Bakan Pakdemirli’den su tasarrufu açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, su tasarrufuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Suyumuzun dörtte üçünün sulamada kullanıldığının altını çizen Bakan Pakdemirli "Kullanılan suyun 40 milyar metreküpünü yani yüzde 74'ünü sulamada, geri kalanını ise içme, kullanma ve sanayide kullanıyoruz. Bu sebeple en büyük su tasarrufu sulamada yapılabilir" dedi.

Bakan Pakdemirli’den su tasarrufu açıklaması
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,  "Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü hizmete aldığı sulama tesislerinde su tasarrufunun ön planda olduğu kapalı ve borulu sistemleri tercih ediyor. Bu sistemde yağmurlama ve damlama metoduyla sulama yapılan alanlarda yüzde 60'ın üzerinde su tasarrufu sağlanabiliyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışına paralel olarak başta tarım olmak üzere içme, kullanma ve sanayi sektöründeki su taleplerinde artış yaşanıyor. Bu durum ise sulama başta olmak üzere mevcut su kaynaklarımızın verimli kullanılmasını zorunlu kılıyor" ifadeleri yer aldı. 

Bu doğrultuda DSİ'nin hizmete aldığı sulama tesislerinde tasarrufu ön planda tuttuğunu vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Bulunduğumuz coğrafyada ortalama olarak her 7 yılda bir kuraklık hadisesi görülüyor. Bu sebeple toplumun refah seviyesini yükselten sulama projelerinin öncelikli olarak ve süratle hayata geçirilmesi gerekir. Bunu yaparken de su zengini bir ülke olmadığımız için tasarruflu sistemleri tercih etmeliyiz" diye konuştu.

SUYUMUZUN DÖRTTE ÜÇÜ SULAMADA KULLANILIYOR

Suyumuzun dörtte üçünün sulamada kullanıldığının altını çizen Bakan Pakdemirli "Kullanılan suyun 40 milyar metreküpünü yani yüzde 74'ünü sulamada, geri kalanını ise içme, kullanma ve sanayide kullanıyoruz. Bu sebeple en büyük su tasarrufu sulamada yapılabilir" açıklamasını yaptı.

SULANAN ALANLARIN YÜZDE 28'İ KAPALI SİSTEM

Ülkemizde ekonomik olarak sulanabilir alanın 8,5 milyon hektar olduğunu vurgulayan Pakdemirli "6,65 milyon hektar alan şu an sulanabiliyor. 2019 yılı itibariyle ülkemizde sulamaya açılan bu alanların ise yüzde 34'ünde klasik (vahşi) sulama, yüzde 38'inde kanaletli sulama ve yüzde 28'inde kapalı sistem (borulu) sulama yapılıyor" dedi.

YAĞMURLAMA VE DAMLAMA YÜZDE 60'IN ÜZERİNDE TASARRUFLU

2003 yılı öncesi kapalı sistem sulamanın oranının yüzde 6 olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli "2003'ten itibaren eski sistemleri terk ederek modern sulama sistemlerini hayata geçirmeye başladık. Borulu sistemlerle yapılan yağmurlama ve damlama metotlarıyla sulamada yüzde 60'ın üzerinde tasarruf yapılabiliyor" diye konuştu. Bakan Bekir Pakdemirli, kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirildiğini sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sulama mezunları bihaber
Sulama mezunları bihaber - 1 yıl Önce

Sulama mezunu ziraat "mühendisi" sulamadan habersiz. Gerisini sen düşün.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

İç Anadolu da su isteği az olan hububat daha çok teşvik edilmelidir. Üreticinin mısır, şeker pancarı, yonca vb. bitkilerden kazandığı para oranında hububattan kazanmalıdır. Tedbir alınmazsa içme suyu bile bulamayız.

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Ciftcimiz tarimi tam bilmiyor. Gerci bakanlik ust duzey yonetiminin % 19 u tarimi biliyor ne beklersinde. Bizde tarimsal dua tarimsal imar tarimsal cimnastik tarimsal sosyoloji......... biliyoruz

Kenzi
Kenzi - 1 yıl Önce

Önce ormanları dağları madencilere satmayacaksın ...ormanları müta itlerin itlerine deniz manzaralı yerden yaktırmayacaksın.....kısacası vatanı satmayacaksın.......burası kaz dağı değil de o yüzden 13 bin ağaç kestik demeyecen......daha sonra su tasarrufu yap.....anladık pis Arapları çok seviyorsunuz da ülkemizi onların pis ülkelerine benzetme...
Vatan ı satma

Hilmi karaşın
Hilmi karaşın - 1 yıl Önce

1. Konu Damlama degil damla sulama 2.si ise yillardir bu ulkede tarım yapılıyor demek ki bakanliklarda hep bilincsiz insanlar varmiş ki rastgele sulama yapilmiş. Bu saatten sonra tasarruf olsa ne olacak hersey sozde kalır..

Kerim solak
Kerim solak - 1 yıl Önce

Sulama zamanı geçtimi de mahsul yandımı bütün emekler ettiğimiz masraflar telefoluyor ..mahsul olmuyor......tasarruf derken dikkatli olmalı....DSİ nin yeni müdürleri.....bu sene yeterince mahsullerimizi yaktılar.....Denizli bereket ve Gökpınar sulama DSİ müdürü...

banner151

banner251