Bağımsız vekil Usta: Tarım Bakanını istifaya çağırdı!

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, Samsun’da “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında vebalı hayvan dağıtılmasına sert tepki gösterdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet eden Usta, “Bu bir yolsuzluktur, vicdansızlıktır” dedi.

Bağımsız vekil Usta: Tarım Bakanını istifaya çağırdı!
banner200

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Usta, “Dağıtım esnasında çiftçiler bu koyunların hastalıklı göründüğünü ve sağlık kontrolüne ihtiyacı olduğunu söylese de yetkililerin ‘alıyorsanız alın, almazsanız yedeklerinize dağıtırız’ şeklinde bir yaklaşımda bulunmuştur. Çiftçiler hasta hayvanları almaya mecbur bırakılmıştır. Alırsanız alın! Üsluba bakın! Sanki ceplerindeki parayı dağıtıyorlar. Arkadaş bu para senin değil bu kurum senin değil, bu proje vatandaştan alınan vergilerle yapıldı. Hayvanların alınmasından yaklaşık bir hafta sonra ölümler başlamıştır. Çiftçiler, ölümlerle birlikte koyunlardan aldıkları örnekleri Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne götürmüştür fakat enstitü, herhangi bir hastalığa rastlanmadığını söylemiştir” ifadelerini kullandı.

Eleştirilerine devam eden Usta,  şunları kaydetti: “Bunun üzerine çiftçiler, aldıkları örnekleri OMÜ Veteriner Fakültesine de götürmüşlerdir. Orada yapılan ilk incelemeler sonucu, gözle dahi görülüp anlaşılabilecek şekilde veba hastalığı olduğu cevabını almışlardır. Bunun üzerine Havza’da, toplamda yedi kırsal mahalle karantina altına alınmıştır. Kurban Bayramı öncesinde bölgenin karantinaya alınması çiftçileri mağdur etmiştir. Ayrıca getirilen hayvanlardan dolayı sigorta şirketlerinden gelen uzmanlar, sağlıklı hayvanlara dahi sigorta yapamayacağını belirtmiştir”

 GENÇ ÇİFTÇİ YOLSUZLUĞU

“Verilen hayvanlarla ilgili bir başka sorun da yaşlarının küçük olması. Hayvanlar kuzu sayılacak kadar küçük olmasına rağmen evraklarda yaşı büyük gösterilmiştir” diyen Usta, “Havza’da yaşananlar ilk değildir. Geçtiğimiz dönemde Vezirköprü ilçesinde aynı proje kapsamında verilen düvelerin cinsleri ve yaşları taahhüt edilenden farklı olarak çiftçiye teslim edilmiştir. Yakın zaman önce de Çanakkale’de ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında dağıtılan koyunlarda veba çıkmış ve aynı sorunlar yaşanmıştır. Sonuç olarak tüm bu yaşananların, tesadüf veya basit ihmallerden kaynaklanma şansı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

TEŞVİK DEĞİL, MAĞDUR EDİLDİLER

Üreticilerin mağdur edildiğini dile getiren Usta, “Sonuç olarak, çiftçiler teşvik değil, mağdur edilmiştir. Şimdi kimse bana bunlar bir ihmaldir, gözden kaçmıştır demesin. Bunun adı yolsuzluktur, vicdansızlıktır. Bir olay bir kere olur, iki kere olur tesadüf denir. Ancak bir meselede kamu görevlilerininde bulunduğu çeteler meydana çıkıyorsa, gözaltılar yapılıyor olay mahkemeye intikal ediyorsa ortada açık bir suç vardır. Buna göz yumanlar da suçludur, ceza almalıdır” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sınav ile atanmış İlçe Müdürü
Sınav ile atanmış İlçe Müdürü - 2 yıl Önce

Bu ülkede özde değil sözde bir Tarım Bakanlığı var artık. İçi boşaltılmış bir bakanlıktan ne bekleyecektiniz vekil bey? Malum partinin İl/İlçe başkanlarının ve milletvekillerinin liyakatsiz, sınavsız atattırdıkları partili il müdürleri ile işler maalesef ki böyle yürümektedir. Siyasetin bu denli sirayet ettiği bir tarım bakanlığı hangi hizmeti üretebilir ki? Bakanlık, vasıfsız, beceriksiz vekil müdürlerle/yöneticilerle doldu. Liyakat ve sınav sitemi tamamen rafa kaldırıldı. Deneyimli pek çok mühendis ve veteriner hekimler küstürüldü. Teşkilattaki çalışanların hukuku, moral ve motivasyonları göz ardı edildi. Bakanlığın İnsan Kaynakları Yönetim Birimi olan Personel Genel Müdürlüğünü düşünün ki buradaki beyler mühendis ve hekimler hakkında kararlar almakta, oysa bu ballı maaşlı üst yöneticilerin hiç biri mühendis ya da veteriner hekim kökenli değil. Dahası merkezdeki yani Ankara’daki pek çok bakanlık yöneticisi meslek dışından diplomalı beylerden oluşuyor. Böyle bir yapıdaki bakanlığın bir de Tarım Şurasını düzenleyeceğini düşünsenize... İşlevselliği ve enerjisi bitmiş olan bir bakanlığın söz ve iddia sahibi olması beklenebilir mi??? Not: söylenecek çok söz var da bir Bakanın bir gün çıkıp sınavla atanmış ilçe müdürleri ile toplantı yapmasını bekliyorum.

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Şu abuk subuk projeler (genç çiftçi projesi vb) kapsamında bazı çakalları sırtlanları zengin etmeye yarayan hayvan ithaliyle memlekete sokulan, şimdilik SAMSUN VE İZMİRDE GÖRÜLEN VEBALI GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ KOYUNLARININ HESABINI, BU KONTROLSÜZ DENETİMSİZ HAYVAN İTHALATI REZİLLİĞİNİ YAPANLARDAN ADAM GİBİ SORULSUN BU İŞTE PARMAĞI OLANLARIN HEPSİ KAMUOYUNA HESAP VERSİN...ALLAH’TAN NASIL GEREKİYORSA ÖYLE KORKUN, EYYY SİYASET ADAMLARI... BİZİ KOLAYCA KANDIRABİLİRSİNİZ, HATTA ŞEYTANI BİLE KANDIRABİLİRSİNİZ AMA ALLAH’I ASLA KANDIRAMAZSINIZ...

Vanli
Vanli - 2 yıl Önce

Van’a ait hayvan küpelerine Ardahan’da Jandarma tarafından el konuldu, Van’daki müdür halen görevde. Belli ki poşetler dolusu o küpeler menfaat sağlamak için tedarikçilere parayla satıldı.

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Maliye Bakanı Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi değildir diyor. Tarım Kredi bir çiftçi kuruluşudur. Yani çiftçidir. Yıllarca vekillik yapmış ve bu kurumun ekmeğini yiyen ve haklarını koruması gereken Genel müdür hiç sesini çıkarmıyor. Dolayısıyla genel müdür hükümsüzdür.

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Bu bakanlik Mehdi Ekerin uzantilarindan ve meslek disi yoneticilerden kurtulmadikca adam olmaz

Ahmet Ceylan
Ahmet Ceylan - 2 yıl Önce

Sayın vekil bilip bilmeden konuşuyorsunuz işin mahiyeti nedir nasıl uygulama yapılıyor bunları araştırmadan komuoyunu meşgul etmekten başka bir durumunuz yok zaten ülke çıkarını düşünebilen bir vekil olsaydınız partiniz sizi yolsuzluktan dolayı istifaya zorlamazdı çamur at izi kalsın politikalarından vaz geçin

banner151

banner251