Besiciye 90 gün vadeli 125 bin ton arpa satılacak 

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, besici ve süt üreticisinin yem maliyetlerini düşürmek için vadeli arpa satışına Mayıs ayında da devam edeceklerini belirterek, "Besici ve üreticiye 125 bin ton arpa 90 gün vadeli olarak satılacak" dedi. Güldal, Mart ve Nisan ayında ne kadar vadeli arpa satıldığını da açıkladı.

banner255
Besiciye 90 gün vadeli 125 bin ton arpa satılacak 
banner200

Tarımdan Haber'e besici ve süt üreticisinin yem maliyetlerini düşürmek için arpa satışında uyguladıkları politikalar hakkında bilgi veren Güldal, TMO olarak arpa stoklarını 1 Ekim 2019 itibari ile 1250 TL/ton’dan satışa açtıklarını kaydetti.

Güldal, Ekim ayında arpa stoklarını sadece besici ve yetiştiriciye yönelik açtıklarını Ocak ayından itibaren ise yem sanayicilerine de satışa başladıklarını söyledi. Mümkün olduğunca besici-yetiştirici ile yem sanayine arpa satış oranlarını yüzde 50 olarak belirlediklerini kaydeden Güldal, TMO’nun burada besici ve yetiştiricilerin yem maliyetlerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynadığını ifade etti. 

Mart ve Nisan aylarında ise öncelikle deprem bölgesi olmak üzere besici ve yetiştiricilere yönelik vade farkı almaksızın 3 ay vade ile arpa satışına başladıklarını hatırlatan Güldal, “Mayıs ayında da yine vade farkı almaksızın 90 gün vadeli arpa satışımız devam edecek. Mayıs ayında açtığımız 250 bin ton arpanın 125 bin tonu besici ve yetiştiricilerimize, 125 bin tonu ise yem sanayine yönelik olacak” dedi.  

TALEP ARZIN ALTINDA KALDI 

Mart ve Nisan ayında besici ve yem sanayisine satılan arpa miktarı hakkında da bilgi veren Güldal, “TMO olarak Mart ayında besicilere 198 bin ton, yem fabrikalarına 55 bin ton arpa satışı arz ettik. Arz ettiğimiz arpadan besiciler 55 bin ton, yem fabrikaları ise 30 bin ton aldılar. Nisan ayında ise besicilere 203 bin ton, fabrikalara 155 bin ton tahsis edilirken, besiciler 48 bin ton, yem fabrikaları ise 65 bin ton arpa aldılar.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 14:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 12 ay Önce

TMO iki yıldır hububata iyi fiyat vermektedir. Ayrıca buğday, arpa çks kotasının yüzde 50 fazlasının alıma tabi tutulması doğru bir politikadır (kotanın tamamen kaldırılması gerekir). Sıra geldi Tarım Kredi kurumuna, gübre ve sertifikalı tohum fiyatlarının yüzde 50 si devlet tarafından karşılansın ve oluşacak zarar hazine garantisi kapsamında olsun.

OK
OK - 12 ay Önce

Adam gibi adam. Başarılar dilerim.

ali diri
ali diri - 12 ay Önce

vadeki arpa

Ahmet genç
Ahmet genç - 12 ay Önce

Evet büyük şirketlere KDV siz çiftçi aile işletmesine KDV Li olarak veriyor TMO ve TİĞEM

Burak dagdeviren
Burak dagdeviren - 12 ay Önce

Buna başvurup arpa almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

İlhan kahraman
İlhan kahraman - 12 ay Önce

Balıkesir et birliği peşin istiyor vadeli nasıl alacağım

Abdulkadir Doğanözü 500
Abdulkadir Doğanözü 500 - 12 ay Önce

500 adet koyunum var arpa alabilirmiyim

Ahmet SAVAŞÇI
Ahmet SAVAŞÇI - 12 ay Önce

90 gün vadeli arpa yı banka teminat mektubu veren üreticiye veriyorlar kaç tane üretici banka teminat mektubu verebilir

banner151

banner251