Batman’da fıstık yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Batman'da Antep fıstığı yetiştiriciliği giderek yaygınlaşıyor. Üreticinin Antep fıstığı yetiştiriciliğinde karşılaştığı sorunların çözümü konusunda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kapsamlı eğitim programları düzenliyor.

Batman’da fıstık yetiştiriciliği yaygınlaşıyor
banner200

Batman'da 'Antep Fıstığı Yetiştiriciliği ve Entegre Yönetimi Çiftçi Eğitim' konulu program düzenlendi.

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitim programına, Batman Vali Yardımcısı Mekan Çeviren, İl Müdürü Nurettin Kıyas, İl Kültür Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, Gübretaş Diyarbakır Bölge Müdür vekili Yusuf Erkol, Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hıvzullah Akdaş, Şube Müdürleri, teknik personel ve çiftçiler katıldı.

Eğitim programıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, Batman'da son yıllarda fıstık yetiştiriciliği alanlarının gittikçe artmaya başladığını belirterek, şunları kaydetti: “Yetiştiricilik alanları artmaya başladıkça çiftçilerimizin sahada bir takım bilgiye ihtiyaçları oldu. Bir takım sorunları oldu. Bizde özellikle sorunları çiftçilerden dinlemek, bunlara kalite verime dönük bir takım ipuçları vermek üzere bugün burada bir eğitim ve bilgilendirme toplantısı yaptık. Son yıllarda ilimizde görülen hastalıklar ve çözüm önerileri ile özellikle biyolojik ve kültürel mücadele konusunda çiftçilerin yapması gereken işlerle ilgili bilgilendirme yapıldı. Eğitimimiz faydalı geçti. Biz, bundan eğitimlerimize devam edeceğiz. Ayrıca bu eğitim sayesinde çiftçilerimizin sahadan getirdikleri sorunları alıp değerlendireceğiz. Biz bu sorunlardan çözebildiklerimizi çözeceğiz, çözemediklerimizi de bir üst kuruşlarımıza gönderip sonuçlarını çiftçilerimize ileteceğiz.”

Fıstık dikim alanları ile ilgili de konuşan İl Müdürü Nurettin Kıyas, “Fıstık alanları Türkiye'de daha çok Güneydoğu bölgesinde gelişmeye başladı. İlimizde son 5 yılda fıstık dikim alanları 60 bin dekara ulaştı. Bu gelişme devam ediyor. Çiftçilerimiz hızlı bir şekilde üretim alanlarını artmaktadır. Son 5 yıldır toplamda bir milyon 200 bin fıtık fidanı dağıtımını yaptık” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tebrik
tebrik - 3 yıl Önce

tebrikler emeği geçenleri kutlarım

banner151

banner251