Akkaraman, Bafra ve Acıpayam koyun ırkından 21 bin baş kuzu doğumu bekleniyor

TİGEM'in Gözlü Tarım İşletmesinde kuzu doğumları başladı. İşletmede Akkaraman, Acıpayam ve Bafra ırkı damızlık koyun yetiştiriciliği yapılırken, Mart ayının sonuna kadar üç ırktan toplam 21 bin baş kuzu doğumu bekleniyor.

Akkaraman, Bafra ve Acıpayam koyun ırkından 21 bin baş kuzu doğumu bekleniyor
banner200

Konya ili Sarayönü ilçesinde yer alan ve Akkaraman, Acıpayam, Bafra ırkı damızlık koyun yetiştiriciliğinin yapıldığı Gözlü Tarım İşletmesinde kuzu doğumları sezonu başladı.

16.000 baş koyuna koç katımının yapıldığı işletmede; Akkaraman ırkından 16.072 baş, Acıpayam ırkından 1.212 baş, Bafra ırkından 810 baş olmak üzere toplam 18.094 baş kuzu doğumu gerçekleşti. İşletmede, mart ayının sonuna kadar toplam 21.000 baş kuzu doğumu bekleniyor.

AKKARAMAN

Morfolojik Özellikleri

Vücut rengi beyaz, orta cüsseli bir ırktır. Ağız, burun, göz etrafında ayaklarında siyah lekeler vardır. Koçları boynuzsuzdur. Kuyruk üç parçalı yuvarlak yapılı ve S harfi görünümündedir. Yapağısı kaba ve karışık, cidago yüksekliği 65 cm civarındadır. Ulaş TİM' deki Kangal tipi ortalama tipe göre daha iridir.

Fizyolojik Özellikleri

Kirli yapağı gömlek ağırlığı: 1,5-2 kg

Canlı ağırlık (koyunlarda): 60-70 kg

Canlı ağırlık (koçlarda): 90-110 kg

Laktasyon süt verimi: 40-55 lt

Döl Verimi: %115-135


KOYUN KEÇİ IRKLARIMIZ TIKLAYIN 


ACIPAYAM KOYUNU

Morfolojik Özellikleri

Vücut rengi beyaz, yapağılı ve lekeli olan Acıpayam koyununun, baş ve ayaklarında kahverengi lekeler vardır. İri bir vücut yapısına sahip ırkın koyunları boynuzsuz, koçları ise boynuzlu olabilir. Kuyrukları orta yağlı olup  bezel meme yapısına sahiptir. Doğu Friz, İvesi ve Dağlıç koyunlarının melezlenmesiyle oluşturulan bu ırk yağlı kuyruklu koyunlarla doğal olarak çiftleşebilir.

Fizyolojik Özellikleri

Kirli yapağı gömlek ağırlığı : 2-2,5 kg

Canlı ağırlık (koyunlarda) : 60-70 kg

Canlı ağırlık (koçlarda) : 100-130 kg

Laktasyon süresi : 150 gün

Laktasyon süt verimi : 180-200 lt

Döl Verimi : % 30-35

BAFRA KOYUNU

Morfolojik Özellikleri

Sakız koyununun Karayaka koyunlarıyla melezlenmesi sonucu oluşturulmuştur. %75 Sakız ve %25 Karayaka kanı taşır. Vücut rengi beyaz ve yapağı ile örtülüdür. Ağız, göz etrafı ve kulaklarda siyah lekelere rastlanır. Ortalama canlı ağırlık 62 kg, cidago yüksekliği 68 cm, vücut uzunluğu 71 cm’dir.

Fizyolojik Özellikleri

Kirli gömlek ağırlığı: 2,2 kg

Canlı ağırlık (koyunlar): 60 kg

Canlı ağırlık (koçlar): 70 kg

Döl verimi : % 178

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Isa
Isa - 2 yıl Önce

Bafra ırkı iyi aradıgım ırk ćorum osmancık iveskide besledim döl verimi az ahırım yeterice mera ve 60 dönum arazim var yeni emekli oldum karayakayıyakından biliyorum döl verimi sakız koyunu gibi sütü az iki veya üçüzlere yetmedi bafra ırkından sulova göynücek te olması lazım 20 adet almak istiyorum fiyatları nasıl bigi alabilirmiyim birde küćük isletmelwre damızlik 30 koyun merinos veriyorlar ben nasıl yararlanabilirim cesakam var ahır nosuda var iptek kefil bulamıyoruz sorun oluyor bende emekli ayligimdan tüketicı kıredisi kullanacagım biaz sefalet cekecegiz sagilar

Hacı
Hacı - 2 yıl Önce

Orta anadolu merinos yap döl verimi iyi

banner151

banner251