Ak zambakta eylem planı tamamlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik faaliyetlerin tüm hızıyla devam ettiğini duyurdu. Söz konusu çalışmalarla ilgili İzmir il sınırları içinde yaşayan Ak Zambak (Lilium candidum L.) türünün popülasyonunun ve yaşam alanının korunması amacıyla 2014 yılında başlanan eylem planı çalışmaları tamamlandığını bildirdi.

banner255
Ak zambakta eylem planı tamamlandı
banner200

Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, yürütülen çalışmalar kapsamında İzmir'in Kemalpaşa, Bayındır, Menderes, Urla, Karaburun, Seferihisar, Bergama ve Buca ilçelerinde 10 doğal popülasyon belirlendi.  Ak Zambağın yaşam alanlarının izlendiği çalışmalarda türün tohum ve soğanları haricinde saplarından da üreyebildiği tespit edildi. Türün varlığını sürdürdüğü alanlara uyarı ve bilgilendirme tabelalarının konulduğu ve yöre halkına gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı faaliyetler neticesinde Ak Zambak birey sayılarında artış olduğu gözlendi.

Ak Zambak Farklı Sektörlerde Kullanılıyor

Süs bitkisi ve kesme çiçek olarak kullanılmasının yanı sıra kozmetik sektöründe de ihtiyaç duyulan Ak Zambak, sahip olduğu potansiyelden dolayı geçmiş zamanlardan günümüze kadar insan tahribatına maruz bırakıldı.  160 cm'ye kadar boylanabilen, çok sayıda beyazımsı, oval birbirinden ayrık, mızraksı ve şeritsi-mızrak şekilli etli-sulu soğan yapraklarının meydana getirdiği oval soğanlı bir türdür. Ak Zambak dünya üzerinde balkan ülkeleri, Yunan Adaları, Lübnan, Filistin, İsrail, Suriye ve ülkemizde yayılış gösteren bir türdür.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 19:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet t
Ahmet t - 1 yıl Önce

Müdaheleci kurum yerine perakendeci rolü üstlenmiş. Pazarlama da sıkıntı yaşıyor ama bu rolü kurumda üstlenmiş yüksek maaşlılar ne iş yapıyor.

banner151

banner251