11 milyon fidan seferberliğinde çifte rekor

Başkan Erdoğan, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek 11 milyon fidan dikimi etkinliğini Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent Çakırlar mevkisinde saat 11.11'de başlattı. Türk halkının büyük ilgi gösterdiği organizasyon kapsamında iki ayrı alanda dünya rekoru kırılması da hedefleniyor.

11 milyon fidan seferberliğinde çifte rekor
banner200
banner217

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek 11 milyon fidan dikimi etkinliğini Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent Çakırlar mevkisinde saat 11.11'de başlattı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Geleceğe nefes" kampanyası kapsamında ilk fidanı dikti!

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 81 vilayette 2023 ayrı noktada, aynı anda, saat 11.11’de, toplam 11 milyon fidan ve ağacın, “geleceğe nefes” olması ümidiyle toprakla buluşturulduğunu, hedeflerinin zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmak olduğunu söyledi. Toprakla buluşan her bir fidanın hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, fidanların dikiminde emeği geçenlere ve ağaç sevgisini bir seferberlik hâline dönüştüren vatandaşlara şükranlarını sundu.  “Geleceğe Nefes” seferberliğinin hedefleri aşarak dünyaya örnek olacak bir kampanyaya dönüştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerinin de kampanyayı Çorum’dan takip ederek, kayıtlara geçireceğini bildirdi.

2023 HEDEFİMİZ 7 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURMAK

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, son 17 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin rakamları paylaştı.

Pakdemirli; ''Biz, 'Daha yeşil bir Türkiye, daha yaşanabilir bir Dünya' hedefiyle yola çıktık. Bu hedefle; dünyanın orman varlığı azalırken, Türkiye'yi orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri konumuna getirdik. Ve 3 kıtada çevre ülkelere ormancılık desteği veren yegane ülke olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bakanlık olarak biz; 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katını, son 17 yılda yaptık. Yanan ormanların 40 misli kadar alanı, ağaçlandırdık. 2002 yılından önce, yılda 75 milyon fidan üretilirken, biz, son 17 yıldır, yılda ortalama 350 milyon fidan üretiyoruz. 2002 öncesinde ülkemiz yüzölçümünün 4'te 1'i orman iken bugün, yüzölçümümüzün 3'te 1'ini ormanlık alana ulaştırdık. Yani orman varlığımızı 17 yılda, 1.8 milyon hektar alan artırdık. Ve bugün hamdolsun, iki Kıbrıs adası büyüklüğünde orman alanını ülkemize ve milletimize kazandırmış olduk. İnşallah 2023 yılına kadar da ülkemizde 7 Milyar fidanı toprakla buluşturacağız. Yani 7 Milyarlık dünya nüfusu kadar, fidan dikmiş olacağız.'' diye konuştu.

13 BİN FUTBOL SAHASI KADAR ALANA FİDAN DİKİLİYOR

Bakan Pakdemirli, bugün toprakla buluşan 11 milyon fidan ile ağaçlandırılan alanın büyüklüğünü de örneklerle anlattı; ''11 Milyon fidan dikmek demek, şu demek. Bir: 13 bin futbol sahası büyüklüğünde alan demek. İki: Türkiye Cumhuriyeti'nin 10 bin 765 kilometrelik kara ve deniz sınırlarının tamamını birer metre arayla fidanlarla çepeçevre çevrelemek demek. Bunun muazzam bir büyüklük olduğunu ifade ederek, dikkatlerinize sunmak isterim.'

11 MİLYON İLE ÇİFTE DÜNYA REKORU

Bakan Pakdemirli, 11 milyon fidan seferberliği ile Türkiye'nin Guinness Rekorlar Kitabına da adını iki rekorla yazdıracağını belirterek; ''232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait olan '1 saatte en fazla fidan dikme' dünya rekoru, bugün Çorum'da 1 saatte daha fazla fidan dikerek Türkiye adına tescil ettirilecek. İkinci rekorumuz için de; bugün fidan dikerken çektirdiğiniz bir fotoğrafı gelecegenefesalbum.com adresine yüklemenizi istiyoruz. Böylelikle "Dünyanın En Büyük Online Fidan Diken İnsan Albümü"nü Guinness'e tescil ettirerek ikinci bir rekora daha milletçe imza atmış olacağız'' diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 16:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 12 ay Önce

Hazirki ormanlara da keske ayni hassasiyeti gosterseydiniz

10 kasım
10 kasım - 12 ay Önce

Dün davalarını belli eden Atatürk düşmanlarını lanetliyorum....sizin davamız Atatürk düşmanlığı memleket yönetmek değil...siz Osmanlı gibi hanedanlık peşindesiniz..bir tarafta siz hanedanlar diğer tarafta bizim gibi sizi doyurmaya çalışan insanlar....Osmanlı'da halk saltanata kölelik etmiş korkudan...

Misafir
Misafir @10 kasım - 12 ay Önce

Bir yanlışlık var. Bu kez galoş giyilmemiş

Dilaver karabağ
Dilaver karabağ - 12 ay Önce

Çifçi bağkurlar yüksek çocukların bağkurlarını ödeymiyok kaçıp gidiyorlar Allahını seven yetkililgiere bildirsin

Misafir
Misafir - 12 ay Önce

Demekki dogru politika olunca halk sahipleniyor. Gerci fazlasi kesildi yandi villa dikildi ama

Recber
Recber - 12 ay Önce

Neden meyve agaci degil. Ardindan insAllah baska sey gelmez

Kestirdiklerimin yerine dikiyorum
Kestirdiklerimin yerine dikiyorum - 12 ay Önce

Kestirdiği ağaçlar ...yüzlerce yıllık zeytinlikler aydın Alaşehir ...hala daha devam ediliyor gelse bu doğa katillerine engel ol şow yapma...hiçmi alaşehiri aydını görmüyorsun....tarım arazileri buhardan elektrik üretçez diye yok ediliyor.....günah deyilmi...bu bağları zeytinlikleri tarlaları dini olan yok ettirirmi....

banner151

banner251