Birlik Başkanından sert tepki: Kim hayvan bulamıyorsa gelsin biz temin edelim!

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, küçükbaşta artan girdi maliyetlerine rağmen üç yıldır artmayan kesim fiyatlarının bugünlerde 20 TL’den 22 TL’ye çıktığı için birilerinin rahatsız olduğunu belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

banner255
Birlik Başkanından sert tepki: Kim hayvan bulamıyorsa gelsin biz temin edelim!
banner200

Fiyatlarda üretici lehine ufak bir artıştan rahatsız olanların ‘kesecek hayvan bulamıyoruz’ diyerek Gaziantep’den yapılan küçükbaş hayvan ihracatını durdurmaya çalıştıklarını dile getiren Türkman, “Kim kesecek hayvan yok diyorsa gelsin biz Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak canlı kilogramını 22 TL’den temin etmeye hazırız” dedi. 

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Gaziantep'te kesimlik hayvan bulamadıklarını ve canlı kilogram fiyatlarının 1-2 TL arasında arttığını belirterek bir günlük kesim yapmayarak, Tarım ve Orman Bakanlığından küçükbaş ihracatının durdurulmasını veya kısıtlanmasının talep edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. 

Türkman, şunları kaydetti:

HAYVAN SAYIMIZ YETERLİ 

"Gaziantep genelinde 9 ilçemize bağlı 394 yerleşim yerinde 5510 üyemize ait  yaklaşık 550.000 civarında küçükbaş hayvan mevcudumuz bulunmaktadır. Üye sayımız ve bu üyelerimize ait küçükbaş hayvan sayımız her geçen gün tüm olumsuzluklara rağmen artmaktadır. Sadece 2019 yılında Birliğimize yeni üye olanların sayısı 224 kişidir. 2018 yılında 270.000 adet olan destekleme kapsamındaki damızlık koyun keçi sayımızın 2019 yılı sonunda yaklaşık %10 artışla 300.000 rakamına ulaşmasını hedeflemekteyiz. Aynı zamanda başta organize besi bölgesindeki ahırlarda ve köylerdeki işletmelerimizde olmak üzere kesimlik hayvan sayımız yeterli düzeyde olup başta Doğu ve Güneydoğu illerinden olmak üzere Gaziantep'e her gün onlarca araç ile binlerce canlı hayvan girişi yapılmaktadır.

GİRDİ MALİYETLERİ YÜZDE 100 ARTARKEN NEDEN SESİNİZ ÇIKMADI?

Hayvan besisinde maliyeti belirleyen ana girdi yemdir. 2018 yılı hasat döneminde 0,75 TL/kg. olan arpa şu an 1,4 TL/kg, 0,45 TL/kg. olan mercimek samanı şu an 0,80 TL/kg, 0,25 TL/kg. olan beyaz saman şu an 0,45 TL/kg, 60 TL civarında olan bir torba yem şu an 95-100 TL. ye çıkmış, aşı/ilaç, elektrik vs. giderlerde %50’den fazla artmış, yani yem fiyatlarında son 15 ayda yaklaşık yüzde 100’e yakın bir artış olmuş ama kimsenin sesi çıkmamış, bu şartlarda üretici nasıl üretiyor diye kimse sormamış, 3 yıldır canlı kilogramı 17 – 20 TL'den kesilen küçükbaş canlı fiyatı bu günlerde 20-22 TL’ye çıktı diye Gaziantep’te birileri açıklama yaparak 'kesecek hayvan yok bu yüzden ihracat yapılmasın' demelerini doğru bulmuyoruz.

FİYATLARDAKİ 1-2 LİRALIK ARTIŞ ÜRETİCİYE BİRAZ OLSUN NEFES ALDIRDI 

Yukarıdaki veriler dikkate alındığında İlimizde kesimlik hayvan sıkıntısı bulunmamakta olup, ihracatın da etkisiyle oluşan 1-2 TL'lik artış üretip - üretmeme konusunda çıkmaz da olan üreticiye küçük de olsa bir nefes aldırmıştır. Bu gün canlı hayvan ihracatına karşı çıkanların yapması gereken üreticiye katkı sağlamak adına bıçağı hep kendilerinden taraf değil de biraz da üreticiden taraf atmaları gerekmektedir. Bundan dolayı üretimi arttıracak, üreticiyi üretime teşvik edecek olumlu adımlara hepimizin destek olması gerekmekte, bu anlamda Gaziantep’te yapılan hayvan İhracatını destekleyerek Gaziantep’in tekrar 80’li – 90’lı yıllarda olduğu gibi canlı hayvan ihracat üssü yapmalıyız.

