Bakan Pakdemirli: Üzüm üreticisini mağdur etmeyeceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çekirdeksiz kuru üzüm üreticilerini mağdur etmeyeceklerini belirterek, “Sektörün sorunlarını bilen, içinizden gelen birisiyim. TMO’nun zarar etmeden, kuru üzüm sektöründe piyasa yapıcı olması için çalışacağız. TMO geçen yıl piyasaya girmeden sektörü regüle etti” dedi.

Bakan Pakdemirli: Üzüm üreticisini mağdur etmeyeceğiz
banner200
banner217

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümün üreticisi, tüccarı, ihracatçısı olmak üzere tüm tarafları Ege İhracatçı Birliklerinde (EİB) Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bir araya geldi. Toplantıda söz alan ziraat odaları başkanları, üreticinin 2019-20 sezonu için kuru üzüm fiyat beklentisini 10 TL olarak dile getirdi.

SEKTÖRÜN SORUNLARINI BİLİYORUM 

Pakdemirli, Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzümde 2019-20 sezonunda üreticinin mağdur olmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.  Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) alacağı kuru üzümleri ihracatçıların TMO’dan geri almasını taahhüt etmelerini de isteyen Pakdemirli, “Kendim çekirdeksiz kuru üzüm üreticisiyim, geçmiş yıllarda ihracatını da yaptım. Sektörün sorunlarını bilen, içinizden gelen birisiyim. TMO’nun zarar etmeden, kuru üzüm sektöründe piyasa yapıcı olması için çalışacağız. TMO geçen yıl piyasaya girmeden sektörü regüle etti. 2 yıldır üretici kar ediyor, bu yılda zarar etmemesi için gerekeni yapacağız. Bu yıl TMO’nun piyasaya girmesi gerekirse kaç liradan piyasaya girmesi gerekir, ne kadar ürün alması gerekir bütün bunlar matematik. Bunu çalışıp gerekli adımları atarız. Üzüm fiyatını aşağı düşürmeyeceğimiz mesajını kamuoyu ile güçlü bir şekilde paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 20:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal  sarı
Kemal sarı - 1 yıl Önce

Ne 10 tl si lan en düşük 12 açıkla

İsa önder
İsa önder - 1 yıl Önce

O ziraat odası başkanı bana sormuşmuki beklentimin 10 lira olduğunu söylüyor ben geçen yıl 12 liraya sattım aldığı maaşı yarıya düşürsünler öyle konuşsun çiftçinin halinden bihaber koltukçular

banner151

banner251