Canikli’den ilginç patates soğan açıklaması!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, patates ve soğan fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Canikli, bugün pazarda 1,5-2 lira olan patates ve soğanın fiyatının seçim öncesinde, seçmenin siyasi tercihini etkilemek amacıyla 10 liraya kadar yükseltildiğini söyledi.

Canikli’den ilginç patates soğan açıklaması!
banner200
banner217

Seçim öncesi patates ve soğanla ilgili yaşanan gelişmelere dikkat çeken Canikli, “Tarım ürünlerinin arz ve talep miktarının fiyat esnekliğinin 1'den büyük olması kuralından yola çıkılarak soğan ve patatesler depolarda bekletilerek çürütüldü. Bu yolla arz miktarları, denge talep miktarlarının altına düşürülünce soğan ve patates fiyatları patladı. Bu kural şöyle çalışıyor; normal ürünlerde ürünün fiyatı, denge arz ve talep miktarından sapma oranına yakın bir oranda değişiyor, artıyor veya azalıyor.

Örneğin bir otomobilin denge arz miktarı yüzde 10 oranında düşürülürse bu otomobilin fiyatı, diğer değişkenlerin sabit olduğu varsayımıyla, yaklaşık bu orana yakın bir oranda artar ya da tersi. Tarım ürünlerinde, örneğin soğanda, denge arz miktarı yüzde 10 oranında azalırsa soğanın fiyatı yüzde 10'un çok üzerinde artar. Ne kadar artacağını esneklik katsayısı belirler. Bu yolla ellerinde ürün stoku olanların toplam hasılaları artırılmış olur. Bunlara tavsiyem, benzer oyunlarınız deşifre edildiği için bir daha başaramazsınız, boşuna denemeyin” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 1 yıl Önce

Sevgili vekilimiz, iyi hesap ediyorda girdie fiyatlarını hesap etse iyi olurdu, çiftçinin girdileri bir yılda yüzde bilmem kaç arttı, tarlaya gidecek halimiz kalmadı, faizler,yedek parça,ilaç, gübre,mazot, vs ne kadar arttı bir baksa çiftçinin halinden anlar.

Mühendis
Mühendis - 1 yıl Önce

Patates soğan ... çay simit... iki vekil, ikisi de aynı zihniyet. Siz bu ülkede o makamlara en son layık olanlarısınız. Beyana bak, söyleyene bak, söylemlerin içine bak. Liyakat yok, fikir ukalalığı zeka özürlüğü laçkalık diz çok...

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

Canikli’nin iyi maliyeci filan olduğu söylenir. AMMA BU SEFER CANİKLİ TARIMDAKİ PAHALILIK OLAYINI YANLIŞ YERDEN TUTMUŞ. EĞER AKPARTİ TARIMSAL POLİTİKALARI VE YÖNETİM TARZI BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE, CANİKLİYE DE DİĞER AKPARTİ KURMAYLARINA DA KÖYLÜMÜZ VE ÇİFTÇİMİZ KONUNUN NEREDEN TUTULMASI GEREKTİĞİNİ ÇOK GÜZEL GÖSTERECEKLER.... ELLERİNE VERECEKLERİ SEÇİM SONUÇLARIYLA....

Köylü kardeş
Köylü kardeş - 1 yıl Önce

İyilerde kötüler kadar cesur olmazsak başımıza herşey gelir birlik olmayınca böyle tek tek avyaparlar

Selim
Selim - 1 yıl Önce

Ben polatlıda yım ve geçen yıl bastığınız depolara çiftçi 30 yıldır soğan koyuyor. Çürüttüler diyoruz ya 3 TL satacağı soğanı kim çöpe atsın. Bu yıl da 40 krş. Neden müdahale etmiyoruz. Bu kadar çiftçinin ahını kaldıramıuacaksınız

Fahrettin Ateş
Fahrettin Ateş - 1 yıl Önce

Bu ülkede tarım hakkında bilgi sahibi olan hiç bir vekilin olmadığı aşikar

Rozcan
Rozcan - 1 yıl Önce

Bunları dile getiren, yıllarca bu ülkede bakanlık yapmış birisi, Sözün bittiği yerdeyiz, başka bir şey söylemeye gerek bile yok!!!!

Soğancı
Soğancı - 1 yıl Önce

Depolarda çürütüldü diyor bu kafa bu şekilde devam ederse daha çok seçim kaybedersiniz


banner151

banner251