Gübrede fahiş kar! Tarım Bakanlığı bu rakamları neden görmüyor?

Yurt dışından 2 bin 50 liraya ithal edilen gübre, çiftçiye 3 bin 240 liradan satılıyor!

Yanlış okumadınız, tarım sektörü bu iddiayla çalkalanıyor ama fahiş fiyattan dolayı ortalığı ayağa kaldıran (!) Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ise bu iddialar karşısında suspus durumdalar!

Tarım Bakanlığı’nın, sektörün gazını almak için gübre firmalarıyla göstermelik toplantılar yapıp ardından da gübre bayilerinin depolarında “dostlar alışverişte görsün” misali incelemelerin dışında tarım sektöründeki bu vahim iddialara yönelik ciddi bir inceleme ve yaptırımına şahit olmadık.

Oysa Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nde gübre firmalarının gübreyi kaç liradan ithal ettikleri ve çiftçiye kaç liradan sattıklarına dair bütün bilgiler mevcut.

Yani gübrede fahiş fiyat uygulamasının olup olmadığını öğrenmek için öyle gidip gübre bayilerinin depolarında gezmeye bile gerek yok!

Ancak çiftçinin ürettiği ürün biraz değerlenince enflasyonu artıracağı gerekçesiyle hemen ithalat sopası ile çiftçi terbiye edilirken hatta yeri geldiğinde depolara baskın yapılarak çiftçiye spekülatör yaftası vurulurken, tam çiftçinin gübre kullanımının yoğunlaşacağı bir dönemde gübre firmalarının ‘fırsatçılığına karşı’ nedense hiçbir işlem yapılmıyor!

İşin acı tarafı, gübreyi 2 bin 50 liradan ithal edip, çiftçiye 3 bin 240 liradan sattığına yönelik iddiaların adresindeki şirketin “çiftçi adına piyasaları regüle etme” görevi bulunan GÜBRETAŞ olması ise daha da düşündürücüdür.

İddialara göre GÜBRETAŞ, iştiraki olan RAİNTRADE Petro Kimya ve Dış Ticaret şirketi aracılığıyla 10 ve 17 Ocak’ta iki parti olmak üzere toplam 66 bin ton üre gübresi ithal etti. Yapılan ithalatın gümrüksüz birim fiyatı ortalama 227 ton/dolara gelirken, bunun üzerine gümrük vergisi ve diğer finansman, liman tahliye, nakliye, torbalama ve GTS gibi ortalama 50 dolar masrafı eklediğimizde ithal edilen üre gübresinin GÜBRETAŞ’a maliyeti 277 dolar olarak gerçekleşti. Ocak ayının ortalarında dolar kurunun 7,40 TL seviyesinde olduğu düşünülürse, gübrenin maliyeti TL olarak 2 bin 50 ton/TL ediyor.

Bilindiği üzere GÜBRETAŞ, ürünlerini kendi bayileri ve ağırlıklı olarak Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden çiftçiye pazarlıyor. 15 Şubat’ta Tarım Kredi Kooperatiflerinde üre gübresinin satış fiyatı ise 3 bin 240 ton/TL idi. Yani arada tonda tam 1200 lira fark var!

Şimdi şunu diyeceklerdir; “biz ithalatı yaptıktan sonra dünyada gübre fiyatları bir anda yükseldi, biz de dünyadaki fiyatlar neyse o fiyattan satıyoruz”

Doğrudur, ancak biz de “zararına bu ürünü niye satmıyorsunuz?” demiyoruz.

Ancak masraflar dahil 2 bin 50 liraya mal edilen bir gübreyi dünya piyasalarını bahane ederek çiftçiye, 3 bin 240 liraya satmak fırsatçılık anlamına gelmiyor mu?

Burada “fahiş fiyat” suçu işlenmiş olmuyor mu?

Dahası asli görevi dünya piyasalarından uygun fiyata gübre tedarik ederek piyasaları regüle etmek olan GÜBRETAŞ, regüle görevini böyle mi yerine getiriyor?

