11 bin çiftçiye yüzde 50 hibeli gübre verilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il genelinde 11 bin çiftçiye 38,5 milyon lira değerinde yüzde 50 hibeli gübre ve tohum dağıtacak.

11 bin çiftçiye yüzde 50 hibeli gübre verilecek
banner200

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kırsalda tarımı geliştirmeye ve çiftçilerin gelir düzeyini artırmaya katkı sağlamak amacıyla başlattığı, Kocaeli’nin en önemli kırsal kalkınma hamlelerinden biri olan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirme Projesi (TABİP) ile katma değeri yüksek biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştiricilerine destek sağlanıyor. Daha önce fidan, modern sera, yem bitkisi tohumu, yumurta tavuğu ve toplam 2,5 milyon litre akaryakıt desteğiyle çiftçilerin yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığı destekleme paketi kapsamında şimdi de çiftçilere talepleri üzerine gübre ve tohum desteği veriyor.

YEM BİTKİSİ DAĞITILACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla hayata geçirdiği “Yem Bitkisi Tohumu Destekleme Projesi” kapsamında, yüzde 50 hibe destekli 1278 ton yem bitkisi tohumu desteğinden sonbahar döneminde 3 bin çiftçi yararlanacak. Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünce, il genelinde yürütülen proje çerçevesinde çiftçilere bugüne kadar dane mısır, slajlık mısır, yonca, buğday, arpa, yem bezelyesi, korunga, tritikale, sudan otu, yulaf, ayçiçeği süt otu ve çayır mera karışımları olmak üzere 16 milyon 500 bin lira değerinde 6400 ton yem bitkisi tohumu desteği verildi.

SERTİFİKALI TOHUM DAĞITILACAK

Büyükşehir Belediyesince, geçen ilkbahar döneminde verilen yem bitkisi tohumunun kalitesinden ve elde edilen verimden memnun kalan çiftçilere, talepleri üzerine sonbahar üretim sezonunda ekilmek üzere arpa, tritikale, fiğ, yem bezelyesi, süt otu ve yulaf olmak üzere, 8,5 milyon TL değerinde toplam 1278 ton sertifikalı tohum desteği sağlanacak. Yerli olarak üretilen, verimi yüksek sertifikalı tohumlar, il genelinde yaklaşık 87 bin 600 dekar araziye ekilecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2021, 11:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
dffg
dffg - 1 ay Önce

yapacaksanız bu işi adam gibi yapın¹

Naim Bıyık
Naim Bıyık - 1 ay Önce

Şuan hala müşterek tapu sahibi olanlar var ne hibesi ne desteği tek tapu olanlara veriliyor o destekler. Allah belanızı verecek az kaldı seçime. Tarım bakanı sen zaten hiç ağzını açma senin dünya dan haberin yok

banner151

banner251