Buzağı ölümlerine karşı ‘Yaşat ve Üret’ projesi

Mersin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Çukurova Kalkınma Ajansı buzağı ölümlerinde yaşanan kaybı önlemek amacıyla başlattığı “Yaşat ve Üret” projesi kapsamında, kenttin 5 noktasına buzağı bakım ve operasyon merkezi kuruldu.

Buzağı ölümlerine karşı ‘Yaşat ve Üret’ projesi
banner200
banner217

Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2018 yılının buzağı kayıplarını önleme yılı olarak ilan edildiği, sürdürülebilir hayvancılığın teminatı ve kaliteli damızlık hayvan yetiştiriciliğinin en önemli basamağı olan buzağıların yaşatılması ve üretime katılması adına çalışmaların devam ettiği belirtildi. 

Açıklamanın devamında, “Proje kapsamında Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz olarak Çukurova Kalkınma ajansı ile ortaklaşa başlattığımız ‘Yaşat ve Üret’ projemiz dahilinde hayvancılık işletmelerinde büyümenin sağlanması ve küçük işletmelerin rekabet gücünün yükseltilmesi için Ar-Ge, inovasyona ve girişimcilik kapasitesinin artırılması sağlanacaktır. Proje kapsamında  Silifke, Erdemli, Mut, Gülnar, Anamur, Toroslar ve Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde 7 soğuk hava deposu, Silifke, Erdemli, Mut, Gülnar ve İl Müdürlüğümüzde 5 buzağı bakım ve operasyon merkezi kurulumları tamamlanmış olup İl ve İlçe Müdürlükleri kullanımına sunulmuştur. Böylelikle Projenin ilk aşaması tamamlanmış olup, proje dâhilinde çalışmalara devam edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hdm
Hdm - 1 yıl Önce

Vay hainler bunu 2 yıl önce ben önerdim yav.

Kolostrum var daha ne olsun
Kolostrum var daha ne olsun - 1 yıl Önce

Bu projeler sürdürülebilirliği olmayan ve daha doğal ve daha az maliyetli yontemlere göre oldukça pahalı bir yöntemdir. Ne çok seviyoruz binalar dikmeyi, iş yapmak demek bina dikmekmidir. İlla birşey dikilecek, göz görecek. Paramız çok harcayin bu tür şeylere. Ayrıca amaca ne kadar hizmet edecek göreceğiz.
Buzağıya tüm antikor gereksinimlerini ve yaşamının ilk birkcac ayında gerekli şeyleri yüce Allah ağız sütü ile sağlama imkanı vermiş, neden bu doğal imkan eş geçiliyor.

DraGon
DraGon - 1 yıl Önce

Yav bu tür işler dostlar alışverişte görsün misali...boş işler...birileri avantayı götürdü yine ihaleden...

Tebrikler
Tebrikler - 1 yıl Önce

Soğuk zincir katkısı açısından tebrik ederim.

Yavuzçimen
Yavuzçimen - 1 yıl Önce

Bilgilendirme

banner151

banner251