AK Parti’ye yakın yazar Kılıçarslan Tarım Bakanlığını eleştirdi

AK Parti’ye yakın Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, Tarım Bakanlığı’nın koronavirüsle mücadele kapsamında açıkladığı paketi eleştirdi. Açıklanan paketin ilk basamak olsa bile yetersiz olduğunu söyleyen Kılıçarslan, “Ekilebilir tüm tarım arazilerini üretime katmak tedbirini alınan diğer tüm tedbirlerden daha önemli ve hayati buluyorum” dedi.

AK Parti’ye yakın yazar Kılıçarslan Tarım Bakanlığını eleştirdi
banner282

Kılıçarslan, “Toprağı ekmek, geleceği planlamak” başlıklı köşe yazısında Türkiye’nin yol haritasını “bu kriz çok uzun süre devam edecekmiş gibi çizmek zorunda olduğunu” söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Korona salgını kapsamında alınan “ekilebilir tüm tarım arazilerini üretime katmak” tedbirini alınan diğer tüm tedbirlerden daha önemli ve hayati buluyorum.

Fakat açık konuşmak gerekirse bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı paketi ilk basamak için bile olsa yetersiz buluyorum. Zira pakette sadece 21 ilde, çiftçiye tohumların yüzde 75’inin hibe edilmesi var.

Projenin amacını anlıyorum elbette. Buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik gibi ürünlerin desteklenmesi rekolteyi artıracak, gıda arz güvencesi sağlanacak. Tabiri caizse “zoru gelirse” elimizde hayatımızı idame ettirecek kadar ürün olacak. Bu elbette iyi, çok iyi bir şey.

Yetersiz bulduğum kısım ise şu. Bence “ekilebilir tarım arazilerinin tamamının ekilmesi” projesi bir “destekleme planlaması” olarak değil bir “seferberlik” olarak ele alınmalı bu yıl için. 81 ile matuf, tohum destek kısıtlaması olmadan ve iyi planlanarak. Bu yıl Türkiye’nin ekim yapılabileceği halde ek im yapılmayan arazi büyüklüğü “sıfır metrekare” olarak belirlenmeli ve tüm tedbirler buna göre alınmalı.

“Devlet arazilerinin çiftçilere kiralanması projesi kapsamında kiralanan arazilerden gerekirse bu yıl kira alınmamalı” önerisini dile getiren Yeni Şafak yazarı, şöyle devam etti:

Henüz kiralanmayan devlet arazileri ivedilikle tarımsal üretim için planlanmalı. Gerekirse tohumların yüzde yüzü ücretsiz dağıtılmalı.

Bunlar ya da başka tedbirler, orasını bilemem. Ancak bildiğim şudur. Bu yıl bu seferberlik “gelecek yıl zorda kalmamamız” için her yıldakinden daha önemli bir haldedir.

Biz tedbirimizi “en üst düzeyden” alalım da sonunda “boşuna almışız bunca tedbiri” diyelim. Her halükârda “keşke tedbir alsaymışız” demekten iyidir.

Kılıçarslan, “işin bir başka yanını da” şöyle yazdı:

Korona bütünüyle hayatımızdan çıksa bile bizi çok sert bir ekonomik daralma bekliyor. Bu daralma, alım gücü düşük insanları etkileyecek en çok. Bu yıl ilan edilen ve doğru planlanan bir tarım seferberliği dar gelirli insanların gelecek yılı daha kolay atlatmalarını da temin edecek. Misal bir kilo pirinci 11 liraya almakla 15 liraya almak arasında, bir kilo domatesi 4 liraya almakla 7 liraya almak arasında çok ciddi bir fark oluşacak korona sonrası ekonomisinde.

Yeni Şafak yazarı ayrıca şu çağrıyı yaptı:

Evimin az altında birkaç dönüm bir arazi var. Devlete ait olduğunu tahmin ediyorum. Kirası neyse verip bostan yapmak isterim bu yaz. Çok ciddiyim. Bundan daha önemli bir görevimiz olmadığını düşünüyorum çünkü.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 17:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Bu adamlar çiftçiye Kafa buluyorlar. Bu krizde çiftçiye dişe dokunur hiç bir şey yok. Hepsi boş laf ve yalandan ibaret, geçin bunları Allah büyüktür.

Yeni Şafakçı bakan mı olcen?
Yeni Şafakçı bakan mı olcen? - 2 yıl Önce

Yeni şafakçı, boş ver aga sen bu işleri... şu günlerde dünyanın Süpermen ülkesiyiz.... herkeşleri kurtardık, bütün Avrupa, Asya, Amerika, Antarktika ülkeleri TL para birimine geçiyor... paramız da çok güçlü, sanayimiz de tarımımız da.... sen hala ne konuşuyon lan... süper ülke süper devlet, herşey süperrrr...

Tekirdağ dostlar
Tekirdağ dostlar - 2 yıl Önce

Bakanım olcan şekilde yorum yapan abim İsmail Kılıçaslan o tanısan bu ithamı yapmazdın.İsmail bey gönül insanıdır makam mevkiyle işi yok o makamları ilgi yaratandan ancak ister.

Gazete yazarı nire, gönül adamı nire
Gazete yazarı nire, gönül adamı nire @Tekirdağ dostlar - 2 yıl Önce

Kılıçarslan tarım için keskin ve isabetli öneriler yapmış.. Amma ve lakin, bir yığın haksızlık hukuksuzluk karşısında -mecburen- susanın çakılı olduğu yerde, gönül adamlığı filan sökmez..

banner151