Bekir Pakdemirli: Kurbanlıklar hazır bekliyor endişeye gerek yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kurban Bayramında kesilecek hayvan sayısını açıklayarak, "Kurban Bayramı için 1,2 milyon büyükbaş, 3,5 milyon da küçükbaş hayvan kesim için hazır bekliyor. Bu konuda vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri konusunda herhangi bir endişeleri olmasın" dedi.

Bekir Pakdemirli: Kurbanlıklar hazır bekliyor endişeye gerek yok
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kurban kesimi ve satışı yapılacak olan yerlerde alınması gereken tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramında bir gelenek olan tokalaşarak hayvan satış işleminin bu Bayramda olmayacağının altını çizen Bakan Pakdemirli, “Pazarlık esnasında gelenek haline gelen tokalaşma görüntüleri bu bayramda olmayacak. Sosyal mesafe kuralına uymak çok önemli. Bu yüzden bu bayramda tokalaşma olmayacak” dedi.

Kurban satış ve kesim yerlerinde uygun giriş-çıkış kapıları oluşturulacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, kurban satış yerinin etrafı sınırlandırılacak ve çadırlar arası mesafe en az 2 metre olacak. Maskesiz girişlere de izin verilmeyecek. Ayrıca girişlerde vatandaşlarımızın el dezenfeksiyonu ve ateş ölçümü işlemleri titizlikle gerçekleştirilecek diye konuştu.

Hayvan satış yerlerine getirilen hayvanların kulak küpesi olmasının da önemine vurgu yapan Bakan Pakdemirli, “Hayvan satış yerlerine kulak küpesi, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olmayan hayvanlar alınmayacak. Vatandaşlarımız hayvan ise  “HAYSAG” mobil uygulamasından sorgulayabilecekler” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hayvan sayısı hakkında da bilgi verdi. Bakan Pakdemirli: "Kurban Bayramı için 1,2 milyon büyükbaş, 3,5 milyon da küçükbaş hayvan kesim için hazır bekliyor. Geçen yıl da aşağı yukarı 800 bin büyükbaş kesildi 2,7 milyon da küçükbaş kesildi. Yani her yıl aşağı yukarı yüzde 50'i daha fazlasını sektör hazır ediyor. Bu konuda vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri konusunda herhangi bir endişeleri olmasın."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 21:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Jale KESKİN
Jale KESKİN - 1 yıl Önce

Sayın bakan git İSTİFA ET bu ülkenin tarım ve hayvancılığı otomatik düzelir. Siz, hadi bey haricindeki 2 adet bakan yardımcın ve Genel Müdürlerinin hepsi, yardımcıları ile daire başkanlarının bir çoğu tarım ve hayvancılığın ( T ve H) sini biliyor veya kurumdan yetişmiş,Allah aşkına soruyorum sizlere, Teftiş Kurulu Başkanın 2011 yılında hükümet aleyhine hangi yazar muhalif yazı yazıyorsa onu facesinden yayınlayan gitin bu ülkenin tarım ve hayvancılığı düzelmez ise yüzüme tükürün. Fetö cüler ilk defa kurumda at oynatmaya sizlerin döneminde başladı. Ülke tarım ve hayvancılığı ilk defa bitmeye başladı diyebiliyorum. Yazık sizlerin ve ekip olarak bu kurumda 1 dakika bile durmanız zarar. Size diyecek çok sözler var ama tayyip erdoğan için millet susuyor. Bari cumhurbaşkanımızı bitirme onurunca İSTİFA EDİN,

Rozcan
Rozcan - 1 yıl Önce

Sayın bakan öyle bir açıklama yapıyor ki, sanki ülkede kurbanlık hayvan sıkıntısı var kurban kesmeye niyetlenenler kara kara düşünüyor nereden hayvan bulacağız diye. Lütfen kurbandan sonra son 3 yılda ne kadar kurban kesilmiş bir açıklasınlar, artma mı bar azalma mı bir görelim. Bu yıl geçen yıla göre kurban kesimi %20 düşecek yazın bunu bir kenara, sayın bakan siz yeter ki kurbanlık ithal edip besicimizi arkadan hançerlemeyin yeter. Allah çiftçimizin yardımcısı olsun.

Size Serbest
Size Serbest @Rozcan - 1 yıl Önce

Köpeksiz köyde değneksiz geziyor. Boş boş bir sürü laf. Çiftçinin tüm örgütleri, birlikleri ve odalarının alayı sarı sendika. Ama sorun çiftçinin kendisinde çünkü başta kendisi sarı çiftçi

Hayvan sayısında artış var
Hayvan sayısında artış var @Rozcan - 1 yıl Önce

Kesilen hayvan sayısı azalıyor. Sorun üretim de değil tüketim de var. Halk kurban kesemiyor para yok vatandaşta. Satışlarda 3 yıldır sıkıntılı. Hayvan sayısıda sürekli artıyor.

Adalet
Adalet - 1 yıl Önce

Sayın Tarım Ve Orman Bakanımızı nacizane uyarmak istiyorum. Teftiş Kurulu Başkanına dikkat etsinler.

Haydar dursun
Haydar dursun - 1 yıl Önce

Bakan gidici olduğunu biliyor. Artık hiç bir iş iyi gitmiyor..tarım bakanı mehdi eker olmali.teskikatı tanıyor biliyor..

Nail karan
Nail karan - 1 yıl Önce

Bu sene kurban alamiyorum..karnımızı doyuramaz haldeyiz malesef herşey ateş pahası oldu ..bu enflasyon tahmini yapanlar yalancı dir

Mehmet fethi tatlıdil
Mehmet fethi tatlıdil - 1 yıl Önce

Küpeleme açıkmı sayın bakanım hayvanlarımızı nasıl yükleyecegiz

Yaşa Varol
Yaşa Varol @Mehmet fethi tatlıdil - 1 yıl Önce

Harikasınız bakanım her konuya hakimsiniz

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Gemiciklerde bekleyenlerde mi var


banner151

banner251