CHP Vekil Aygun’dan ayçiçeği tepkisi! Taban fiyat açıklansın!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, hasat mevsimi başlayan ayçiçeğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İktidarın biran önce ayçiçeği taban fiyatını açıklaması gerektiğini dile getiren Aygun, açıklanacak fiyatın 2.80 TL’nin altında olmaması gerektiğine dikkat çekti.

CHP Vekil Aygun’dan ayçiçeği tepkisi! Taban fiyat açıklansın!
banner200

Aygun, Tekirdağ Çorlu’da düzenlenen 12. Tarım Fuarı’nın açılışına elinde ayçiçekle çıkarak, “Sarı gelin olarak nitelenen ayçiçeğimizin üreticisini üzdüler. Yüzde 37 yağı olan ayçiçeğinin kilosuna geçen yıl 2.32 lira fiyat verilmişti. Bu yıl Çukurova’da hasadı yapılan ayçiçeğine tüccar 2.30 TL’den yani geçen yılın çok altında fiyat verdi. İktidar neden hala taban fiyatı açıklamıyor” diye tepki gösterdi.

TABAN FİYATI AÇIKLANMALI

Tüccarın çiftçinin mazot, gübre, ilaç fiyatlarındaki artışı ve enflasyondaki patlamayı pas geçerek bu yıl 2.30 TL fiyat vermesine tepki gösteren Aygun, “İktidar, bunu engellemeli bir an önce taban fiyatı açıklamalıdır. Bu fiyat, 2.8 TL’nin altında olmamalıydı! Çiftçi kan ağlıyor, Sırbistan’dan ayçiçek alıp, Türk üreticisini vurdular” dedi. Aygun, Türkiye’de hasat dönemi yapılırken, Sırbistan’dan 105 bin tona yakın ayçiçeği ithal edilmesini eleştirerek, “Bu yıl Çorlu’da 12. Tarım Fuarını yapıyoruz, ama gelecek yıllarda fuar yapabilecek çiftçi bulabilecek miyiz” diye sordu.

AYÇİÇEK ÜRETİCİSİ ÜZGÜN

Çiftçinin üretim maliyetlerini karşılayan fiyat verilmedikçe sürdürülebilir üretim yapılamayacağını anlatan Aygun, “Ayçiçeği ve buğday paritesi 1’e, 2’dir. Yani 2 kilo buğday, 1 kilo ayçiçeğine tekabül etmelidir” çağrısı yaptı.

SIRBİSTAN’DAN İTHALATA TEPKİ

Sırbistan’dan 59 kalemde sıfır gümrükle ithalat yapıldığını, bu kalemlerin arasında buğdayın da yer aldığını anlatan Aygun, “Türkiye,,makarna ihracatında İtalya ile başa çarpışıyor ama siz Sırbistan’dan makarna ithalatına izin veriyorsunuz. Trakya’da hasat yapılırken 105 bin ton ayçiçek yağı ve ayçiçeği ithalatına izin veriyorsunuz. Nerede milli duruş!” diye sordu. Geçen hafta Bosna’ya gittiğini anlatan Aygun, “Sırplardan et ithalatı yaparak, Boşnak Müslüman kardeşlerimizin kalplerine derin hançer vurmuşuz” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarimci
Tarimci - 2 yıl Önce

Ulkede tarim bu kadar kotuye giderken mecliste sizin gibi tarimcilarin olmasi cok onemli tesekkur ederiz

Dali
Dali - 2 yıl Önce

2002 tarım rakamlarını vede kazançları versin iktidar mahşere kalmadan helalleselim

Cifti
Cifti - 2 yıl Önce

Daha dewletin bugdaydaki ofis gibi ayçiçeğinde resmi alıcı bir kurum olduğunu bilmeden konuşması saçmalık.devlete yuklenicem derken batırmak bu kadar olur.yagli tohumlar kooperatifi ne söylesin ne soyliycekse boş işlerle uğraşmasin

Mahir
Mahir - 2 yıl Önce

Tutun ve alkol dairesinde usulsuz verilen bandroller nerede kullaniliyor bunun icin bakanlik sorusturma actimi alkolden olumler bu yuzdenmi artti bakanlik uyuyormu neredesin sayin bakan dahakac kisi olecek

banner151

banner251