Anaç hayvanlar kesiliyor Türkiye hayvan varlığında büyük bir kriz yaşayabilir!

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi  ve Tarımdan Haber yazarı Prof. Dr. Hakan Sağırkaya, dişi hayvanların kesimi konusunda önemli uyarılarda bulundu. 

banner255
Anaç hayvanlar kesiliyor Türkiye hayvan varlığında büyük bir kriz yaşayabilir!
banner200

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın programına katılan Prof. Dr. Hakan Sağırkaya, süt üreticisinin ürününü gerçek değerden satamadığı için zarar ettiğini ve dişi hayvanların kesime gittiğine dikkat çekerek, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin hayvan varlığı bakımında ciddi bir krizle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Sağırkaya, “Dişi kesiminin aktif olması, erkek buzağı ve damızlık buzağıyı azaltacağı için hayvan varlığı açısından yakın bir gelecekte ciddi bir kriz yaşayacağımızı öngörüyorum” dedi. 

DÜNYADA SÜT FİYATI AYLIK HATTA HAFTALIK BELİRLENİYOR 

Ulusal Süt Konseyi’nin yapısını eleştiren Sağırkaya, dünyada böyle bir yapılanma bulunmadığını belirtti. Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt referans fiyatların 6 aylık belirlendiğini ancak dünyada böyle bir uygulamanın olmadığının altını çizen Sağırkaya, enflasyonu yüksek olan bir ülkede referans fiyatın 6 aylık belirlenmesinin üreticinin aleyhine bir durum olduğunu söyledi. Dünyada süt fiyatlarını aylık hatta haftalık belirleyen ülkeler bulunduğunu kaydeden Sağırkaya, “Burada üretici açısından ciddi bir sıkıntı var. Biran önce dünya standartlarında bir sistem getirerek, yetiştiricinin reel maliyetlerini gözetip, makul kar payı koyacak sistemi kurmamız gerekiyor” diye konuştu. 

ÜRETİCİ SÜTÜNÜ REFERANS FİYATA BİLE SATAMIYOR

Son bir yılda yem ve elektrik maliyetlerinde ciddi artışlar yaşanmasına rağmen çiğ sütte referans fiyatın 1.7 TL’den 2 TL’ye çıkarıldığını ancak mevcut referans fiyatla da sütünü satan işletme sayısının çok az olduğunu kaydeden Sağırkaya, yem süt paritesinin de olması gereken rakamların altında olduğunu söyledi. 

ANAÇ HAYVANLAR KESİME GİDİYOR BUNU GÖRMEMİZ GEREKİYOR 

“Anaç hayvanlar kesime gidiyor. Ciddi anlamda üretimden çekilmeler var. Veteriner hekimlerin sahada hasta ziyaret sayıları bile düştü. Bunu görmemiz gerekiyor”  değerlendirmesinde bulunan Sağırkaya, hayvancılıkta yaşanan sorunların çözümünün de çok kolay olduğunun altını çizerek, “Yaşanılan sorunlara karşı çözüm kolay. Ciddi bir irade ve liyakat gerekiyor” dedi. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 2 yıl Önce

Şimdi kriz var, bunu sadece yönetenler görmüyor. Olsun lobi ithal eder, farketmez, milyonlarca çiftçi zaten bu girdilerle bu fiyatlara üretim yapması mümkün değil. Hepsi bırakacak, benim merak ettiğim şu, ülkede küçük aile işletmeleri, ya battı ya da işi bırakıyor onun için küçük aile işletmeleri yok olunca idare edenler, lobinin ya da tekellesen kesimin eline kalacak. O zaman ne yapacaklar acaba. . .

Şenol
Şenol - 2 yıl Önce

Kalemine sağlık , Türkiye'de hayvancılık,hububatcilik, vs çiftçi orta ve küçük aile işletmeleri, girdilerin yüksek oluşu, faizlerin, özel bankalar ve Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi yazan tarımı kıran Koop uyguladığı yanlış satış ve faiz çiftçi yi bitirdi her şey zenginlerin eline kaldı çiftçi yok oldu.

İbrahim aktan
İbrahim aktan - 2 yıl Önce

Ağzına yüreğine sağlık sayın hocam kimse çıkıpta şu açıklamayı yapmıyor.süt konseyi adı çok güzel amma içi boş kalın sağlıcakla.

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Hakan Hocaya cesurca yaptığı eleştirileri için hem teşekkür ediyor hem de kutluyorum... ASLINDA TARIM CAMİASINDAKİ BÜTÜN ÖĞRETİM ÜYELERİNDE, BİLİM İNSANLARINDA AYNI CESARET OLMASI GEREKİR. SIRTINI İKTİDAR SAHİPLERİNE DAYAYIP, SUS PUS OTURAN, TARIMDAKİ ZAAFİYETLER, YANLIŞ POLİTİKALAR, KAYIRMACI VE ADALETSİZ ATAMALAR GİBİ BİR SÜRÜ KEPAZELİK KARŞISINDA “AMAN BANA DOKUNMASINLAR, DÜZENİM BOZULMASIN, VARSIN MEMLEKET TARIMI NE OLURSA OLSUN” DEYİP SUSANLARDAN, BIRAKIN BİLİMADAMI OLMAYI, ONLARA ADAM BİLE DENMEZ... LÜTFEN KONUŞUN, İKTİDAR BESLEMELERİNİ ELEŞTİRİN, YAPTIKLARI REZİLLİKLERİ, YEDİKLERİ HERZELERİ İFŞA EDİN, MİLLETE ANLATIN Kİ, VEBALDEN DİLERİM KURTULURSUNUZ...

Koop hk
Koop hk - 2 yıl Önce

Koop dediginiz unsur cifciyi bankadan beter ediyor

Ayhan Açık
Ayhan Açık - 2 yıl Önce

Dizinde 2019 yılında USK nın sütün tavsiye fiyatını 1 yıllık belirlediğinden haberiniz yok galiba gerçi ülkede süt üreticisinin halinden haberdar olan için kim varki balık baştan kokmuş zaten...

Hasan tahsin
Hasan tahsin - 2 yıl Önce

İtal ederiz sıkıntı yok

banner151

banner251