Bekir Pakdemirli GÜBRETAŞ'ta pahalı gübre ve hisse iddialarını cevapsız bıraktı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman'ın GÜBRETAŞ'la ilgili soru önergesinde pahalı gübre ve hisselerin 8 kat arttığı dönemde yöneticilerin hisse alıp almadıklarına yönelik soruları cevapsız bıraktı.

Bekir Pakdemirli GÜBRETAŞ'ta pahalı gübre ve hisse iddialarını cevapsız bıraktı
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde pahalı gübre ve GÜBRETAŞ ile ilgili olarak 5 sorunun yanıtlanmasını istemişti. Karaduman’ın soru önergesinde, Tarım Kredi Kooperatiflerde rekabet şartları sağlanmadan GÜBRETAŞ ile imzalanan bayilik sözleşmesinden dolayı pahalı gübreye karşı Bakanlığın bir çalışmasının olup olmaması ve GÜBRETAŞ hisselerinin 8 kat arttığı dönemde üst düzey yöneticilerin hisse alıp almadıklarına yönelik soruları dikkat çekmişti. 

Türkiye basın tarihinde büyük bir hukuk skandalına imza atılarak, TBMM Başkanlığına verilen soru önergesinin haberine mahkeme tarafından erişim engeli getirilirken, erişim engeline konu olan soru önergesi ise Bakan Pakdemirli tarafından cevaplandırıldı. Soru önergesine verilen cevapta Tarım Kredi Kooperatiflerindeki pahalı gübre ve GÜBRETAŞ hisselerinin 8 kat arttığı dönemde üst düzey yöneticilerin hisse alıp almadıklarına yönelik sorular ise cevapsız bırakıldı. 

YÖNETİCİLER HİSSE ALDI MI? 

Milli Gazete’de, söz konusu soruların yer aldığı ‘Yöneticiler hisse aldı mı?’ başlıklı habere GÜBRETAŞ’ın başvurusu üzerine İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘kişilik hakları ihlal edildiği’ gerekçesiyle erişim engeli getirilirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli haberine erişim engeli getirilen soru önergesini yanıtladı. Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan cevabi görüş ile soru önergesi yanıtlanırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinden gübrenin pahalı satılmasına neden olan Bayilik Sözleşmesi ve üst düzey yöneticilerin hissenin 8 kat arttığı dönemde GÜBRETAŞ hissesi alıp almadıklarına yönelik soruları cevapsız bırakıldı. 

PAHALI GÜBRE VE HİSSE İDDİALARI CEVAPSIZ BIRAKILDI 

Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan cevabi görüşte ise şunlar kaydedildi: “Gübretaş hisseleri Borsa’da (eski adıyla IMKB) işlem görmeye başlayan ilk 15 şirketten biri olup, şirketin kendi tüzel kişiliği ve iştiraklerine ait bilgileri KAP’da düzenli bir şekilde yayınlanmaktadır. Bu kapsamda şirketimiz halka açık ve Borsaya kote olduğundan yatırımcılar şirket hisselerini alıp satmakta muhtariyete sahip olup şirket hisseleri ile ilgili her hangi bir manipülasyon veya suç teşkil eden işlem ve eylemlerle ilgili mercilerin denetimine tabi olduğu izahtan varestedir”  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 05:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin gür
Metin gür - 2 yıl Önce

Git istifa etki onurlusun diyebileyim. korudukça kendini bitirdiğin gibi tayyip babaya da zarar veriyorsun. Sizde tayyip baba svgisi yok olsa bu göz yummazsın bakancığım.

Bekle gör
Bekle gör - 2 yıl Önce

Kamunun 5-6 ay sonra haberdar olabileceği altın madeni ile ilgili gelişmeleri önceden haber alıp, ev araba satarak Gübretaş hissesi almak, hemde altın madeni konusu olmasa bilanço rakamları perişan, bankalara borcu boğazına çıkmış bir şirketin kimse yanına bile yaklaşmak istemezken, neden bu kadar miktarlı alım yaparki Tkk idarecleri? Sadece bir idarecinin bile birkaç milyon tl kazandığı konuşuluyorken hemde. Sonuçta kimseye birşey olmaz, yatın kulağınızın üstüne ve uyuyun. Hesabı bu bürokratlara soramazsınız ama onlara göz yumanlara sorabilirsiniz.

Bravo
Bravo @Bekle gör - 2 yıl Önce

Bunları yapanların hepsi müslüman. Allah tan Avrupa da değiliz, yoksa ateist yöneticiler başta olurdu. Ümmetin umudu bunlar. TKK düşerse Kudüs düşer. Diz çöktüremeyeceksiniz. Bu bayrak inmez. Tek devlet, tek millet. Bunlardan önce kadın yoktu.

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Tarım kredi arpalık oldu halbuki kurum çiftçinin kurumun patronu çiftçi ama saltanat idarecilerde,kooperatif genel kurullarında önerge verip kapatmak istedim beni halk dövecekti bu işleri ve sistemin çalışmasını bilmiyorlar.Hani ata sözü var sen eş...... olursan semer vuran çok olur.Tarımın t sini bilmeyen saltanat idarecileri kurumu bu hale getirdiler.Alllah hesabını sorsun bunlara

Dikilide ağaç olmak varmış
Dikilide ağaç olmak varmış - 2 yıl Önce

TKK alakali haner yorum soru hic birine cevap alamassiniz bunu asla unutmayin guc meselesi poyraz sus seni alakadar etmez dediyse bir yerlere makam değil etki meselesidir bu yani Allah once devletime milletime sonra reis e guc versin vAllahi her yani cep makam mevki dusunen insan dolu ..

Beni aşar
Beni aşar - 2 yıl Önce

Tkk beni aşar diyor da anlayan yok aylardır sormayın daha...

ciftci
ciftci - 2 yıl Önce

REIS ALTINI BOSALTIYORLAR REIS GOR ARTIK!

Yalçın ogr
Yalçın ogr - 2 yıl Önce

ya siz ne sinsi ne zalim çıktınız ama bu millet soracak hesabını rahat olun partiyi bitirmeye devam edin senin bu makama gelmen bile kaostu bıktı millet sizden yeter artık Allah'ım şunlardan kurtar sen bu milleti inssllah

Sırada Tarım kredi yem
Sırada Tarım kredi yem - 4 ay Önce

Sırada Tarım kredi yem yolsuzluk olayı ve yalan ve iftiralar hepsi gitti insall