Birlik Başkanı veteriner hekimler gününü kutladı: Yetiştiricimize büyük hizmet veriyorlar

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, 25 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü sebebi ile ülkemizde ve Dünya’da hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavisi, salgın hastalıklar ile mücadele gibi önemli konularda özverili çalışmalar gerçekleştiren Veteriner Hekimlerin Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutladı. 

Birlik Başkanı veteriner hekimler gününü kutladı: Yetiştiricimize büyük hizmet veriyorlar
banner200

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, 25 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 25 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü sebebi ile ülkemizde ve Dünya’da hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavisi, salgın hastalıklar ile mücadele gibi önemli konularda özverili çalışmalar gerçekleştiren Veteriner Hekimlerin Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutlayan Çelik, şunları kaydetti:

"Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü kutlanan bu anlamlı günde hayvancılık sektörümüz içinde önemli bir yere sahip değerli Veteriner Hekimlerimizin gerçekleştirdikleri çalışmalarını yakınen takip etmekteyiz. 4 aydır yeryüzünü kasıp kavuran Covid -19 salgını gösterdi ki Veteriner Hekimlerde en az Beşeri Hekimler kadar sağlık sistemi içinde söz sahibidirler. Hastalığın yayılmaya başladığını öğrendiğimiz günden itibaren labaratuvarlarda, kliniklerde, barınaklarda, gıda işletmelerinde, yem sanayiinde ve sahada gösterdikleri özverili mücadelelerinden dolayı kendilerini canı gönülden kutluyorum. 

Köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir gezerek hayvan sağlığı ve refahı için mücadele eden, yetiştiricilerimizin her daim yanında olan kıymetli Veteriner Hekimlerimizi tıp hekimlerinden ayıran en önemli özellik ise kendini ifade edemeyen, onlar ile konuşamayan sadık dostlarımızı tedavi etmeleridir. Düşünebiliyormusunuz, insan olarak hepimiz bir doktora gittiğimizde tüm sorunlarımızı ifade ederek doktorumuz ile konuşuyor ve onunla birlikte hastalığımıza çare arıyoruz. Can dostlarımız olan hayvanlarımız ise hiçbir şey dile getiremiyorlar ve tamamen Veteriner Hekimlerimizin tecrübeleri ve şefkatlerine sığınarak derman bekliyorlar. 

Çiftlikten çatala kadar sloganı ile hayvansal gıda üretiminde her daim bizlerin yanında olan değerli meslek mensuplarının son zamanlarda yaşadıkları sıkıntılarıda şahsım ve birliğimiz adına bilmekteyiz. Son olarak TBMM’de yasalaşarak yürürlüğe konulan “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası”na dahil edilmeyerek sağlık sektörünün dışında bırakılan Veteriner Hekimlerimizinde bir an önce bu kapsama alınmasını temenni ediyoruz. 

Veteriner Fakültelerimizin eksik altyapılarının tamamlanarak daha iyi koşullarda eğitim – öğretim faaliyetlerine devam etmeleride en büyük temennilermizinden bir tanesidir. Fiili hizmet zammı -yıpranma payı meselesinin de en kısa sürede çözüme kavuşturulması noktasında tüm gücümüzle yanlarındayız. Bu duygu ve düşünceler ile bir kez daha tüm Veteriner Hekimlerimizin 25 Nisan Dünya Veteriner Hekimlerini kutlar ve yaşamları boyunca başarılar dilerim"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 20:47
YORUM EKLE
banner151

banner251