2019 yılı Orman yangını bilançosu belli oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl orman yangınlarında yaşanan kaybı açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu yıl orman yangınlarında ülke genelinde 5 bin 469 hektar alan zarar görürken, en fazla yangınlardan zarar gören alan ise İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yaşandığı belirtildi.

2019 yılı Orman yangını bilançosu belli oldu
banner200
banner217

2019 yılı başından bugüne kadar toplam 1.965 orman yangınına müdahale eden OGM, bu mücadelesini ülke geneline yayılmış 28 bölge müdürlüğü ve bu bölgelere bağlı işletme müdürlükleri vasıtasıyla sürdürüyor. Bu yıl meydana gelen 1.965 yangında ülkemizde toplam 5 bin 469 hektar alan zarar gördü.

EN FAZLA ZARAR İZMİR BÖLGESİNDE

Ülke çapında bu yıl en fazla zarar ise İzmir, Aydın ve Denizli illerini kapsayan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yaşandı. Bu bölgede toplam 223 yangın yaşandı ve 1.047 hektar alan zarar gördü. Zarar gören bu alanların 145 hektarı örtü yangını iken 902 hektarı tepe yangını olarak gerçekleşti. Orman yangınlarından en fazla zarar gören ikinci bölge ise Muğla, Aydın ve Denizli illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında yaşandı. Bu bölgede 246 orman yangınında 272 hektarı örtü, 676 hektarı da tepe yangını olmak üzere 948 hektar alan zarar gördü.

YANGIN BAŞI ZARAR GÖREN ALAN AZALIYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise "Orman teşkilatımız yangınlarla mücadele konusunda her yıl başarısını artırarak devam ediyor. Orman teşkilatımızın canını ortaya koyarak yaptığı bu mücadele sayesinde geçmiş yıllara oranla yangın başına düşen zarar gören alan miktarı azaldı. 2017 yılında yangın başına zarar gören alan 5,5, 2018'de 2.85 hektar iken, bu yıl bugün itibarıyla 2,78 hektar olarak gerçekleşti" dedi.

11 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

11.11.2019'da "Daha Yeşil Bir Türkiye" sloganıyla bir rekora imza atmaya hazırlandıklarını da belirten Bakan Pakdemirli" 81 ilimizde eş zamanlı başlatacağımız kampanya ile 11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Bende tüm vatandaşlarımızı o gün bu kampanya çerçevesinde bir fidanı toprakla buluşturmaya davet ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

ORMAN BAKANLIĞININ BU AÇIKLAMASI KÜLLİYEN YALANDIR... HERZAMAN OLDUĞU GİBİ GERÇEKLER HALKTAN GİZLENİYOR... ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI VE İLGİLİ SENDİKALAR BU İKTİDAR SAHİBİ KORKMADAN ORMAN YANGINLARIYLA İLGİLİ GERÇEKLERİ AÇIKLAMAYA DEVAM ETSİNLER...
İSTANBUL TEKNOFEST HAVACILIK FESTİVALİNDE BAŞARILI UÇUŞLAR YAPAN TÜRK HAVA KURUMUNUN YÜKSEK SU DEPOSU KAPASİTELİ UÇAKLARI NEDEN KULLANILMADI.. BAKANIN MUMU YATSIYA KADAR BİLE YANMADI... MUM DA SÖNER AMPÜL DE SÖNECEK, YA SABIRR

Yazıklar Olsun
Yazıklar Olsun - 13 ay Önce

Bunlar hep devleti soymak için kasıtlı ormanları yakıyorlar. Yakilan orman sonrası ağaç, işçilik, tel örgü, gözetleme kuleleri, ek önlemler gibi ihaleye çıkarıp devleti soyan bir kurum haline geldiler. Yeter artık daha nereye kadar zarar vereceksiniz devletimize. Yazıklar olsun.

banner151

banner251