Bu soruları çoğaltabiliriz ancak maalesef Tarım Bakanlığı’nın, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ve GÜBRETAŞ’ın gündeminde çiftçi yok!

Size soruyorum, gündemlerinde çiftçi olmuş olsaydı, iddialara göre masrafları dahil 2 bin 50 liraya ithal edilen bir gübre çiftçiye astronomik karla satılır mıydı?

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gübredeki bu fahiş fiyat uygulamasından haberi var mıdır bilmiyorum ama GÜBRETAŞ başta olmak üzere gübre firmaları altın çağını yaşıyorlar! Zaten açıklanacak 2020’nin 12 aylık ve 2021 yılının 3 aylık bilançolarında da bunu hep birlikte göreceğiz.

İşin garip tarafı tam da sektörde gübre fiyatlarındaki fahiş fiyat uygulamaları iyiden iyiye gündem olmaya başladığı bir dönemde gübre desteklerinin yüzde 100 arttırıldığı açıklandı.

Artırılan destek miktarı gelen zamlardan dolayı çiftçi için bir anlam ifade etmiyor ancak gübre firmaları bu açıklamadan bir hayli rahatlamışlardır!

Çünkü gündem değişmiş oldu!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vay Sadettin Vay!
Vay Sadettin Vay! - 2 hafta Önce

Gübretaş olmasa gübre fiyatı 4.500 olur. Şu anda piyasadan %15 daha ucuza satıyorlar. Hadi onu bırak piyasada Gübretaş'tan başka firmada mal yok, ayrıca en son fiyatını Ocak başında açıkladı, diğer firmalar onun üzerine on defa zam yaptı.

Sana bu belgeleri verene selam söyle Sadettin, onların bilirler Türkiye'de 1 milyon 400 Bin Ton üre kullanılır bunun 420 Bin Ton'unu Gübretaş verir. Her fiyattan alım yapar cüz'i karla ortalama fiyat yapıp piyasaya mal verir.

Gübretaş ve Tarım Kredi, senin bu yaptığın itibar suikastından etkilenmeyecek kadar büyüktür. Sen sadece bu haberlerle kendileri için canla başla çalışanlara küfür ettirirsin ama bunun bir de ahireti var. Orada görüşürüz...

Bilmeyenler için; Gübretaş İran'dan mal A-L-A-M-A-Z çünkü ABD yaptırımları bu ürünün İran'dan alımını, satımını yasaklamıştır.

Son Söz: Gübretaş var oldukça çakallara (özellikle Gübretaş bize mal vermiyor diyen ucuza alıp 4.000 liradan satacak olan fırsatçılara) ekmek çıkmayacak buradan!

Suat Albayrak
Suat Albayrak @Vay Sadettin Vay! - 2 hafta Önce

İran’dan ambargo nedeniyle doğrudan alamaz evet de, YK üyeleri her ay binlerce euro maaş alabiliyor onda sorun yok.

Vay bekir vay
Vay bekir vay @Vay Sadettin Vay! - 2 hafta Önce

Birader bir açıkla da bilelim dolar gübre endeksi neymiş? Bir de yanında şunları açıkla bizahmet. Covid var dünyada malların fiyatı dolar olarak ne olmuş? Türkiyede faizler ne olmuş? Piyasadaki diğer firmalar niye mal getirmemiş? Onların sorumluluğu yok muymuş?

Tarımkredi ve Gübretaş olmasa şimdi ortalık savaş yeriydi. Birilerini itham ederken dikkat etmek lazım. Öbür tarafta acısı fen çıkar.

Vay bekir vay
Vay bekir vay @Vay Sadettin Vay! - 2 hafta Önce

Sende böyle fırsatçılara yandaşcılık yapa dur. Millet keriz demi geçen yıl dolar gübre endeksini bilmeyecek kadar. Dediğin gibi bu işin ahireti de var.

A
A - 2 hafta Önce

Razi fabrikası neredeyse çalışmıyor, çok büyük sıkıntılar var, birde yönetim kurulu her yıl 100 lerce bin dolar prim alıyor. Bu fabrika geçmişte, her yıl 250 milyon dolar kar ederken şimdi sıfır çekiyor. Geçmişte o kadar güçlüydüki, Türk çiftçisine maliyetine dağıtılsın diye 50.000 ton üre yollamıştı, Gübretaş a. Çiftçiyi desteklesin, çiftçi Üresiz kalmasın diye alınan fabrika bugün çiftçisine yüksek fiyattan mal veriyor. Yazık.

Razi ah Razi!
Razi ah Razi! @A - 2 hafta Önce

Razi'den 8000 euro aylık ve yılda 100 binlerce eoroda temettü alanların ve yandaşlarının bu sitedeki canhıraş çırpınışlarını görmekteyiz. İki Mülkiyeli idarecinin göreve geldiklerindeki (birininki ikinci yönetim ekibiyle) ilk kararın Merkez Birliği hesabına yatırılması kararlaştırılan temettüleri bizzat kendilerinin almalarını sağlayacak şekilde değiltirmeleri vatan milet aşkının gereğidir elbette. Gübretaş'ın yıllar bazındaki genel yönetim gideri ile temsil ve ikram giderleri de başkaca bir incelemenin konusu olsun.

Halil Koazan
Halil Koazan - 2 hafta Önce

2020 Ağustos ayında 83 liraya aldığım bir torba ure gübresi şimdi 151 lira el insaf. Biz ürettiğimiz kaça satacağız ki para kazanalım. Hükümet de ithalat kartını kullanıyor. Bu gidiş le üretim bitme noktasına gelecek. Tümden ithal ederiz artık. Ben elmami zararına sattım. Pancardan hiç kazanamadım. Bu gidişle çiftçi in sonu kötü.

Bir çiftçi
Bir çiftçi - 2 hafta Önce

Yazıklar olsun bu işi yapanlara Allah tan korkmaz kuldan utanmaz arlanmazlar

Şeref
Şeref - 2 hafta Önce

Gübretaşin daha çok paraya ihtiyaçı var ciftcinin parası haram olsun

Ciftci
Ciftci - 2 hafta Önce

Gariban çiftçinin bu ülkede gerçekten sahibi yok. Kendi parasıyla aldığı gübretaş onu kazıklar kendi kurdu tarım kredi koop onu Ka, oklar. Varlık sebebi bayiler ürüne vade diyer kanını emer. Pankolardaki bazı koop müdürleri ve mağaza şefleri aldıkları zarfve çeşitli kiyaklar yüzünden üç liralık gubreyi 5 liradan alırlar ve gariban çiftçinin sırtına yiklerler. Ne hikmetsesectikleri başkanların hiç umurunda değildir. Sayın bakan ya bunlara ei atsın yada bunları kapatsın hepsi bu garibanların sırtında bir yük. Birde ziraat odaları varki onlarda evlere şenlik

Şükrü Yurt
Şükrü Yurt - 2 hafta Önce

Burada sorun sadece tarım bakanlığıdadır çünkü iyi koordine edemiyor ve yönetemiyor bu yüzden hükmet töhmet altında kalıyor bir bu gübre meselesi değil tarıma bağlı hemen hemen tüm kalemlerden ondan sonra hükmet şöyle hükmet böyle gerçekten yemek yeme su içme uyku uyuma ya bu içindeki çürük elma ları yada gereğini yap saygılar.

Fett
Fett - 2 hafta Önce

Resmen ağzımıza bir parmak bal sürülerek, batan, aç gezen çiftçi akılsız yerine konuluyor. Bu kadar girdi maliyetleri ile çiftçi ürün yetiştirmek, gübre,mazot, faiz, yedek parça da dünya birincisi olduk, ürün bedava taban fiyat düşük tutulacak, enfilasyon için, makas açıldıkça açıldı. İçinde çıkılmaz hal aldı.


banner251