Berat Albayrak: Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi değildir!

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal kredilerde Milli Gazete'nin gündeme getirdiği kanunsuz faiz uygulamasını Meclis’e taşıdı. Karara göre tarımsal kredilerde faiz oranın yüzde 8 olmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçiye yüzde 23-24 gibi ticari kredi oranları ile kredi kullandırdığına ilişkin soru önergesi veren Gürer’e yanıt Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Albayrak, “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi değildir” dedi.

Berat Albayrak: Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi değildir!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Gürer'in yazılı soru önergesine yanıt veren Albayrak, “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Gürer, “Sayın Bakanın ya Bakanlar Kurulu kararından haberi yok, ya da yine çiftçiye boş umut aşıladılar. Çiftçi borç batağında, son 7 yılda 3.4 milyon hektarlık alan çiftçilerimiz tarafından terkedildi” açıklamasını yaptı.

GİZLİ FAİZ UYARISI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ziraat Bankasının, Tarım Kredi Kooperatiflerine tahsis ettiği tarımsal kredileri ticari kredi olarak verdiğini hatırlattı. Gürer, “Tarımsal kredilerin faiz oranı yüzde 8 olduğu için Tarım Kredisinin aradaki farkı çiftçiden ‘kaynak kullanım ücreti’ olarak tahsis ediliyor. Her faiz yükseldiğinde Tarım Kredisinin kaynak kullanım ücreti de artıyor. Dolayısıyla yüzde 8 indirimli kredi kullandığını düşünen çiftçinin kredi maliyetleri de farkına varmadan sürekli yükseliyor. 2012 yılında ticari kredilerdeki faiz oranı ile indirimli tarımsal kredi faiz oranları birbirine yakın olduğu için çiftçinin aleyhine yapılan bu anlaşmanın içeriğinin değiştirilmesi için çalışma yapılmakta mıdır? Piyasa faizleri yükseldikçe, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden aldığı ‘kaynak kullanım ücreti’ yani gizli faizinde artması devam edecek midir?” şeklindeki sorularını yöneltti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yazılı soru önergesine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

“ÇİFTÇİNİN BORCU KATLANIYOR”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Şu anda Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye komisyon hariç yüzde 23-24 aralığında faiz oranı ile kredi kullandırılıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredi faiz oranlarını en az yüzde 19'a çekmesi gerekiyor. Yüksek faiz uygulamasından dolayı çiftçinin borcu katlanıyor, tarımsal üretim olumsuz etkileniyor” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2022, 02:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 3 yıl Önce

Türkiye ekonomisini ŞAHA KALDIRAN, TAKLA ATTIRAN, AMUDA KALDIRAN, BALE YAPTIRAN hasılı kelam Osmanlı’nın son dönemi dahil Cumhuriyet kurulduğundan beri Türk Milletinin görmediği ve bir daha da göremeyeceği başarıları sergileyen milli damadın bu son açıklamaları da onun hem maliye hem de hazine bakanı olmasını sağlayanlara kapak olsun. BÖYLE SÜPER BİRİNİ BU TOPLUM HİÇ GÖRMEDİ... NE DUYDUK; “TARIM KREDİ ÇİFTÇİ DEĞİL” VAY BE... KURBANLARIN BAYRAMI KUTLU OLSUN, DOLARLAR BU KASAYA DOLSUN....

Ok
Ok - 3 yıl Önce

Yeni başımıza geldi bu kaynak kullanımı adı altında çiftçiyi batıracaklar tarım kredi değil,tefeci kredi olmuş

Ali
Ali - 3 yıl Önce

Çiftçi olmak ne zormuş bu ülkede...

Tuhaf çok
Tuhaf çok - 3 yıl Önce

Ne diyeceğimi bilemedim çiftci olmaktan bıktı millet. Berat bey

mehmet guler
mehmet guler - 3 yıl Önce

Allah belasini versin tarim kiredinin akp oyumda helal etmiyorum 5 donem akp oyverdim helal etmiyorum

Sinirli
Sinirli - 3 yıl Önce

Sen ne yüzsüz adamsın senin gibi sırtlan lar bu ülkenin anası 'nı bellediniz daha doymadın sıra Çiftçinin nasırlı elleriyle kazan dıgına göz diktiniz ALLAH BELANIZI VERSİN İNŞALLAH...

Ali çakal
Ali çakal - 3 yıl Önce

Allah belanızı verecek az kaldı

Mustafa Karahasanoglut
Mustafa Karahasanoglut - 3 yıl Önce

Tarım kredı daha fazla%40,50 lerfe

Demir
Demir @Mustafa Karahasanoglut - 3 yıl Önce

kardeş borcunu gününde öde