Bakan Pakdemirli: 7 milyar fidan dikeceğiz

Tarım ve Orman Bakanlığı, son dönemde orman yangılarının yaşandığı Muğla’da incelemelerde bulundu. 2023 için bir hedefleri olduğunu belirten Pakdemirli, "Hedefimiz, 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak. Dünyada yaşayan her insan için bir fidan dikeceğiz" dedi.

Bakan Pakdemirli: 7 milyar fidan dikeceğiz
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Muğla programı kapsamında önce helikopterle Milas'ın Ören Mahallesi ile Menteşe'nin Zeytinköy Mahallesi'ndeki yanan alanları havadan inceledi. Daha sonra Zeytinköy Mahallesi'ne geçen Pakdemirli köy kahvesinde vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi. Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, yangın sonucu bir araya gelmekten dolayı üzgün olduğunu söyleyerek hiç yangın çıkmaması için tüm gayreti gösterdiklerini dile getirdi.

"BİR AĞACIMIZ DAHA YANMASIN İSTİYORUZ"

Muğla'nın 3'te 2'sinin ormanlarla çevrili, yangın hassasiyetinin de çok yüksek bir il olduğunu ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu:  "Bu yüzden hep birlikte el ele, bilinçli şekilde yangınlara karşı mücadele etmeliyiz. En büyük mücadelemiz eğitim. Düşünmeden atılan bir izmarit, cam şişe ya da gazoz kapağı yangın çıkartabilir. Zeytinköy'de çıkan yangının sebebini bilememekle beraber, yangınların sebeplerinin yüzde 80'inden fazlası insan kaynaklı. Doğal ya da yıldırım kaynaklı yangınlar da var ama öncelikli sebebi insan. Yanan yerleri ne kadar rehabilite ederseniz edin, çok önemli doğal bir varlığı kaybetmiş oluyoruz. Hele ki Zeytinköy gibi ormanların arasında olan köylerimiz için son derece büyük travmalar oluyor. Yangın olursa söndürmek ana görevimiz. Söndürme işini hızlı şekilde yapmamız lazım. Geçen yıl yangına ilk müdahale süremiz 18 dakikaydı. Bugün itibarıyla bu süre 12 dakikaya indi. Bir ağacımız daha yanmasın istiyoruz. Bir ağacımızın az yanması, ülke ekonomimizin büyümesi ve etrafımızdaki yeşillikler için son derece önemli."

Bakan Pakdemirli, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere her zaman bir ağacın önemine dikkati çektiklerini bildirdi.

"HEDEF 7 MİLYAR FİDAN"

Orman yangınlarının söndürülmesi ve temizlik çalışmasının ardından ilk işin yanan alanın ağaçlandırılması olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:  "4,5 milyar fidanı toprakla buluşturmuş bir iktidarız. 2023 için bir hedefimiz var, 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak. Dünyada yaşayan her insan için bir fidan dikeceğiz. Bu hedef bizim için çok önemli bir ışık. Hedefe ulaşmak için Bakanlık olarak gece gündüz demeden gayret gösteriyoruz. Zeytinköy'de yangında yaklaşık 250 hektar alan etkilendi. Bizim 2019'da performansımızla, çıkan yangını anında söndürüyoruz. Yangın başına bir hektar alan zarar görmeye başladı artık. Yangının söndürülmesine büyük emek veren orman personelimize de teşekkür ediyorum."

Daha önce de söylediği gibi Dalaman ve Göcek'teki yanan alanın temizlenmesinin ardından eylülde tüm Muğlalılarla ağaçlandırılacağını anlatan Bekir Pakdemirli, şunları kaydetti:  "Bilinenin aksine, son 15 yılda Muğla'da 71 yangın çıkmış, yanan alanların hiçbiri imara konu edilmemiştir. Bu Türkiye için de geçerlidir. Hiçbir kimse bir yandan ormanı yakacak, sonra canını riske edip oraları söndürecek. Sonra da ormanı imara konu edecek. Böyle bir düşünce 80 milyon vatandaşımızın hiçbirinin kafasında yer alamaz. Bir yıllık bakanlığım süresince 65'ten fazla il dolaştım. Çok ilde birçok taleple karşılaştım. Buradaki talepleri de birebir takip etmek bizim boynumuzun borcudur. Zeytinköy travma geçirmiş bir köydür. Buralarda hayatın tekrar normale dönmesi için her şeyi yapacağız. Yaraların sarılması amacıyla devlet elinden geleni yaptı. Evler yapılıyor, dikimlerimiz tamam. Tarımda kadınlarımıza çok güveniyorum. Bölgede üretilen balın da daha yüksek fiyatlara satılması lazım. Üreticimizi koruyup, tüketicimizi de kollayacağız. Hep birlikte inşallah daha güzel günlere yelken açacağız. 7 bin zeytin fidanı diktik. 28 bin tane bal ormanı için gerekli fidanlar dikildi. Yeni talepleri de karşılamak için gayret göstereceğiz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 15:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
İllker
İllker - 2 yıl Önce

Birileri bu projeyi devam ettirsin ama sen bakanlığı bırak. olmuyor zorlamaya gerek yok

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

bakan bakan bana bak, yedi milyar fidanı melihle beraber ithal edip dikersiniz gayrı... yaa size takacak sıfat ta kalmadı be... sana ne dünya nüfusundan bakan bey, sen hele yolunmuş kaza çevirdiğiniz KAZ DAĞLARINI, OTLUK KOYUNU VE İHALE VERE VERE YAĞLI DOMUZA DÖNEN MÜTEAHHİT TAKIMINIZIN TALAN ETTİĞİ ORMANLARI HALLET DE DÜNYA NÜFUSU AĞAÇLANDIRMASI PALAVRALARINI BIRAK, ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN...

Ahmet dartar
Ahmet dartar - 2 yıl Önce

Denizli Kocadere köyünde pardon Kocadere Mahallesi'nde dağdaki çamları gece kesip gündüz altındaki kumları çıkaranlara kim izin verdi uzaylılar mı.....dünyada en son ağaç orman ve tarım alanı tarla kelimesini ağzına alacak parti Akepe dir...

Tarnci
Tarnci - 2 yıl Önce

Valla tarimin ust duzeyi incir agaci dikmeyi seviyor. Yani tarima incir agaci diktiler

De enol
De enol - 2 yıl Önce

Tarımın her şeyde dünya bilmem kaçıncı sırada bakana göre hep enlerdeyiz, agacdada öyle yapacağız, inşAllah, Türkiye'de batmayan çiftçi kalmadı nerdeyse önemli değil.

Memduh Ün
Memduh Ün - 2 yıl Önce

İthal et uğraşma boş işle bakan bey Cebe girene bak.

BAŞKURT
BAŞKURT - 2 yıl Önce

SAYIN BAKAN FİDANLARİ NEREDEN KAÇ PARAYA ALACAKSIN ,KAÇ YILDA NERELERE TESİS KURACAKSIN PROGRAMI AÇIKLAR-MISIN .

ALP
ALP - 2 yıl Önce

SAYIN BAKAN HANGİ AĞAÇ TÜRÜ KAÇ TANE DİKECEKSİN. İNŞALLAH VATANA HAYIRLI OLUR VAZ GEÇMEK YOK SÖZ NAMUSTUR.

banner151

banner251