Burkina Faso ve Suriye’den pamuk ithal ediliyor

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, tarım ve hayvancılıkla ilgi rapor hazırladı. Tarımla ilgili çarpıcı bilgilerin yer aldığı raporda, Venezuela peynirinden sonra Uganda, Burkina Faso ve Suriye'den de pamuk alındığı belirtildi.

Burkina Faso ve Suriye’den pamuk ithal ediliyor
banner200

CHP Milletvekili Toprak, tarafından hazırlanarak MYK'ya sunulan raporda, “Tarımdaki çöküşün en somut göstergesi, ekilen tarım arazilerinin azalmış olmasıdır. Pek çok Avrupa ülkesinin toprağından daha büyük bir alan artık ekilmiyor. Üretici topraktan soğutuldu” görüşü savunularak şu görüşlere yer verildi: “Bir dönem yoksul ve dar gelirli hanelerin sofrasının vazgeçilmezi olan kuru fasulye, nohut, bulgur artık ithal ediliyor. Rusya ve Ukrayna'nın en büyük buğday ithalatçısı olduk. Pamuk ithalatı 1 milyon tona ulaştı. Türkiye, Yunanistan, İsrail, ABD, Brezilya, Arjantin, Uganda, Burkina Faso ve Suriye'den bile pamuk ithal ediyor.”

EŞEK SAYISI BİLE DÜŞTÜ

Raporda, 2002'de 1 milyar 754 milyon dolarlık tarımsal ürün ihracatına karşılık 1 milyar 702 milyon dolarlık ithalat yapılarak tarımsal dış ticarette 52 milyon dolar fazla verirken, 2019'da 5.5 milyar dolarlık ihracata karşılık, 9.5 milyar dolarlık ithalat yapıldığı kaydedildi.

Son 18 yılda çiftçi ve köylünün tarla, bağ ve bahçedeki en büyük yardımcısı olan eşeklerin sayısının da Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerine göre 2002'de 414 bin iken, 2020'de 120 bin 348'e düştüğü vurgulanarak, “Bu da kırsal alandaki çöküşü gösteriyor” denildi.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDEKİ FİYAT ARTIŞI ENFLASYONUN 2-3 KATI

Raporda, üretimdeki azalma nedeniyle süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarının yüzde 11.6 civarında seyreden yıllık enflasyonun iki-üç katına yükseldiği de belirtilerek, şöyle denildi:

“2002'de tarımsal üretimde ihracatçı konumunda olan Türkiye artık net ithalatçı konumuna geldi. Gıda alanındaki dış ticaret açığı ülkemiz aleyhine gelişiyor. Şimdi de halkı pek çok temel gıda ürününde yokluk çeken Venezuela'dan peynir ithal ediliyor. Kısa süre önce gümrük vergileri yüzde 30 artırılan Venezuela peynirine sıfır gümrük kararı, yerli üreticiye darbedir.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mücahit aslanım
Mücahit aslanım - 1 yıl Önce

Bu haberlerin gerçek olmadığını düşünmek istiyoruz .çok büyük bir ihtimalle bu ülkenin milli üreticileri olarak bu haberlerin gerçeğini veya dedikodu olduğunu açıklayacak bir güvenilir STK temsilcilerimizde yok mualesef özellikle bu aralar nedense hepsi çenesini kapadı arada sırada bazen birileri göstermelik çıkıp bir kaç demeç verib kenara çekiliyor, bizler bu ülkenin milli üreticileri olarak bu ülkede tarımın her bir alanında yapılan pislikleri özelikle ithalat konusunda biliyoruz . bu ülkede alın teri ile üreterek ve bir çok zorluklar altında dünyanın en pahalı girdi maliyetleri ile yetiştirerek ve üstelik yetiştirmek için tarım kredi kooperatifleri ve bankalardan acımasız tefeci faizli kredileri alıb borçlanarak ürettiğimiz ürünlerden para kazanmadan borçlu ve bankalar tarafından icralık olarak ilan edilen ve ayaklar altında sürünen bir toplum haline geldik Türk civtçisi olarak.buna vesile olan her kim varsa hepsinin yüce Allah'ım belasını versin Allah onların hakettiği bütün nusubetleri tez versin...!

Dinçer
Dinçer - 1 yıl Önce

2020 pamuk desteği 2021 demi açıklanacak..

O da birşey mi?
O da birşey mi? - 1 yıl Önce

İngiltere ve AB den çöp ithal ediyoruz

banner151

banner251