Bakan Pakdemirli açıkladı: Uygunsuz analiz yapan 201 laboratuvarın yetkisi iptal edildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı çiftçilerin aynı toprak numunesini ayrı laboratuvarlara götürerek tahliller yaptırıp farklı sonuçlara ulaştığına yönelik iddiaları Bakan Pakdemirli’ye sordu. Pakdemirli de uygunsuz analiz yapan 201 laboratuvarın yetkisinin iptal edildiğini açıkladı. 

Bakan Pakdemirli açıkladı: Uygunsuz analiz yapan 201 laboratuvarın yetkisi iptal edildi
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ‘Ülkemizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan, olmayan ve toprak analizlerindeki farklı iddialara ilişkin’ yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den yanıt geldi.

AYNI TOPRAK NUMUNESİNDEN FARKLI SONUÇLAR ÇIKIYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı çiftçilerin aynı toprak numunesini ayrı laboratuvarlara götürerek tahliller yaptırıp farklı sonuçlara ulaştığına yönelik iddiaların incelenip incelenmediğini sorduğu yazılı soru önergesinde, “Ülkemizde ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı ne kadardır? ÇKS’ya kayıtlı olmadan çiftçilik yapan kişi sayısı ne kadardır? Toprak tahlili yaptırarak toprak analiz desteği alan çiftçi sayısı ne kadardır? Toprak analiz desteği verilmeye devam etmekte midir?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.

ÇKS’NE KAYITLI 2 MİLYON 264 BİN 90 ÇİFTÇİ VAR

CHP Milletvekiline yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ekim 2019 tarihi itibariyle Ülkemizde ÇKS'ye kayıtlı çiftçi sayısını 2 milyon 264 bin 90 olarak açıkladı. 2017 üretim sezonunda 80 Bin analiz için 3,2 Milyon TL toprak analizi desteği verildiğini belirten Pakdemirli, “Laboratuvarlara verilen toprak analiz desteklemesi devam etmektedir. 2019 üretim sezonu için 2020 yılında da destek verilmesi planlanmaktadır. Ülkemiz genelinde, Bakanlığımızca yetkilendirilmiş 211 adet, tarımsal amaçlı toprak analiz laboratuvarı faaliyetlerini sürdürmektedir. Söz konusu laboratuvarlar, mevzuatlarımız gereğince, Bakanlık Merkez ve İl müdürlüklerimizde bulunan, konusunda uzman denetim komisyonları tarafından yılda en az bir kere denetlenmektedir. Mevzuatlarımıza aykırı işlem yapan laboratuvarlar uyarılmakta, yetkisi askıya alınmakta veya yetkisi iptal edilmektedir” şeklinde konuştu.

201 LABORATUVARIN YETKİSİ İPTAL EDİLDİ

Uygunsuz analiz yapan yaklaşık 201 adet laboratuvarın yetkisinin Bakanlıkça iptal edildiğini açıklayan Bakan Pakdemirli, “Mevzuatlara aykırı olarak işlem yapan laboratuvarlara yönelik Bakanlığımıza yapılan ihbar, şikâyet ve dilekçeler, en kısa zamanda yerinde denetim yapılarak, gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLERİN YARISI ÇKS’YE KAYITLI DEĞİL!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı, “ÇKS’ne kayıtlı çiftçi sayısı 2003 yılında 2,8 milyon iken, 2010 yılında 2,3 milyona  geriledi. Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olanlar çiftçi miktarının % 50’sini oluştuyorlar. Kayıtlı olmadan çiftçilik yapan binlerce çiftçi var. TARSİM’den sigorta da yaptıramadıkları için mevsimsel sorunlar nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan çiftçi sayısı da ciddi boyutta. Türkiye’de bugüne kadar 1927, 1950, 1963, 1970, 1980, 1991 ve 2001 yıllarında olmak üzere toplam 7 adet Genel Tarım Sayımı uygulanmıştır. Bunlardan en sonuncusu olan 2001 Genel Tarım Sayımı uygulamasından sonra sayım yapılmamaktadır. Bu bağlamda kayıt dışı kalan çiftçi tam olarak bilinememektedir. ÇKS’ne kayıtlı olmayan çiftçilerin desteklenmemesi, verim düşmesine neden olmaktadır. ÇKS sisteminin bu bağlamda incelemeye alınması da yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı..

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeref ceylan
Şeref ceylan - 2 yıl Önce

Tarım bakanı çiftçi ve hayvancılığı böyle devam ederek daha kötü günlere sürüyor isyan etmek tee ve

İrfan aşka
İrfan aşka - 2 yıl Önce

2018 buzağı destekleri ne zamn yatacak saygılar

Rafet Değer
Rafet Değer - 2 yıl Önce

Yetkileri iptal edilen laboratuvarların isimleri yayınlanır ise sahiplerinin ismi ile birlikte daha iyi olur.

Lele
Lele - 2 yıl Önce

Arkadaşlar şu an orda çalışıpta en düşük kadrolu maaşını bilen varmı

Menduh çaçan
Menduh çaçan - 1 yıl Önce

Tedaştan çiftçi hesabın üzerindeki blokeleri kaldırılsın

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

211_201...10. Tarım Bakanlığı'nın hali
kalan on laboratuvara ne kadar guvenilir

İbrahim.atik.
İbrahim.atik. - 2 yıl Önce

Küçükbaşlardan.koruma.ücreti.erazi.sahiplerinden.almıyorlar.büyük.şehir.yasası.hayvana.uygulanıyor.tarla.sahiplerinin.sisteme.girmemişde.hayvancılatdan.al

Hasan ozkan Cekerek
Hasan ozkan Cekerek - 2 yıl Önce

Korumaya kim fazla ödüyor ark kanal yol yapım ve onarımını kim yapiyor..maaşları kim ödüyor sigortaları kim yatırıyor. Bilen varmı biçer hizmetlerini kim yapıyor koruma görevini kim yapıyor.


banner151

banner251