Üreticinin elinde kalan koyun keçi sütleri peynir yapılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı!

Gaziantep’te 17 günlük yasak nedeniyle satılamayan koyun ve keçi sütleri Gaziantep Valisi Davut Gül'ün talimatıyla Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla üreticilerin elinde kalan sütler alınarak Birliğe ait süt işleme tesisinde Antep peynirine dönüştürülerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Üreticinin elinde kalan koyun keçi sütleri peynir yapılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı!
banner200

Gaziantep’te, tam kapanmadan etkilenen üreticinin sütleri, Valilik, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği ile başlatılan çalışma kapsamında Antep Peynirine dönüştürülerek öncelikle 65 yaş üstü olmak üzere ihtiyaç sahibi 5 bin aileye dağıtılmaya başlandı. Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Şehitkamil ve Şahinbey kaymakamlıkları, Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği iş birliğinde tam kapanma döneminde süt üreticilerinin zarar görmemesi amacıyla hayata geçirilen “Çiftçilere Vefa” Projesi kapsamında ilk etapta çiftçiden satın alınan 120 ton süt, tesiste 10 ton peynir haline getirilerek, ihtiyaç sahibi 5 bin aileye ulaştırıldı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Süt İşleme Tesisi’nde gazetecilere, 2’şer kilogram halinde hazırlanan peynirlerin özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar başta olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaya başlandığını söyledi. Amaçlarının hem süt üreticilerini desteklemek hem de vatandaşlara yardım etmek olduğunu aktaran Gül, şunları kaydetti:

“Salgın döneminden geçiyoruz. Restoranların yeme içme mekanlarının kapatılmasıyla birlikte süt üreticilerinin ürünlerinde arz fazlası oluştu. Mevsimsel etkiden dolayı havanın sıcak olması sebebiyle bu ürünlerin de tüketilmesi gerekiyor. Üretim fazlalığı sorununu ortadan kaldırmak için kaymakamlarımız, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanlığı ile toplantı yaparak üreticilerimizin ellerindeki sütlerin işlenip bir miktarının farklı yerlere pazarlanması geriye kalan kısmının da 65 yaş üstü büyüklerimize ve vatandaşlarımıza sosyal destek olarak dağıtılacak. 2 kilogram salamura haline getirilen peynirlerimiz koyun keçi sütlerinden yapıldı. İhtiyaç sahiplerinin evlerine kadar teslim edilecek. İlk etapta 10 ton olarak alacağız. İhtiyaca ve arza göre bu sayıyı yükseltebileceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim"

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman ise konuşmasında '17 günlük yasak nedeniyle koyun keçi sütlerinin satılmasında sıkıntı yaşanmaya başlamıştı. Konuyu Gaziantep Valimiz Davut Gül'e bildirdik. Valimizin talimatıyla sütleri toplamaya başladık, Birliğimize ait süt işleme tesisinde Antep Peynirine dönüştürdük. Üreticinin ürününü değerinde alındığı, üreticinin bu zor zamanında yanında olan başta Valimiz Davut Gül'e, Şahinbey Kaymakamımız Tahir Şahin'e, Şehitkamil Kaymakamımız Ömer Kalaylı'ya, Gaziantep Tarım İl Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ederim' dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 02:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilginç
ilginç - 7 ay Önce

17 günde nasıl peynir oldu bir bilen varsa söylesin

banner251