Tarım Kredi Marketlerde satılan patates, soğan kimden alınıyor? 

Tarım Kredi Marketlerin, aracı ve komisyoncu olmamasına rağmen 2019 yılında 41 milyon lira zarar etmesi dikkat çekerken, marketlerde satılmak üzere çiftçiden tedarik edilen ürünlerin arasında ise patates ve soğanın bulunmaması kamuoyunda tartışma konusu oldu. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesi vererek Tarım Kredi Marketlerde satılan patates ve soğanın kimlerden alındığının açıklanmasını istedi.

Tarım Kredi Marketlerde satılan patates, soğan kimden alınıyor? 
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Kamuoyuna açıklanmayan ancak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) raporlarında ortaya çıkan Tarım Kredi Marketlerin milyonluk zararı kamuoyunda tartışma konusu oldu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına iki ayrı soru önergesi verdi. 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayınlanan Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin 2019 yılı faaliyet raporunda, 2019 yılında çiftçi ortaklardan alınan ürünler arasında patates ve soğanın bulunmaması dikkat çekti.

PATATES VE SOĞAN KİMLERDEN ALINDI, NE KADAR PARA ÖDENDİ?

Tarım Kredi Marketlerinin çiftçi ortaklarından alınan ürünler arasında patates ve soğanın bulunmamasının ise başlı başına araştırılması gereken bir uygulama olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu durumda marketlerde satılan patates ve soğanın çiftçi ortaklarından değil, aracılardan alındığı ortaya çıkıyor. Çiftçilerden tedarik edilmesi gereken patates ve soğanın bu marketlere kimlerden alındığının ve aracılara ne kadar para ödendiğinin belirlenmesi gerekir” dedi. 

SPK tarafından yayınlanan Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin 2019 yılı faaliyet raporuna göre, aracı ve komisyoncu olmamasına rağmen Tarım Kredi Birlik A.Ş'nin 41 milyon lira zarar açıklaması dikkat çekmişti. 

ÜRETİCİ 71 İLDE 4.5 MİLYON TON PATATES ÜRETİYOR

Türkiye’de 71 ilde 4.5 milyon tona yakın patates üretimi gerçekleştirildiğini belirten Gürer, bunun yüzde 17’lik kısmının ise Niğde’de üretildiğini ifade etti. Patates ve soğanın üreticiyi en çok mağdur eden iki ürün arasında olmasına rağmen, Tarım Kredi Marketlerinin üreticilerden değil de aracıdan patates temin etmesinin altında kesinlikle iyi niyet aranamayacağını vurgulayan Gürer, “Bu marketlerin karı aracıya, zararı ise üretici ve tüketiciyedir” dedi. 

KİMLER ARACI?

Gürer, dikkat çekici zararın nedenlerinin ortaya çıkarılması için Tarım Kredi Marketlerine çiftçi ortaklarından ne kadar, aracılardan ne kadar ürün alındığının ve kimlerin aracı olduğunun saptanmasının şart olduğunu anlattı. 

AMAÇ FARKLI, UYGULAMA FARKLI

Tarım Kredi Marketlerinin kuruluş amacının, doğrudan üreticiden tedarik edilen ürünlerin ucuz fiyata tüketiciye ulaştırılması olduğuna işaret eden Gürer, “Ancak uygulamaya bakıldığında, bu sistemde bir farklılık  olduğu da ortaya çıkıyor. Bir yandan kamuoyuna ‘Ucuz ürün satıyoruz’ deniliyor, diğer yandan da düşük fiyat gösterilerek kurum milyonlarca lira zarar uğratılıyor. Bu  uygulamanın maliyeti yine vatandaşa ödettiriliyor” diye konuştu. 

GÜRER, MİLYONLARCA LİRALIK ZARARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Marketlerdeki zararla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından şu soruların cevaplandırılmasını istedi.

-Aracı olmadan doğrudan çiftçi ortaklardan temin edilen ürünlerin bir kısmını kendi tesislerinde bir kısmını da anlaşmalı tesislerde işleyerek tüketiciyle buluşturan Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin bu kadar zarar etmesinin nedeni nedir ? Zararı önlemeye yönelik çalışmalarınız nelerdir?

-Bu tabloya rağmen açmayı planladığınız yeni marketler var mıdır? 

-Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin SPK tarafından yayınlanan faaliyet raporunda çiftçi ortaklardan alınan ürünler arasında patates ve soğanın bulunmadığı görülmektedir. Oysa patates ve soğan çiftçinin en çok mağdur olduğu ürünlerin başında gelmektedir. Bu durum sonucunda marketlerde satılan patates ve soğanların çiftçi ortaklardan değil aracılardan alındığı ortaya çıkmaktadır. Bu durumun nedeni nedir? Söz konusu marketlere soğan ve patates kimlerden alınmaktadır? Alınan bu iki ürüne 2019 yılı başından gününüze kadar ödenen tutar ne kadardır?

-Söz konusu Tarım Kredi Marketlerine ortaklardan alınan ürün miktarı ile ortakların dışında aracılardan alınan ürün miktarının oranı nedir?

-2019 yılında, 40 kat artarak 41 milyon TL’ye çıkan zararın oluşma nedenleri nelerdir? Bu konuda başlatılan bir soruşturma var mıdır?

