Tunceli'de ürün bazlı denetim seferberliği

Tunceli Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bakanlığın 81 ilde başlattığı ürün bazlı denetim seferberliğinin Tunceli'de hafta boyunca süreceğini açıkladı.

banner255
Tunceli'de ürün bazlı denetim seferberliği
banner200

Tunceli Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller; 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" na göre Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülmektedir. 

Bakanlığımıza bağlı 81 İl Müdürlüğü ve ilçe teşkilatlarında görevli gıda kontrol görevlilerince yürütülen resmi kontroller Risk esaslı denetim sıklığı, İhbar ve şikayet, Alo 174 Gıda Hattı, Gıda kaynaklı hastalık, CİMER, İl yıllık ve Bakanlık gıda kontrol planları v. b. sebeplerle tüm yıl boyunca aralıksız olarak devam etmektedir.

Bakanlığımızca tüm yurt genelinde 25-30.11.2019 tarihleri arasında “Denetim Seferberliği” başlatılmış olup; her gün farklı bir sektörde faaliyet gösteren gıda işletmelerine yönelik eş zamanlı denetimler gerçekleştirilmektedir. 

Bu kapsamda Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gıda kontrol görevlilerince ilimizde faaliyet gösteren et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri üretim tesislerinde, unlu mamuller üretimi, ekmek ve ekmek çeşitleri üretimi alanında faaliyet gösteren işletmelerde resmi kontroller gerçekleştirilmiş olup; ürün bazlı gıda denetimleri hafta boyunca devam edecektir. Yapılan denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin bazı işletmelere süre verilerek takip denetimleri yapılmakta, insan sağlığını riske atan işletmelere idari yaptırım uygulanmaktadır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251