KÜÇÜKBAŞ KESİMLİK HAYVANLARI 22 TL'DEN AŞAĞIYA SATMAYIN 

Son olarak Birlik üyelerimize seslenmek istiyorum; maliyetlerin çok arttığı zor ve sıkıntılı bir zamanda üretim yapmaya çalışıyoruz. Bu zor zamanda daha çok birlik olmalıyız, sesimizi daha çok duyurabilmek adına sosyal platformları kullanmalıyız, ürettiğimiz ürünün fiyatını biz belirlemeliyiz, Gaziantep'te küçükbaş kesimlik hayvanlarımızın canlı kilogramını 22 TL'den aşağı satmamalıyız. Kim kesecek hayvan yok diyorsa gelsin biz Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak canlı kilogramını 22 TL'den temin etmeye hazırız.

Ayrıca ESK depolarında 50 bin ton karkas et bulunmakta ve ESK aylardır bu eti satacak pazar dahi bulamamaktadır. Et ihtiyacı olanlar ESK’dan karkas et almak üzere müracaat edebilirler."

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 16:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe Tarım Müdürü - ANALİZ
İlçe Tarım Müdürü - ANALİZ - 2 yıl Önce

TÜİK, 2019 yılı haziran ayına ilişkin hayvansal üretim istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülkemizin küçükbaş hayvan sayısı 49 milyon 816 bin oldu. Yani 81 İle böldüğümüzde il başına ortalama 650 bin hayvan demektir. Antep’teki birlik başkanı ilin toplam küçükbaş hayvan sayısını 550 bin olarak açıklayıp, BU RAKAMIN FAZLALIĞI İLE ÖVÜNÜYORSA buna mikrofonlara boş konuşmak denir sadece. Gaziantep ili, her bakımdan (nüfus yoğunluğu, yerleşim birimlerinin sayısı ve coğrafik büyüklüğü başta olmak üzere) ülkemizin en büyük illerinden biridir ve 5 milyon küçükbaşın rahatlıkla yetiştirilebileceği bir kenttir. Bugün de övünülmesi gereken rakamın 5 milyon olması gerektiği kanaatindeyim. Yani ne ülke genelindeki hayvan varlığı ne de G.Antep ilindeki miktarlar, övünülecek kadar yüksek değerlerde değildir. Kaldı ki illere tahsis edilen kulak küpesi sayısı oranında canlı hayvan varmış gibi düşünmek de doğru değildir. Sayım, tespit ve güncelleme çalışmalarının da ülkemizde çok sağlıklı yürütüldüğü söylenemez. Dolayısıyla mevcutmuş gibi sandığımız rakamlar çok daha aşağılardadır. Bunu insanların mutfaklarına nelerin girmediğinden hareketle anlamak kolay olsa gerek.

ÜRETİCİ
ÜRETİCİ - 2 yıl Önce

Müdürüm başkan senin adına üreticiyi yani bizleri savunuyor. Tuik verişinde bu rakam çıktı falan filan illere dagitilinca Istanbul la Bartin ı nasil ayni kefeye koydunuz iller bazında sayıyı eşit bölmek nedir? her ilin mera varlığı eşit midir? Küçükbaş hayvancılığa elverişli midir? Mikrafona boş konuşmak nedir ya ? Sizin yapmanız gereken üreticiyi savunma işini başkan ustlenmesi mi? Keşke sizden de gerçek anlatılmak istenen konu hakkında bir şeyler duyabilseydik.

Nadir
Nadir - 2 yıl Önce

Birlik başkanımız size lazımsa biz istediginiz kadar hayvan temin ederiz ha siz kendi hayvaninizi pazarlayacaksaniz böyle bir demeç vermeniz yanlıs gerçekten hayvancılığı düşünüyorsanız ureticiyi destek verin

Emre paşa
Emre paşa - 2 yıl Önce

Hocam iyi diyorsunda diblemiyosun esk depolarında aylardır satamadığımız 50 bin ton karkas et var diyor lazımsa verelim diyor et sıkıntısı yokmuş diyor

banner151

banner251