-Çiftçi ve ortaklardan alınan ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında bir aracı görevi gören Tarım Kredi Marketlerde, istenen başarının sağlanamamasının sebepleri nelerdir?

TARIM KREDİ BİRLİK AŞ'NİN 2019 YILINDA ÇİFTÇİ ORTAKLARDAN ALDIĞI ÜRÜNLERİN LİSTESİ... LİSTEDE PATATES VE SOĞAN ALIMI GÖRÜNMÜYOR 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2022, 14:50
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Thy
Thy - 2 yıl Önce

Korona tedbirleri gevşiyor ve Thy uçuşları başlıyor. Gözünüz aydın tarım kredi idareci ve yöneticileri. Gezilecek daha ne çok ülke var.

Parmak izi
Parmak izi - 2 yıl Önce

Tanzim Satışlar yoluyla Ankara ve İstanbul belediye seçimlerine destek için katlanıldı bunca zarara. Kaybın bir kısmı Tmo üzerinden Mısır'dan ithal edilen soğanın Tkk yoluyla pazarlanmasıyla kapatılsa da, geri kalanı Birlik'in üstüne bırakıldı. Soru şu kurum Akp'nin şirketimi? 2- Tkk ortaklarının hepsi Akp'nin başarısı için bu fedakarlığı onaylar mı? 3- Sp, Chp,İp vs'li ortak bu gayretkeşliğe ne der? 4- İştirakin zararı sonuçta Tkk'ya oda çiftçiye ödetilmeyecekmi, yani çiftçi bire alacağını ikiye almak zorunda kalarak bedel ödemiş olmuyormu, buna Akp'li olan olmayan ortak ne der sahi? İşte bu yüzden Fp ve ekibi kurum kepenk indirse bile görevden alınamayacaklarını bilyorlar.

sebebi var
sebebi var @Parmak izi - 2 yıl Önce

Ortağın ne dediği çokta umurumuzdaydı. Kurum fiilen belediye seçimine patates soğan fiyatlarını aşağı çekerek müdahale etti ama kaybetti. Yeni başkanlardan paralar alınamadı, zarar çiftçinin kurumuna yazıldı ama üstün gayretli idareciler 50 bin ila 250 bin arasındaki aylık gelirlerini garantiye almış oldular. Reis sevgileri sebepsiz değil.

Aman ne değişir
Aman ne değişir @Parmak izi - 2 yıl Önce

F.p ve ekibin en iyi yaptığı iş ikilik çıkartıp kurumu birbirine soktu genel müdürler alındı taşeron maaş kadrosu unutuldu gubretas ve iştirakler usulsüzlükler oldu fetö ile mücadele bitti vb vb buyurun düşünün

Tanzimciler
Tanzimciler - 2 yıl Önce

Sahi tanzim satışta belediyelere verilen sebze meyvenin paraları alındı mı? Alınmadı ise hesabı soruldu mu?

derenin taşıyla derenin kuşu
derenin taşıyla derenin kuşu @Tanzimciler - 2 yıl Önce

Parası alınamasa bile kıymetli idareciler koltukta kalma sürelerini uzattılar. Zararı Berat Albayrak'tan talep etmeye bile çekindiler.

Cevabı Söylüyorum
Cevabı Söylüyorum - 2 yıl Önce

Ticari Sır

Meraklı Çiftçi
Meraklı Çiftçi - 2 yıl Önce

????

Tanzim Albayrak
Tanzim Albayrak - 2 yıl Önce

Gün geçmiyor ki kötü haberiniz çıkmasın! Bir kez dahi iyi bir haber duyulmaz mı? Allah'tan korkmuyorsunuz da kuldan da mı utanma yok sizde? Bırakın gidin. Personele sorun cevaplar, bu zararlar harbiden hazineden talep edilmedi, Berat bey ne der deyip zarar yazıldı. Zarar yazılan tutar direk çiftçinin cebinden çıkan paradır. Bu miktar ne kadardir. Fp açıklamalı, yada bakanlık incelenmelidir.

hayrettin uğur
hayrettin uğur - 2 yıl Önce

tarım kredi meyve sebzede aracı firmakullanıyor ANKARADA ,
toptancı halden alan bir taşerona bıraktı
buu işi, toptancı halden komiyoncudan alıyor, üzerine birde kendi kar koyuyor, tarım krediye satıyor, el değmeden para kazanıyor, gelin hale araştırın, ben biliyorum, çünkü ben hergün görüyorum, direkt üretim bölgelerinden almıyor, bırakın bana ben organize edeyim, 40 yıldır bu işteyim.bilmiyorlarsa bir bilene sorsunlar yazık bu milletin parasına, ALLAH sorar bunları

Sayit Albek
Sayit Albek - 2 yıl Önce

RTE. nin emri ile kurulan şirket, Personel talebinide beraberinde getirmiştir. TKKOOP. gerçek işini yaparken zaten kısıtlı personeli ile işini yapıyordu. Geçmiş te yanlış politika ile 500 civarında şubesini kapatmak zorunda kalmıştır. Bu işler hava, civaya gelmez.


banner151