce

Mazot fiyatlarında, gübre tohum fiyatlarında, ekipman fiyatlarında, saman yonca fiyatlarında, yem fiyatlarında, ilaç fiyatlarında kırılan rekorlardanda bahsetsene

banner151

banner251