ATB Başkanı Çandır’dan tarım yatırımı daveti

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya’nın tarımsal potansiyeli ve yatırım fırsatlarının yüksek olduğunu belirterek, yatırımcıları Antalya’ya davet etti.

ATB Başkanı Çandır’dan tarım yatırımı daveti
banner200

Çandır, Antalya’nın 8 milyon ton üretim ve 2 milyar doları aşan değer ile bitkisel üretimde önemli kapasiteye sahip olduğunu kaydetti. Sahip olduğu tarımsal değerin yüzde 30’unu ihraç eden Antalya’nın ihracat kapasitesinin Türkiye ortalamasının 2 kat üzerinde olduğuna dikkat çeken Çandır, “Bitkisel üretimde ve ihracatta en önemli bölüm örtü altı üretimden kaynaklanmaktadır" dedi.

ÖRTÜ ALTI YATIRIMIN YARISI İHRAÇ EDİLİYOR

Türkiye örtüaltı kapasitesinin yüzde 40’ının Antalya’da bulunduğunu, örtüaltı üretiminin yaklaşık yarısının ihraç edildiğini belirten Çandır, “2020 yılı itibariyle Antalya tarımında tamamen yabancı ya da yabancı ortaklı 100’den fazla firma AB’ye ihracat yapmaktadır. Antalya’da bulunan 4 bin 279 adet yabancı sermayeli şirketin yüzde 10’undan fazlası da tarımsal niteliklidir" diye konuştu.

TARIMDA ÖRGÜTLENME TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Çandır, şunları kaydetti: “Buna karşılık örgütlenme yapısı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Antalya tarımında faaliyet gösteren 200 adet kooperatifin 14 adedi yaş meyve sebze ile ilgilidir. Yine 20 adet olan üretici birliğinin 4 adedi yaş meyve sebze ile çalışmaktadır" dedi. Çandır, başta domates olmak üzere yaş sebze ile başta narenciye, avokado, çilek olmak üzere subtropikal çeşitlerde ciddi kapasiteye sahip olan Antalya’nın son dönemde zeytin ve muz kapasitesiyle de öne çıktığını belirtti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251