Türkiye kayısıyı İtalya'dan yarı fiyatına satıyor!

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye'nin yaş kayısıdan ton başına gelirinin 860 dolar, İtalya'nın ise 2 bin 86 dolar olduğunu söyledi.

Türkiye kayısıyı İtalya'dan yarı fiyatına satıyor!
banner282

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, birçok ülkeye göre sebze ve meyveyi yurtdışına daha ucuza sattığımızı beilrterek, "Sebze ve meyvede ton başına ihraç fiyatımızı artırabiliriz" dedi. Özdemir, Türkiye’nin ihracat yapabilmek ve mevcut pazarlarını koruyabilmek için rekabet içerisinde olduğu ülkelere kıyasla daha ucuza sebze ve meyve sattığını belirterek, katma değerli ürünlere yönelmek ve eylem planlarının istikrarlı ve dirayetli şekilde uygulanmasıyla sebze ve meyvede ton başına ihraç fiyatlarının artırılabileceğini söyledi. Mersin Ticaret Borsası Başkanı Özdemir, Türkiye’nin meyve ve sebze ihracatına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ihracat fiyatlarının düşük olmasına dikkat çekti.

"DAHA UCUZA SATIYORUZ"

Sebze ve meyve ihracatının artmasının Türkiye açısından önemli olduğunu ancak ihraç edilen ürünlerin değerine satılmasının da oldukça önem taşıdığını dile getiren Özdemir, “Ülkemiz ise ihracat yapabilmek ve mevcut pazarlarını koruyabilmek için rekabet içerisinde olduğu ülkelere kıyasla daha ucuza sebze ve meyve satıyor. Örneğin, ülkemizin ihracatta lider olduğu incirden ton başına 3 bin 304 dolar kazanıyoruz. İkinci sırada bulunan Afganistan ise 7 bin 91 dolar kazanıyor. Benzer şekilde yaş kayısıdan ton başına gelirimiz 860 dolar. Oysa İtalya 2 bin 86, İspanya bin 732 ve Özbekistan bin 160 dolar gelir elde ediyor. Tarımsal ihracatımızda bir diğer önemli ürün olan domatesi ton başına 567 dolara ihraç ediyoruz. Fakat Hollanda bin 777, İspanya bin 345, Fas bin 215 ve Meksika bin 164 dolara ihraç ediyor.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE