Bakan Pakdemirli açıkladı! 79 projeye 63 milyon TL hibe verilecek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II 5. Çağrı sonuçlarının açıklanmaya başladığını ifade ederek, ilk etapta 79 projenin onaylandığını kaydetti. Kabul edilen projelerin başında hayvancılık projelerinin geldiğini söyleyen Pakdemirli, “Bu 79 projeye toplam 63 Milyon TL hibe sağlanacak. Bu hibeler sayesinde kırsalda yaklaşık 134 Milyon TL'lik yatırım yapılması öngörülüyor” dedi.

Bakan Pakdemirli açıkladı! 79 projeye 63 milyon TL hibe verilecek!
banner282

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kırsalda çok yönlü kalkınma hedefi çerçevesinde; modern, sürdürülebilir, rekabet gücü yüksek ve Avrupa Birliği Standartlarında işletmelerin sayılarını artırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) üzerinden IPARD programı kapsamında kırsal kalkınmaya sağlanan desteklerin devam ettiği belirtildi.  IPARD kapsamında TKDK tarafından 42 ilde 16 sektördeki yatırımlara yüzde 40 ila yüzde 70 arasında hibe sağladığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Bir kısmı ulusal fonlardan oluşan IPARD Avrupa Birliği kırsal kalkınma hibeleri kapsamında, son 8 yılda 14 binden fazla projeye 4 Milyar TL hibe desteği sağlandı. Bu hibeler ile kırsalda 10 Milyar TL'lik yatırım hayata geçirilirken, 60 bin yeni istihdam oluşturuldu" dedi.

BU YIL, TOPLAM 310 MİLYON AVROLUK BAŞVURU HİBE ÇAĞRISINA ÇIKILDI

Bakanlık olarak kırsal kalkınmaya büyük önem verdiklerini belirten Bakan Pakdemirli, 2019 yılında TKDK üzerinden IPARD-II kapsamında toplam 310 Milyon Avro bütçeli (2 Milyar TL) 5. ve 6. kırsal kalkınma başvuru çağrılarına çıkıldığını söyledi.

TOPLAM 79 PROJEYE 63 MİLYON HİBE VERİLECEK

16 Şubat 2019 tarihinde çıkılan IPARD-II 5. Çağrı sonuçlarının açıklanmaya başladığını da ifade eden Pakdemirli "İlk etapta hayvancılık ve işleme-pazarlama sektörlerinde değerlendirmeleri tamamlanan 79 proje 'Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu' tarafından onaylandı ve hibe sözleşmelerinin imzalanma süreci başladı. Bu 79 projeye toplam 63 Milyon TL hibe sağlanacak. Bu hibeler sayesinde kırsalda yaklaşık 134 Milyon TL'lik yatırım yapılması öngörülüyor" değerlendirmesinde bulundu.

60 Milyon Avroluk başvuru çağrısının ise halen devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli "Ağustos ayının sonuna kadar projelerin alımına devam edilecek. Destek alacak diğer grupların da Eylül ve Ekim aylarında açıklanması öngörülürken, onların da hızla yatırıma geçmeleri sağlanacak" diyerek sözlerini tamamladı.

Açıklanan projelerin;

* 43 adedi besi çiftliği yatırımı

* 23 adedi süt çiftliği yatırımı

* 7 adedi broyler yatırımı

* 2 adedi süt işleme yatırımı

* 1 adedi kanatlı eti işleme yatırımı

* 3 adedi soğuk hava deposu projesidir.

Onaylanmış projeler www.tkdk.gov.tr web adresinde kamuoyuna açıklanmıştır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 3 yıl Önce

Hayırlı uğurlu olsun diye diye maşAllah, diye,diye çiftçiyi bitirdiler.

Tarımı düzeltmek için kurumdan baslansin
Tarımı düzeltmek için kurumdan baslansin - 3 yıl Önce

Tarımın düzelmesi için birikimli ziraat mühendisi gerekiyor. Alanında birikimi olmayan, tarımdan topraktan anlamayan insanların mühendis olması çok üzücü

Tarimdaki sorun
Tarimdaki sorun - 3 yıl Önce

Kurumda sadece maaşını yükseltmek derdi olan mühendis olursa, açıköğretim fakültesi puanıyla ziraat mühendisi olunursa çokta bir şey beklememek lazım. Ziraat mühendislerinin birikimi ortada. Kendi eksiklerini de tarımdaki diğer unvanları ezerek çıkarmaya çalışıyorlar. Çuvaldızı geçtik iğneyi bir kendinize batırın da görelim.

Selcuk
Selcuk - 3 yıl Önce

Kardeşim o yardim bu destekten bahsederken sonuçta ne elde ediyoruz..Bu işten gerçek çiftçi yararlanmıyor.. Örneğin Marasda bir yayın baligi hikayesi var..Bunu objektif olarak bir ınceleyin..Ne kadar destek almış?Ne elde etmis ve yayın baligi üretimini nereye getirmiş.? Allah rızası için bu vakayı bir ınceleyin.. Sonra bu desteklerim akıbetinden bahsedin! Ne olacak bu halimiz?

Misafir
Misafir - 3 yıl Önce

Üreticilere destek, teşvik vereceklerine girdi maliyetlerini düşürsünler, pazar sorununu çözsünler tarım daha iyi gelişir. Bir de üreticilerin düşük primle emekli olmasını sağlamaları yeterlidir.

Mehmet Gülser
Mehmet Gülser - 3 yıl Önce

50 yildir tarimla uğraşıyorum turkiyede bir türlü tarim politikasini duzeltemediler acil hazine arazilerinin tarima kullanislisini tarima acmali yanliz zengine degil 2 meralarin tecavüzeden kurtarilip küçük ve büyük bas otlakiyesi ne tasis etmeli tarima uygunolayan arazilerin uygun olanla takas edilmeli verase parcalanmasina hizlica etken çözüm bulunmali önüne gelen bu traktörü alip ciftci olmamali trarimsal kirsal kalkinma desteinin cogunu ciftci alamadi zenginler yada vurguncular aldi tarim saldesdelemelar yüzde 90 kiralik tarlalar tamamen sehirde oturyor desdeleme aliyor akp oy icin senin ikametin sehirde sen nasil ciftcilik yapiyon demiyor trarimsal elettirik asiri pahali çiftçiye uretim maliyetinin bir katdauzerine ekleyip verilmeli sanai tarimdan haha ucuz kullaniyor herikiside insan isdihtam edenyer

Digır
Digır - 3 yıl Önce

İşte bu çiftçiye destek değl.....zengine üretmeyene ve bu hibelerle kuracakları işi batıracaklara verilen paradır.....çiftçiye destek Avrupa'daki gibi ürüne mazota gübreye süte ete verilmeli.......bizde de veriliyor ama Avrupa'nın yanında sadaka alıyoruz..10 yıldır Mısır'a ödenen aynı 2.88 krş......çiftçinin bütün girdilerini Avrupa dan daha yüksek yapan hökümet konu desteklere geldimi fıs......aslında tarımı bu saatten sonra kimse kurtarmaz......bunların derdi inşaat sektörü....kimse anlamıyorumu yakılan ormanlara bakın hepsi deniz manzaralı...6 noktada aynı anda başlayan yangın...nekadar komik ve zavallı bir ülkeyiz...zavallı..

banner151