Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları orman yangının önüne geçti!

İzmir’de yaşanan orman yangının ardından söndürmede oluşan sıkıntılar Türkiye gündemine oturdu. Yangının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “uçakların motorunun bozuk ve yağ damlattığına” yönelik açıklamaları büyük yankı uyandırdı. Pakdemirli, orman yangınıyla ilgili yaptığı açıklamalarla eleştirileri oklarını üzerine çekerken, söz konusu durum bakanlık yetkililerin “Bakanı yanlış mı yönlendirdi” yorumlarına neden oldu.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları orman yangının önüne geçti!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli THK uçakları ile ilgili yeni bir açıklama daha yaptı. Kamuoyundaki “THK uçakları neden kullanılmıyor” tartışmalarına yönelik eleştirilere yanıt veren Pakdemirli “Ben daha önce de söyledim kim uçmak istiyorsa uçsun bunlarla. Bu çocuk oyuncağı değil biz ihale ile bu tarz servisleri alıyoruz. Benim teşkilatım THK uçakları ile uçmak istemiyor nokta. ‘Ben bu uçağa binmem’ diyorlar. ‘Beni memuriyetten atın ben gene de bu uçağa binmem’ diyorlar. Belge üzerinde ne olursa olsun bunlar uçuşa uygun değiller. THK’nın verdiği sertifikalara güvenmiyorum. Kaldı ki devletin bakanı ‘bu uçaklar güvenli değildir’ dedi. Konu kapanmıştır” diye konuştu.

“VİZONTELE’DE BİR SAHNE VAR YA…”

THK yönetimini eleştiren Bakan Pakdemirli “El atından 20 uçakları olduğunu söylüyorlar hani nerede? Apronda 6 uçak gözüküyor. 3’ünün motoru yok. Vizontele’de bir sahne var ya ‘baba motor yok’ diyor. Aynen öyle… THK siyasetin oyuncağı haline dönmüş durumdadır. Anamuhalefet partisi ile birlikte hareket ediyor” dedi.

THK’DAN BAKAN’A: UÇAKLARIMIZ HAZIR

Sözcü'ye konuşan üst düzey bir THK yetkilisi ise “Yangın söndürme uçaklarımız ne bozuk, ne eski, ne de yağ kaçırıyor” dedi. Halen başkanlığını emekli Hava Tümgeneral Bertan Nogaylaroğlu'nun yaptığı Türk Hava Kurumu'nun elinde 9 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor. Bunlardan 5'i uçuşa hazır olarak bekliyor. Üst düzey THK yetkilisi son dönemdeki tartışmalarla ilgili şunları söyledi:

YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ: Orman bürokrasisi Sayın Bakanı yanlış yönlendiriyor. THK'daki uçaklardan 5'i faal, 4'ü Ankara'da, biri İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda yangınlara müdahale edecek biçimde bekliyor. Ne yağ kaçırıyor, ne eski, ne de bozuk. Hepsinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden onaylı uçuşa elverişli olduğuna dair sertifikası var. Bakımları yeni yapıldı, belgeleri alındı. Gelin desinler, motor çalıştırır gideriz.

İÇİMİZ YANIYOR: Karabağlar'daki yangın başladığında Adnan Menderes Havalimanı'nda bulunan uçağımızın park yerinden alevler gözüküyordu. Biz müdahale edemedik, içimiz yandı. Bu uçaklar bu milletin katkılarıyla, bağışladığı kurban derileriyle alındı. Yanan bizim ormanımız, uçaklar da bizim milli servetimiz.

PARA İSTEMİYORUZ:Biz bugüne kadar kimseyle para muhabbeti yapmadık. Beş uçağımız hazır, ‘Gelin' desinler hemen hareket edip müdahale edelim. İhaleyi, parayı düşünmüyoruz. Burası bir şirket değil. Biz siyasetin dışındayız. Uçaklardan 4'ü 1980 model, diğerleri 1970 model. Havacılıkta eski uçak yoktur bakımsız uçak vardır.

DÜNYA KULLANIYOR: Bizim yangın söndürme uçaklarımız Kanada yapımı CL-215 modeli. Bütün dünya bu yangın söndürme uçaklarını kullanıyor. Tüm dünyada 124 adet var ve büyük bölümü de 1970-80'lerde üretilen ancak bakımları eksiksiz yapıldığı için faal olarak kullanılan uçaklar. Bir problemi olsa Sivil Havacılık onay vermez. Biz bu uçaklarımızı yakında Teknofest fuarlarına götüreceğiz. Bozuk olan uçakla festivale katılır mıyız?

YUNANİSTAN'A GİTTİK: Biz geçen sene bu uçaklarla Yunanistan'daki yangına müdahale ettik ve o yangını bizim uçaklarımız söndürdü. Yangına müdahale eden kiralık helikopterlere bakın.  Kazakistan'dan şuradan buradan toparlanmış, onaydan da geçmemiş.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 15:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hulki
Hulki - 1 yıl Önce

THK başkanı Bertan nogaylaroglu o uçakların hiç birine binmez. Çünkü yere cakılacağını
bilir. Emekli GENERAL Bertan bey aksini iddia ediyorsa bir havalansında görelim.

İlker
İlker @Hulki - 1 yıl Önce

Ula motor yok zaten ne havalanması ;)

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

Tarım ve Orman Bakanı diye görevlendirilen bu kişi; HEM TÜRKİYE TARIMININ VE ORMANLARININ KÖKÜNE KİBRİT SUYU DÖKÜP YOK ETMEK HEM DE TÜRK MİLLETİNİN OCAĞINA İNCİR DİKMEK İÇİN ÖZEL GÖREVLENDİRİLMİŞ BİRİ GİBİ GELİYOR AZICIK KAFASINI YORAN BİR İNSANA... KANAATİMCE ÇOK HUSUSİ BİR MİSYONU VAR, FAKAT ŞUNU HİÇ KİMSE UNUTMASIN Kİ; ŞU FAKİR HALKIN KUYUSUNU KAZANLARDAN OLMAK ONLARA HİÇ BİR KAZANÇ SAĞLAMAYACAK VE SONUÇTA ALLAH’IN ŞAŞMAZ ADALET DEĞİRMENİ SALTANAT SAHİPLERİNİ ADİLCE ÖĞÜTECEKTİR. ASLA UNUTMAYIN;
“ALLAH’IN DEĞİRMENİ YAVAŞ DÖNER AMA ÇOK İNCE ÖĞÜTÜR”

Bilal meşe
Bilal meşe - 1 yıl Önce

Zavallı devletim zavallı bakanlık

banner151

banner251