Bakan Pakdemirli Cargill'le görüşecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sendikalı oldukları için işten çıkartılan Cargill işçilerine destek verdi. Mağdur işçiler, Cargill'e karşı direnişini sürdürürken işçiler, Cargill’in de sponsor olduğu 'Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nin düzenlendiği otelin önüne gelerek Pakdemirli ile görüşmek istedi. Pakdemirli, işçilerin talebini geri çevirmedi. Besiciler ise günlerdir Bakan Pakdemirli'ye sesini duyuramadıkları için Ankara'da eylem yapma kararı almıştı.

Bakan Pakdemirli Cargill'le görüşecek
banner282

Aydınlık gazetesinden Ercan Küçük'ün haberine göre, işten çıkartılan Cargill işçilerinin direnişi sürüyor. Bursa Orhangazi’de fabrika önünde direnişe devam eden işçiler, Cargill’in de sponsorları arasında olduğu "Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya" sloganıyla toplanan Sürdürülebilir Gıda Zirvesi için İstanbul’a geldi.

Zirvenin düzenlendiği otelin önünde nöbet tutan işçiler, otele girenlere hazırladıkları bildirileri verdi. Zirveye katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Cargill işçileriyle görüşmek istediğini bildirdi. Görüşmeye İşçiler adına Cargill direnişi önderlerinden Tekgıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya katıldı. Görüşmede sorunlarını aktaran Karlıkaya’ya, Bakan Pakdemirli, çözüm için Cargill yönetimiyle görüşeceğini belirtti. Bakan Pakdemirli’ye teşekkür eden Karlıkaya, Aydınlık’a şu açıklamaları yaptı:

PAKDEMİRLİ, CARGİLL İLE GÖRÜŞECEK

"548 gündür direniyoruz. Sürdürülebilir Gıda Zirvesi sponsorlarından birisi de Cargill. Sponsor firmalara Cargill’in bize yaptıklarını anlattık, bildiriler dağıttık. Sesimizi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli duydu. Bakan Pakdemirli bizimle görüşmek istediğini danışmanları aracılığıyla iletti. İçeriye girip kendisiyle görüştük. Kendisine sorunumuzu anlattık. O da bizi haklı buldu. Kendisinin de Cargill firmasıyla temasa geçeceğini ve bu arkadaşların işbaşı yaptırılmasıyla alakalı sorunların çözülmesi gerektiği şeklinde ifadelerde bulundular. Kendisine teşekkür ediyoruz. Telefonlarımızı aldılar. Önümüzdeki günlerde yine Cargill yönetimini arayacaklar. Bu sorunun çözümüyle ilgili taleplerimizi Cargill yönetimine iletecekler. Cargill mücadelesinin herkesin mücadelesi olduğunu her zaman belirtiyoruz. İnşallah arkadaşlarımızı işbaşı yaptırarak kazanacağız."

BESİCİLER SESLERİNİ DUYURAMADI!

Cargill işçileri Bakan Pakdemirli'ye sesini duyurabilirken, besiciler duyuramamıştı. Bilindiği üzere besiciler de Bakan Pakdemirli'ye sesini duyurmaya çalışmış ancak bunda başarılı olamamışlardı. Kahramanmaraşlı yetiştirici Yakup Konan, Bakan Pakdemirli'ye sesini duyuramadığı için Bakanlığın önünde eylem yapma kararı almıştı. Konan'a bir çok yetiştirici de destek verirken, eylem için geçtiğimiz günlerde Ankara Valiliğine başvurarak izin talebinde bulunuldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 18:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Buğdayları sam vurdu, nohudu hastalık, hayvanları ithalat, faizler dağ gibi, ciftciligi bitirdiler, bizimle ne görüşen ne sesimizi duyan var. Yönetenlerin çevresini insat ve ithalat lobisi sarmış, görüşüyorlar, oyu bizde alıyorlar ama biz çiftçiyi ne gören ne duyan.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

YARDIM TALEP ETTİKLERİ ZATIN İŞÇİLERE BAKIŞI YAMUKTUR... HALLOLACAK İŞ BU ADAMIN YÜZÜNDEN İYİCE ÇATALLAŞIRSA HİÇ ŞAŞIRMAYIN...

Demek ki
Demek ki - 2 yıl Önce

Besicilerde bir sıkıntı var.

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Elin Amerikalı şirketi gelmiş hem tarımı sömürüyor hem de çalışanlarını. Bakan unvanı gibi öylee bakıyor

CİHAT TURHAN
CİHAT TURHAN - 2 yıl Önce

Çiftçi kredi ertelemesi olamazsa yandı ortalık çiftçi berbat durumda borcumuzu ödemek için ya traktörünüzü yada tarlamızı satacağız

Buza  paralar ne zaman   verecek
Buza paralar ne zaman verecek - 2 yıl Önce

Destekleme ne zaman ödenecek

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Anlayin artik bakanlik personeli ve icraatleri kime yakin

Murat koca
Murat koca - 2 yıl Önce

bu yıl bizim köyde çok satılık tarla var, ama alıcı yok....