Ankara'yı içme suyunda rahatlatacak projede sevindirici haber

Yapım çalışmalarına 2010 yılında başlanan ve Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli olan Gerede Tüneli tamamlandı. Tünel sayesinde Ankara 2050 yılına kadar içme suyu problemi yaşamayacak.

Ankara'yı içme suyunda rahatlatacak projede sevindirici haber
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olan Gerede Tüneli tamamlandı. Tünel sayesinde Ankara 2050 yılına kadar içme suyu problemi yaşamayacak.

Ankara’nın yaklaşık 100 km kuzeybatısında yer alan Gerede Sistemi ile Bolu’nun Gerede ilçesinin güneydoğusundan başlıyor, güneye doğru ilerliyor ve Çamlıdere Barajında son buluyor. Başkent Ankara’yı içme suyu noktasında rahatlatacak Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi ile Başkente memba kalitesinde içme suyu sağlanacak.

YILLIK 226 MİLYON M3 SU ANKARA’YA AKTARILACAK

Proje çerçevesinde inşa edilen ve toplam 31 bin 592 metre uzunluğu ile ülkemizin en uzun içme suyu tüneli olma özelliğini taşıyan Gerede Tüneli ile Gerede Havzası’ndan yıllık 226 milyon m3 su Ankara’ya aktarılacak.

Üç noktadan köstebek de denilen tünel delme makinesiyle açılan 4,5 m çapındaki tünelden, Ankara barajlarında şu an yeterli su bulunması ve ayrıca projede kalan küçük imalatlar sebebiyle yaz sonu itibarıyla suyun verilmesi planlanıyor.

RESMİ AÇILIŞI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAPILACAK

Günlük ortalama içme-kullanma su tüketimi 1,2 milyon m3 olan Ankara’nın 2050 yılına kadar olan nüfus artışı ve kullanım ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak inşa edilen bu projenin resmi açılışı ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 13:04
YORUM EKLE
banner151

banner251