Bakan Pakdemirli'ye 10 bin başlık ithalat sorusu!

İthalatın yasak olduğu bir dönemde Brezilya’dan Şanlıurfa’ya büyük hayvan sevkiyatı Meclis gündemine taşındı. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu: 10 bin başlık besilik hayvan ithalatı bilginiz dahilinde mi yapıldı? 

banner255
Bakan Pakdemirli'ye 10 bin başlık ithalat sorusu!
banner200

Milli Gazete’nin, ithalatın yasak olduğu bir dönemde özel bir firmanın Brezilya’dan ithal ettiği 10 bin başlık besilik hayvan ithalatı skandalı Meclis gündemine taşındı. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Bakan Pakdemirli’ye, “Hayvan ithalatını durdurduğunuzu açıklamıştınız. 10 bin başlık besilik hayvan ithalatı bilginiz dahilinde mi yapıldı?” dedi. 

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, hayvan ithalatının yasak olduğu bir dönemde Türkiye’nin et sektörünün önde gelen bir firması tarafından Brezilya’dan yapılan 10 bin başlık besilik hayvan ithalatını Meclis gündemine taşıdı. 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına konuyla ilgili olarak bir soru önergesi veren Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, ithalat yöntemi ile ürün tedarik etmeye daha ne kadar devam edileceğini sordu. 

Koronavirüs salgınından ciddi oranda etkilenen Brezilya’dan ithal edilen 10 bin baş hayvanın İskenderun Limanı’na indirildikten sonra tırlarla ithalatçı bir firmanın Şanlıurfa’daki çiftliğine taşındığına dair Milli Gazete’nin haberlerini hatırlatan Karaduman, “İthalatın büyükşehirlerimizde ve Zonguldak’ta sokağa çıkmanın yasak olduğu Pazar akşamında yapılmış olması ise dikkat çekicidir. Virüsün dışarıdan alınan ürünlerle birlikte de yurda girebileceği bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde dışarından hayvan alımının durdurulduğunu açıklamıştınız” dedi. 

Karaduman, konuyla ilgili olarak Bakan Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi: 

İTHALAT BİLGİNİZ DAHİLİNDE Mİ GERÇEKLEŞTİ?

“Daha önce dışarıdan hayvan alımının yapılmayacağını açıkladığınız halde Brezilya’dan hayvan ithal etmenizi gerektiren sebepler nelerdir? Söz konusu ithalat bilginiz ve izniniz dâhilinde mi gerçekleşmiştir?

HAYVAN İTHALATI İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞINDAN GÖRÜŞ ALINDI MI?

İthal işlemi için Sağlık Bakanlığından görüş alınmış mıdır? Konu ile ilgili risk analizi yapılmış ve gerekli önlemler alınmış mıdır? 

İTHALATA DAHA NE KADAR DEVAM EDECEKSİNİZ?

Koronavirüs salgını ile birlikte yeni süreçte ülkelerin dışarıya ürün satışını durdurma durumunu düşünecek olursak, ithalat yolu ile ürün tedariki riskli bir yöntem olmakla birlikte yerel üreticiyi zor durumda bırakmaktadır. Bu durumu öngördüğünüzü varsayarsak, buna rağmen ithalat yöntemi ile ürün tedarik etmeye daha ne kadar devam edeceksiniz? 

ÜRETİCİLERİ DESTEKLEMEK İÇİN ÜRETİM STRATEJİNİZ VAR MI?

Yerel üreticilerimizin desteklenmesi ve üretimin arttırılması her zamankinden daha önemlidir. Bu bağlamda tarım ve hayvancılık ile uğraşan üreticimizi desteklemek için önümüzdeki süreç için yeni bir üretim stratejiniz var mıdır? 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 12:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAYVAN İTHALATINA TARIM BAKANLIĞI BAKMAZ
HAYVAN İTHALATINA TARIM BAKANLIĞI BAKMAZ - 1 yıl Önce

Hayvan ithalatından tarım bakanlığı sorumlu değildir.. ASLINDA TARIM BAKANLIĞI TARIMLA ORMANLA İLGİLİ HİÇ BİR ŞEYDEN SORUMLU DEĞİLDİR... ONUN İŞİ SÜSLÜ ONLINE TOPLANTILAR YAPIP SÜZÜM SÜZÜM SÜZÜLMEKTİR.. KİM NERDEN NE KADAR HAYVAN İTHAL EDECEK SORUSU MUHATABI ÇOK DAHA BAŞKA MAKAMLARDIR...

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Eğer gerçekse yazıklar olsun hâlâ inadına üretmek bence gereksiz yazık bu millete

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Biz bunların hepsini kakediyoruz. İthalat yapan firmayı kutluyor, faaliyetlerinin pardon ithalatlarının katlanarak artmasını diliyorum.

Sami yılmaz
Sami yılmaz - 1 yıl Önce

Bu yanlıs bir gidisattir biz üreticilr zeten ölmüsüz sagolsun devletimiz elinden ne kadar kotülük geliyorsa bze yapıyor tarımın bütün kalemleri ödendi hani bizim 2019 buzagı desdekleri odenmiyor biz bu memlekette niye urasıyoz bi an once yatırın borclarımızı odeyelim

Yozgat
Yozgat - 1 yıl Önce

Tırole bak et 100 lira olacakmış yandaş kazanıyo çiftçi değil et ithaline rağmen et yine pahalı bizim hayvan ucuz yem pahalı Tırım troller sizin imanınız varmı aceba

çiftçi
çiftçi - 1 yıl Önce

ne yapacaklar yani, et fiyatları yem bahanesiyle 100t olsa az diyorlar, ithalat olmalı ama konturollü, yoksa gariban emeklinin parası ayda 15 kğ et eder.

Antalyalı
Antalyalı - 1 yıl Önce

Yazık Türk besicinin emeklerine ithal ederken tüm üreticiyi bitirdiler

banner151

banner251