Bakan Pakdemirli açıkladı! Konya’da 180 yeraltı kuyusu kapatıldı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mavi Tünel içme suyu isale hattı ve arıtma tesisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Mavi Tünel içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin hizmete girmesiyle Konya'da 180 adet yeraltı kuyusunun kapatıldığını belirten Pakdemirli, böylece her yıl 100 milyon metreküp daha az yeraltı suyu kullanılacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli açıkladı! Konya’da 180 yeraltı kuyusu kapatıldı!
banner200

Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2018 yılında açılışı yapılan Mavi Tünel içme suyu isale hattı ve arıtma tesisinin devre alınmasıyla Konya'daki musluklardan memba kalitesinde içme suyu akmaya başladığını belirterek, 1,2 milyon kişinin su ihtiyacının karşılandığını dile getirdi.  Bağbaşı Barajı'nda depolanan suyun 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarıldığını ifade eden Pakdemirli, aktarılan suyun bir kısmının arıtma tesisine bir kısmının da sulamaya ayrıldığını belirtti. Hedeflerinin tarımsal sulama ve içme suyunun yanında yeraltı su kaynaklarını da desteklemek olduğunu açıklayan Pakdemirli, şunları kaydetti: "Konya yıllık ortalama yağış ve sahip olduğu yerüstü suyu bakımından Türkiye ortalamasının altındadır, yeraltı suyu tüketimi ise oldukça yüksektir. Mavi Tünel Projesiyle stratejik öneme sahip yeraltı suyu kullanımını da azaltıyoruz. Projenin devreye girmesiyle içme suyu temininde kullanılan 180 adet yeraltı suyu kuyusu ve 2 adet pompa istasyonu kapatıldı. Bu kuyulardan artık su çekilmiyor. Bu sayede her yıl 100 milyon metreküp daha az yeraltı suyu kullanmış olacağız.

ÇUMRA İÇME SUYU HATTINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Pakdemirli, Mavi Tünel içme suyu arıtma tesisinde arıtılan suyun bir kısmının 23 bin 261 metre uzunluğundaki isale hattı ile Çumra'ya da ulaştıracağını belirterek, "Hattın yaklaşık 9 bin metrelik kısmı tamamlandı. Hattın tamamlanıp Çumra ilçemizi de sisteme dâhil ettiğimizde 8 adet yeraltı suyu kuyusunu daha kapatacağız. Suyun her damlasına sahip çıkmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

YETMEZ YETMEZ, KONYA OVASINDAKİ ÇÖKMELER DEVAM EDİYOR, KONYADA BU BEYİNSİZ SULAMA DEVAM EDERSE, BÜTÜN KONYA YAKINDA YERİN DİBİNE GİRER...

Tarım
Tarım - 2 yıl Önce

Yeraltı suları kuyular kapatarak artmaz,,dağlar madencilere taş ocaklarına beton şirketlerine satılmazsa ormanlar kesilmezse yeraltı suları da akar sularda artar.....tarımda suyu kesersen tarım biter....dağ olmazsa su olmaz....bu kafayla çöl oluyoruz maalesef...

banner151

banner251