300 koyun projesi ne zaman sona eriyor kimler yararlandı?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, 300 koyun projesinin akıbeti ile ilgili yönelttiği yazılı soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den yanıt geldi.

300 koyun projesi ne zaman sona eriyor kimler yararlandı?
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin köylerden kente göçü azaltmak, et ve hayvan ithalatının önüne geçmek amacıyla büyük umutlarla uygulamaya koyduğu “Koyun Projesi”nin bitmesine günler kalmışken hala amacına ulaşılamadığını Bakan’ın verdiği yanıtla ortaya çıktığını kaydetti. 

DAĞ FARE DOĞURDU!

Gürer, "Bir önceki dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, “Her çiftçi aileye 300 baş koyun dağıtılacak, koyun alacak aileye asgari ücret ödenecek, sigortası devlet tarafından yatırılacak” sloganıyla geçen yıl hayata geçirdiği projede dağ fare doğurdu" dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in konuyla ilgili önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Proje kapsamında asgari ücret verilmediğini itiraf etti. Sigorta konusunda ise hiçbir bilgi vermedi. Projenin 31.12.2019 tarihinde biteceği bilgisini veren Bakan Pakdemirli, 433 üreticiye 80 bin 106 baş damızlık koyun dağıtımı yapıldığını açıkladı. Bakan Pakdemirli’nin yanıtı ile projenin bitimine günler kalmasına rağmen hala 103 üreticiye 19 bin 603 baş damızlık koyun verilmediği de ortaya çıkmış oldu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Dönemin Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın,"Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa karşılayacağız. Sadece köyde bulunan arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek" şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak, “Bahse konu proje hangi aşamadadır? Koyun dağıtılan ve bu projeden faydalanan köy ve hane sayısı ne kadardır? Asgari ücret bağlanan aile sayısı ne kadardır? İlaç ve veteriner desteği alan aile sayısı ne kadardır? Proje devam etmekte midir?” şeklindeki sorularına yanıt istemişti.

Bakan yanıtı ile proje den sınırlı sayıda besicinin yararlandığı da anlaşılmış oldu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarları döneminde, tarımda oluşan sorunlara karşı sürekli projelerin açıklandığını açıklanan projelerin ise ya raflarda ya da uygulamada yetersiz kaldığını anımsattı.

Gürer konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Çiftçi ve besiciler için sözler veriliyor. Bakan değişiyor. Uygulamalar da değişiyor. Projeye göre 300 koyun sanki her isteyen besiciye verilecek gibi sunuldu. Ardından şartlar oluşturuldu. Proje kapsamında 20 bin koyun alabilecek şartı yerine getirenler dahi koyunları alamamış. Proje bu ay sonunda tamamlanıyor. Ne yazık ki projeden beklenen başarı elde edilemedi. Kamuoyunda anlatıldığı ve şişirildiği kadar sonuç vermedi. AKP’nin, yanlış tarım politikalarının bir yansımasıdır bu proje. Dönemin Tarım ve Hayvancılık Bakanı, “Her talep eden besici ailesine dağıtılacak” demişti. Koyunlar talep edene dahi verilemedi. Bakan’ın, “Her çiftçi aileye 300 baş koyun dağıtılacak, koyun alacak aileye asgari ücret ödenecek, sigortası devlet tarafından yatırılacak” sloganıyla  başlayan projeden diğer projeler gibi beklenen sonuç alınamadı” ifadelerini kullandı..

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
433 Enayi Bulmuşlar.
433 Enayi Bulmuşlar. - 2 yıl Önce

Bu projeye bizde basvurduk. 300 koyun projesini almaya hak kazandık. Sonra şartlara baktık elde tutulur hiç birsey bulamadık. 1000 tl olan koyunu banka size 1500 olarak kredi kullandırıyordu. Vaz geçtik. Elinizde olan 30 koyun 300 koyun projesinden daha iyi. Projeye basvurmayanlar üzülmesin. Hiç bir sey söylendiği gibi değil.

Tufan kacmaz
Tufan kacmaz - 2 yıl Önce

Bırakın bana cıktı 300 koyun Zıraat bankası yok grup sun diyerek vermedi kimi aradıysam bir care yok nerede bu isi yapmayan var ona verirler 300 koyun u

Baybars
Baybars - 2 yıl Önce

Proje 30 haziran 2019 da tamamlanacak denmişdi daha devam ettiriyorlarsa yandaşlarin hatirinadir

Musa.  Bozdepe
Musa. Bozdepe - 2 yıl Önce

Herkeze. Verilsin. Köylünün. Şehirde. Ne. Isı. Var. bu. Purojeyi. destekliyorum

Sait ERÇİN
Sait ERÇİN - 2 yıl Önce

Üreticilere sigorta sağlanamadığı gibi küçükbaş hayvanların 2 yıl ödemesiz 5 yıl geri ödemeli şeklinde yapılması gerekirken Ödemeler aynı yıl içerisinde üreticilerden geri alma zorunluluğu getirildi yem desteği veteriner desteği sağlanmadı

Vahyetin
Vahyetin - 2 yıl Önce

Yalanınız batsın.önce şu borcumuzu ertelesin rahat bi nefes alalım.

Agah var
Agah var - 2 yıl Önce

Çiftçinin işi her zaman olduğu gibi Allaha kaldı

Mendnuh çetin
Mendnuh çetin - 2 yıl Önce

Dediği. Şeyler hepsi yalan oldu 300 koyun projesi evet biz aldık amam pişman olduk destek diye birşey yok ne çoban maaşı ne sigorta aldik ama hiç bir yardımdan faydalannamiyoruz yalanların batsin


banner251