TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu: Bir malın fiyatını müşteri değil satan belirler ama sütte öyle değil!

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, gündemdeki süt fiyatları ile ilgili olarak Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi. Solakoğlu, bir malın fiyatını müşterinin değil satanın belirlediğini ancak sütte tam tersi bir durum olduğunu belirterek, düşük süt fiyatı belirlenmesinden dolayı ineklerin hızla kesime gittiğinin altını çizdi. 

TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu: Bir malın fiyatını müşteri değil satan belirler ama sütte öyle değil!
banner282

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, süt fiyatlarının maliyet artışına paralel olarak yem süt paritesinin 1.5 seviyesini koruyacak şekilde belirlenmesini ve sürdürülebilir sınırlara bağlanmasını istedi. Solakoğlu, aksi taktirde inek kesimlerinin devam edeceğini ve bunun ülke ekonomisine maliyetinin çok yüksek olacağını vurguladı. Sencer Solakoğlu'nun, yaptığı basın açıklamasında dikkat çeken başlıklar şöyle: 

SÜT ÜRETİCİLERİ OLARAK YILLARDIR ZARAR EDİYORUZ!

Üreticinin zararı dayanılmaz seviyeyi aştı. Tüm dünya ve ülkemizde gıdanın önemi COVİD salgını ve Ukrayna savaşı sebebiyle herkes tarafından net anlaşıldı. Tüm zorluklara rağmen tarımsal üretim ve gıda üretimine devam etmeye çalışan üreticinin artan maliyetler karşısında dayanacak gücü kalmadığı için inekler kesiliyor. 

ÜLKEDE ENFLASYONUN SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ ÇÖZÜMÜ DE BİZ DEĞİLİZ!

Tüm girdi hammaddeleri zamlanırken süt fiyatını sabit tutarak gıda enflasyonu kontrol edilemez! Üretim düşüşü aksine fiyatın daha da artmasına sebeb olacaktır. 

ÜRETİCİNİN SESİ KESİLMİŞTİR! 

Gıda Komitesi ve süt sanayicileri tarafından yönetilen süt fiyatı hiçbir zaman doğru sonuç veremez. Bir malın müşterisi fiyat belirlemez. Satan fiyatı belirler. Bu hatalar sonucunda 3 yıldır üretici ağır maliyet baskısı altında ezilmektedir ve işi hızla bırakma eğilimindedir. Bunun sonucunda ise süt inekleri kesime gitmektedir. Süt ve et ürünlerinde öngörülemez şekilde seyreden maliyetler sonucunda fiyat dalgalanmalarından dolayı hem üretici hem tüketici mağduriyet yaşamaktadır. Bunun Türkiye ekonomisine çiftçisine ve halkına maliyeti büyük olacaktır. 

Talebimiz nettir, süt fiyatının maliyet artışana paralel olarak yem süt paritesinin 1.5 seviyesini koruyacak şekilde belirlenmesi ve sürdürülebilir sınırlara bağlanmasıdır. Biz hakkımız olandan vazgeçmeyeceğiz"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2022, 17:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 2 ay Önce

Hani meşhur lafları varya işi bilmeyenler kapatıyor. Onu söylerler hemen. Maliyetleri uzaylılar artırıyor. Allah herkezin yardımcısı olsun. Bu vatana ihanet edip sırıtanlarıda bildiği gibi yapsın.

Agah var
Agah var - 2 ay Önce

Çok uzak olmayan bir zamanda ithalatımıza SÜTÜ de ekleriz sorunu çözeriz

sadi
sadi - 2 ay Önce

manda besliyelim sanki manda ünlenecek gibi gözüküyor mango dan sonra manda

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Sencer Solakoğlu artist mi aktivist mi ayırması zor bir kişilik.