100 bin çiftçi sistem dışı kaldı

Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, İyi Tarım Uygulamaları’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Çolak, “3 yıldan beri iyi tarım uygulamalarına yönelik 3 yıl destek alanlara Tarım, Orman ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteğin kaldırıldığını ifade ederek 100 bine yakın çiftçiyi biranda sistem dışında bırakılmıştır” dedi.

100 bin çiftçi sistem dışı kaldı
banner200
banner217

 Konuyla ilgili Çolak, yaptığı açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı projesi olan İyi Tarım Uygulamaları (İTU) ve Organik Tarım Uygulamaları (ÖT) kapsamında on yıldır hibe desteği ile desteklenmektedir. Son 5 yılda bu projeye dahil olan çiftçilerde büyük artış olmuş ve Türkiye genelinde bu sayı 100 bin üreticiyi geçmiştir. 2019 yılı üretim sezonunda da Türkiye genelinde 100 binden fazla çiftçi sisteme dahil olmuş, ürünlerini belli miktarda masraf yaparak sertifikalandırmıştır. Her yıl Nisan Mayıs Haziran aylarında bakanlık tarafından destekleme tebliği ile beraber İyi Tarım Uygulamaları destekleri açıklanmaktadır. Ancak 2019 yılında bu durum sekteye uğramış ve 24.10.2019 no'lu Cumhurbaşkanlığı tebliği ile 50TL olan bireysel sertifikasyon için 30 TL'ye, 40 TL olan grup sertifikasyon için 15 TL hibe desteği verileceği çiftçilere duyurulmuştur” ifadelerini kullandı.

Çolak, şunları kaydetti: “Ancak 9 Kasım 2019 Tarihinde yayımlanan Tarım Bakanlığı'nın 30.943 sayılı tebliğinin 24. Maddesinin (ü) bendinde yer alan '2016 yılından başlamak üzere aralıksız olarak üç yıl İTU desteğinden yararlananlar, 2019 üretim yılı İTU desteğinden faydalanamaz' ibaresi sistemdeki 100 bine yakın çiftçiyi biranda sistem dışında bırakmıştır ve açıkçası bakanlık çiftçisine tuzak kurmuştur. Yani iyi tarım uygulaması yapan ve son 3 yıldır destek alan üreticilere destek yok dediler.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Ya bu ziraat odalarını bir çiftçinin yakasın da düşürsünler çiftçiye verilecek en büyük hibe olur. Ha ayrıca organik tarım diye devlete en büyük kazığı da sizler attınız. Hem organik hemde organik olmayan gübre desteğini alarak mı organik tarım yapıyorsunuz değil mi?kandırmayın insanları artık ya yeter!!!

KÖYLÜ MAED AĞA
KÖYLÜ MAED AĞA - 1 yıl Önce

Bir çiftçi olarak bence devletimiz en iyisini yapıyor.Bunu ben demiyorum çiftçim köylüm söylüyor.Açıkçası bu iyi tarımın çiftçiye para haricinde hiç bir faydası yok .Burdan yetkililere sesleniyorum tarımsal danışmanlık gibi bu iyi tarım da boş.Yazık devletin kasasından çıkan bu kadar para yerine kamuya binlerce ZİRAAT MÜHENDİSİ ve VETERİNER HEKİMİ alınır.

banner151

banner251