Borçlar ertelensin çiftçi rahat nefes alsın!

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, kuraklık nedeniyle zarar gören üreticilerin borçlarının ertelenmesi için Meclis’e kanun teklifi verdi.

banner180
Borçlar ertelensin çiftçi rahat nefes alsın!

Seçim bölgesi Sivas’ta kuraklığın etkili olduğunu dile getiren Karasu, “Kuraklık gelince çiftçilerimiz borçlarını ödeyemez, yatırım yapamaz oldu. Kanun teklifiyle, üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını bir yıl faizsiz ertelemek mümkün olacak. Zor koşullarda üretime katkıda bulunan çiftçilerimiz rahat bir nefes almalı” diye konuştu.

Karasu, geçtiğimiz yıl çıkarılan kararnameyle ürünleri doğal afetler nedeniyle zarara uğrayan çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelendiğini anımsatarak, ‘’Bu yıl kuraklık nedeniyle Sivas’ta üretim yapan birçok çiftçimiz mağdur olmuş durumda, girdi maliyetleri döviz kuruyla birlikte tavan yaptı. Üzerine bir de kuraklık gelince çiftçilerimiz borçlarını ödeyemez, yatırım yapamaz oldu. Kanun teklifimle, doğal afetler nedeniyle zarar uğrayan ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını bir yıl faizsiz ertelemek mümkün olacak. Zor koşullarda üretime katkıda bulunan çiftçilerimiz rahat bir nefes almalı" dedi.

FAİZSİZ OLARAK BİR YIL ERTELENEBİLECEK

Karasu’nun teklifinin kanunlaşması halinde, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgâr, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığının (Bakanlık) diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borçları faizsiz olarak bir yıl ertelenebilecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 15:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 5 gün Önce

Ertelemeseler de kimsenin ödeyecek gücü yok. Bütün çiftçiyi üreticiyi ne yapacaklar, gelinen nokta bu.

Serkan
Serkan - 5 gün Önce

İyi olur yerinden bir karar

Misafir
Misafir - 4 gün Önce

AKP en çok oyu kırsal kesimde yani köylüden alıyor. Hallerinden memnun olmalılar ki oy veriyorlar perişan değiller.

Mehmet Aydın
Mehmet Aydın - 5 gün Önce

İlk önce tarım kredi nin kanunsuz faizin çiftçilere geri ödensin.hukuk yerini bulsun

Bölge
Bölge - 5 gün Önce

Sayın vekil kanunu çıkarın ve faizleri siz ödeyin hemen hiç tereddütsüz ama 8 yıldır devamlı erteleme oluyor bu insanlara kötülük yapıyorsunuz. Erteleye erteleye insanların borç ödeme alışkanlığı kalmadı.

Çiftçi
Çiftçi - 5 gün Önce

Çiftçi perişan halde

Kadir şentürk
Kadir şentürk - 5 gün Önce

Ben cede.cifçi borcu bir yıldaha ertelen meli

Ali vahit aci
Ali vahit aci - 5 gün Önce

Bu sene sel ve iklim değişikliğinin çok farklılık gösterdiği çukurova da veriler geçen seneye göre çok kötü bunu gören yetkililer lütfen biz çiftçilerin yanında olsun ve 1 yıl faizsiz ertemeye evet desinler.ödemelerimiz ekim ayında tesekkurler


banner151