CHP: Çiftçi borçları ertelensin

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Kovid-19 pandemisinden dolayı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının en az bir ertelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

CHP: Çiftçi borçları ertelensin
banner200

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özkoç, “Kapanma döneminde ödenmesi gereken borçların, çeklerin tarihlerinin ertelenmesi gerekiyor. Hiçbir vatandaşımızın borcu nedeniyle, elektriğinin, doğalgazının kesintiye maruz kalmaması gerekiyor. Bunlar vatandaşımızın yaşam hakkıdır. Böyle bir sebepten dolayı vatandaşımız mağdur edilmemelidir. Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borçları en az bir yıl ertelenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TÜM İCRA TAKİPLERİ DURDURULMALI

Özkoç, şunları kaydetti: “Yap-işlet-devret modeline göre yaptırılan tünel, köprü, havaalanı, 2021 yılında yapılması gereken ödemelerin en az bir yıl ertelenmesi gerekiyor. Garanti ödeme tutarları, sözleşme tarihindeki kurdan Türk Lirasına muhakkak çevrilmesi gerekiyor. Kapatılan esnaf ve sanatkarların iş yeri kirası devlet tarafından karşılanması gerekiyor. Bankacılık kayıtlarıyla ilgili sicil affının muhakkak getirilmesi gerekiyor.  Nafaka hariç icra takipleri Mayıs ayına kadar durdurulmalı, bunların hepsiyle de ilgili TBMM’den karar çıkmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu söylediklerimizle ilgili daha önce kanun teklifini de vermiştik. Bir kere daha bunların tümüyle ilgili kanun tekliflerini CHP’nin 3 grup başkanvekili olarak TBMM’ye sunduk. Meclis, bu kararları almadan asla kapanmamalıdır. Genel Kurul’da bunun mücadelesini vereceğiz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 6 ay Önce

boçları ertelemesin ama devletde çiftçiye 212 milyar tl ile boçlu o da çiftçilerin borcunu üdesinki çiftçide kendi ayaklarının üstüne durabilsın...

banner151

banner251