Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı: Un fiyatları sürekli zamlanıyor Tarım Bakanından randevu alamıyoruz!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarına sürekli zam geldiğini TMO'nun ise piyasalara yeterli müdahaleyi yapamadığını belirtti. Bu zorlu süreçte Tarım ve Orman Bakanı ile görüşmek istediklerini belirten Balcı, "Maalesef bu süreçte bir ayı aşkın süredir Sayın Bakanımızdan bu konuyu görüşmek için randevu talep etmemize karşın görüşmemiz mümkün olmadı"

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı: Un fiyatları sürekli zamlanıyor Tarım Bakanından randevu alamıyoruz!
banner200

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatları ve fırınlarda kullanılan Fransız menşeli ürünlere yönelik boykota ilişkin basın toplantısı yaptı. Son 2 ayda ekmeğin ham maddesi olan un ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışlarından dolayı fırıncı esnafının ciddi anlamda sıkıntıya düştüğünü dile getiren Balcı, bir çuval unun fiyatının temmuz ayında 104 lira olduğunu, bugün 158 liraya kadar yükseldiğini söyledi. Balcı, "Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır" dedi.

TMO YETERLİ MÜDAHALE YAPAMADI

Balcı, "Burada esas üzüntü verici olay, 2002'den bugüne kadar bu gibi artışlar karşısında her zaman devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yeterli müdahaleyi yapmakta gecikmiş olmasıdır. Ekim ayında gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla, ithal buğdayın iç piyasada fiyatsal olarak düşmeye sebebiyet vermemesi düşündürücüdür" diye konuştu.

TARIM BAKANINDAN RANDEVU ALAMIYORUZ!

Balcı, olağanüstü durumlarda Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare ederek yaptıkları çalışmalar neticesinde gerçekleştirilen her müdahalede un fiyatlarında gerileme olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Maalesef bu süreçte bir ayı aşkın süredir Sayın Bakanımızdan bu konuyu görüşmek için randevu talep etmemize karşın görüşmemiz mümkün olmadı. Bizim amacımız sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı dile getirmek ve önerilerimizi sunmaktı. Bu öneriler doğrultusunda alınacak tedbirler karşısında bugüne kadar olduğu gibi un fiyatlarında bir gevşeme olacaktı. İki ay gibi kısa zamanda un ve diğer girdilerin fiyatındaki artışın temel gıda maddesi olan ekmeğimize olumlu yansıması söz konusu değil. Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır. Yetkililere sesleniyorum, gerekli çalışmayı bir an önce yapmaları gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışları kabullenmek söz konusu olamaz."

UN FİYATLARI HER GEÇEN GÜN ZAMLANIYOR

Un fiyatlarının her gün değiştiğine dikkati çeken Balcı, bu durumun daha önce görülmediğini ifade etti. Balcı, "ekmek fiyatları zamlandı" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, ekmek fiyatlarında artış konusunda girdi fiyatlarına ilişkin çalışmaların neticesini bekleyeceklerini bildirdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 13:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali ali
Ali ali - 13 ay Önce

Tarım bakanımız ne dedi, paramız çok ithal ederiz. Okadar, bekliyoruz çiçek yağı uçtu,un uçtu neler uçması ki ithal etsede ucuzlatsa bekliyoruz.

Ali dag
Ali dag - 13 ay Önce

Bunlar ekmekte ithal ederler firincida siz başka iş yapın

Ummuhan kulak
Ummuhan kulak - 13 ay Önce

Başkan rendevu alamazsın sayın tarım ve orman bakanı kim ki kimden randevu alıyorsun, bakanın burnu bir karış havada turkcel çalışanlarına ve bağlantılı kişilerin rantevuları öncelikli, çünkü alt bürokratları rantevuyu onlara veriyor bakanla görüşmek için seninkisi boş hayal. Ayrıca şirketçikler var onlar varken sen kimsin. tarım bakanı var mı ki.

sedat
sedat - 13 ay Önce

Türkiye de üretilen buğday ların ekmeklik kalitesi iyi olmadı için yurt dışından ekmeklik buğday alınıyo Türkiye de üretilen bugdayla karıştırıp Un yapılıyo fazlasıda un olarak başka ülkelere satılıyo

banner151

banner251