Wagyu cinsi sığırdan elde edilen kobe etinin kilosu 10 bin lira!

İzmir’in Torbalı ilçesinde bir kasap dükkanında satılan sığır eti, fiyatıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Kilosu bin 200 dolar (yaklaşık 10 bin TL) olan et için yurt içi ve yurt dışından birçok talep geliyor.

Wagyu cinsi sığırdan elde edilen kobe etinin kilosu 10 bin lira!
banner200

İHA'nın haberine göre, Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesinde kasaplık yapan Mehmet Günbey ve oğlu Bedirhan Günbey, dükkanlarında bulunan etlerin hazırlanışı biçimi ve fiyatları dikkat çekiyor. Birçok et çeşidi bulunan kasap dükkanında en dikkat çekici olan ürün ise kilosu bin 200 dolara satılan ve Japon ırkı ‘wagyu' cinsi sığırından elde edilen ‘kobe' eti. Alınan embriyolar sayesinde Türkiye'de de yetiştirilebilen bu sığır, yetiştirilme koşulları ve pahalılığıyla ön plana çıkıyor. Özel karışım yemlerle ve uygun hava koşullarında büyütülen sığırların eti ise yetiştirilme aşamasında olduğu gibi meşakkatli bir işlemden geçiyor.

1.5 DAKİKADA PİŞİP YEMEYE HAZIR HALE GELİYOR

Etlerin geçtiği işlemlerden bahseden Kasap Bedirhan Günbey, “Burada etlerimizi kaya tuzunda 40 ila 60 gün arasında dinlendiriyoruz. Buradaki dinlendirme amacımız etin pişirme seviyesini en az seviyeye indirmek. Burada kendimize özel 15 çeşit baharatımız var. Eti önce baharatlarla beraber dövüyoruz, daha sonra tereyağına bandırıp kaya tuzuna sürtüyoruz. Etlerimizi güzelce marine edip lezzetimize lezzet katıyoruz. Etlerimizi döküm tavayı kızdırdıktan sonra iki yanını da bir buçuk dakika pişiriyoruz ve yemeye hazır hale geliyor” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2021, 16:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

e haber verin hemen saray menusune ejlesin

bedava muhaliflik
bedava muhaliflik @Ciftci - 5 ay Önce

"Muhalefet olmakta" belli bir başarıya bağlı olarak olmuş olsaydı keşke. Bu düzende seçimi kaybet hoop otomatikmen muhalifsin, ne güzel. Aksi halde muhalif bile olmayacaklar bu şartlarda muhalifliği çantada keklik elde ediyorlar. Demem o ki muhaliflikte aslında düzey istiyor. Yoksa durum ortada.

banner151

banner251