Bakan Pakdemirli: Genç çiftçide müfettiş görevlendirdik soruşturma halen sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, genç çiftçi projesinde hasta ve ölen hayvanların temini konusunda Bakanlığın müfettiş görevlendirdiğini ve soruşturmanın halen sürdüğünü açıkladı. 

Bakan Pakdemirli: Genç çiftçide müfettiş görevlendirdik soruşturma halen sürüyor
banner200

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Sayıştay 2018 yılı Denetim Raporu çerçevesinde soğuk zincir olmadığı için bozulan 368 bin 761 doz aşıya işaret ederek, ne zaman adım atılacağını ve Genç Çiftçi Projesi’nde yapılan usulsüzlükleri sordu.

Bakan Bekir Pakdemirli, usulsüzlük yapılan Genç Çiftçi Projesi’ne ilişkin müfettiş incelemesinin halen sürdüğünü belirtirken, Aşı Takip Sistemi’ne 15 Ağustos 2019 tarihinde geçildiğini, Soğuk Zincir Kurulmasına ilişkin projeye de yeni ödenek tahsis edildiğini belirtti. 

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Sayıştay’ın 2018 Denetim Raporu çerçevesinde hayvancılık sektöründe yaşanan ihmallere ve usulsüzlüklere işaret ederek, 2018 yılında soğuk zincir olmadığı için Adana, Balıkesir, Denizli, İstanbul, Kastamonu, Kütahya, Samsun, Siirt, Trabzon ve Şırnak’ta toplamda 368 bin 761 doz aşının zayi olduğunu anımsattı. Bu konuda ne önlem alınacağını soran Aygun, “Ülke kaynakları israf edilmekte, hayvancılık gerilemektedir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından verilen yanıtta; aşıların üretim ve ithalat tarihinden son kullanıldığı hayvana kadar tüm sürecin izlendiği Aşı Takip Sistemi’ne 15 Ağustos 2019 tarihinde geçildiği belirtildi.

Pakdemirli, hayvan aşılarının uygun koşullarda muhafaza edilip edilmediğini takip etmek için 2017 yılında Soğuk Zincir Koşullarının İzlenmesine yönelik bir proje hazırlandığını anımsatarak, yürürlükten kaldırılan Kalkınma Bakanlığı tarafından gerekli ödenek tahsis edildiğini ve sürecin devam ettiğini ifade etti. 

CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun, Bakan Pakdemirli’nin 2020 bütçesinden bu konu için ne kadar ödenek ayrıldığını belirtmediğine işaret ederek, “Hala ödenek üzerinde çalışılıyor. 2.5 yıldır proje ilerlemiyor” diye konuştu.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, soru önergesinde Sayıştay’ın denetim raporunda Türkiye’ye girişi yasak olan hayvan ırklarının ülkeye sokulduğu tespitine dikkat çekti. “Sarole, Brangus, Aubrac” gibi hayvan ırklarının Türkiye’ye girişine izin verilerek kamu sağlığının tehdit edildiğini kaydeden Aygun, “Bu konuyu soru önergemize taşıdık. Ancak bakanlıktan net yanıt alamadık” dedi.

HAYVAN İTHALATINDA ELEKTRONİK KAYDA YENİ GEÇİLDİ

Bakan Pakdemirli ise soru önergesine verdiği yanıtta Sayıştay’ın aksine “Şarole” sığır ırkının ithaline izin verildiğini, “Aubrac ve brangus” ırklarının ithaline izin verilmediğini savundu. Pakdemirli, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalat işlemlerinin elektronik kayda geçirildiğini kaydetti. 

Konuyu değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Aygun, “Ülkemiz maalesef yolgeçen hanı gibiymiş. Hayvan girişlerinde elektronik kayda yeni geçilmesi, bugüne kadar yapılan ihmallerin itirafıdır. Büyük kaynak gerektirmeyen bu konu nasıl da ihmal edilmiş, çok üzüldüm. Çünkü mesele kamu sağlığıdır” diye konuştu. Aygun, Sayıştay Raporu’na göre, 2018 yılında ithalatı yapılan damızlık hayvanlardan 33 bin 880 büyükbaş hayvan ile 834 bin 176 küçükbaş hayvanın 21 günlük karantina süresi beklenmeden küpelendiğini belirterek, “Büyük ihmaller yapılmıştır!” dedi.

Aygun, “Genç Çiftçi Projesi’nde “birinci derece akrabalardan hayvan satın alınmayacağının” belirtilmesine karşın bu konuda büyük usulsüzlükler yapıldığına da işaret etti.

Bakan Pakdemirli yanıtında; Genç Çiftçi Projesi’nde hasta ve ölen hayvanların temini konusunda Bakanlığın Müfettiş görevlendirdiğini ve soruşturmanın halen sürdüğünü açıkladı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 13:06
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğrucu
Doğrucu - 2 yıl Önce

Her zaman olduğu gibi asıl suçlulara dokunan olmayacak.

Doğrucu
Doğrucu - 2 yıl Önce

Sonu olmayan soruşturmalar. İthal hayvanları getirip, kulak küpelerini kelek mallarla değiştiren küpe firmaları ve iş birliği yaptıkları kalburun üstündeki hiç kimseye zeval gelmeyecektir. Bilmem ki, yanılıyorumdur belki. Benimki sadece tahmin. Bilsekte doğruları söylesek. Değişen hiç bir şey olmaz. Peki küpeleri değiştirilen damızlık değeri yüksek hayvanlara ne oldu. Hani şu genç çiftçilere verilmesi gereken? Herhalde sucuk yapacak halleri yok. Onları da piyasaya satmışlardır. Körler sağırlar birbirini ağırlar beyler........İlgisi olmayan alttan bir kaç kişiyi yakacaklar, kendilerini AKlayacaklardır.

Zafer
Zafer - 2 yıl Önce

Bu işleri iki genel müdürlük yürüttü Tarım reformu genel müdürlüğü ile Tarım işletmeleri genel müdürlüğü ,buranın tamamının incelenmesi,birde küpe basan firmalarla,Ardahan'da sahte küpe ile yakalanan firma ile bu genel müdürlüklerde ki yöneticiler arasındaki bağlantıyı iyice araştırırlarsa olay çözülmüş olur.

alpay yanyuru
alpay yanyuru - 2 yıl Önce

zooteknistler bu bakanlıkta ne iş yapar anlamış değilim ne zaman soru sorsam veterinere yönlendiriyor. madem bu işten anlamıyonuz neden kadroları işgal ediyorsunuz.ama laf ebeliğinde üstünüze yok. bu kötü verimsiz ithal hayvanları da siz başımıza sardınız. köyde bari takım elbise giymeyin dışişleri bürokratları gibi gezmenize gerek yok. bi gün ahırda görsem birinizi tavuk kesecem ...

efekadir
efekadir - 2 yıl Önce

nigdede genç çiftçiden dağıtılan hayvanları incelesinler bi zahmet kaçak hayvanları küpüleyip vatandaşa kakalaďılar

Aydin  celebioglu
Aydin celebioglu - 2 yıl Önce

Genc cifciye verdigimiz 3000 tl para aldilar vrilen hayvanlar bes para etmez o alilan paramizi geri verin

Abdulkerim taş
Abdulkerim taş - 2 yıl Önce

Evet

Ali osman  yılmaz
Ali osman yılmaz - 2 yıl Önce

Önce mazot gübre desteği öde sayın bakan beeeeyyyyy

banner151

banner251