Tarım Kredi Marketlerde peynir vurgunu! 10 bin peynir tenekesinin içinden tuz çıktı!

Tarım Kredi Marketlerde tağşişli genel müdür skandalından sonra peynir vurgunu! Tarım Kredi Marketler 4 milyon lira dolandırılırken, başlatılan soruşturmadan da bir sonuç çıkması beklenmiyor.

Tarım Kredi Marketlerde peynir vurgunu! 10 bin peynir tenekesinin içinden tuz çıktı!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük önem verdiği market projesinde tağşişli genel müdür skandalından sonra peynir vurgunu skandalı patlak verdi. Tarım Kredi Marketlerde satılmak üzere Madran firmasına fason ürettirilen binlerce peynir tenekesinin içinden tuz çıktı. Peynir vurgununda skandalın aylar sonra fark edilmesi, tenekelerin teslim alınması sırasında hiçbir kalite kontrolünün yapılmadığını ve şahit numunenin de alınmadığını gösterirken, bu durum Tarım Kredi Marketlerde liyakatsizliği gözler önüne serdi.

PEYNİR SKANDALI, ÇİFTÇİ KURULUŞUNUN NASIL YÖNETİLDİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Özel sektörde böyle bir skandalın yaşanması mümkün görünmezken, çiftçi kuruluşuna ait iştirakte böyle bir skandalın patlak vermesi, yaşanan vahameti gözler önüne serdi. Madran firmasından alınan 10 bin tenekenin içinde olgunlaştırılmış peynir yerine tuz çıkması, bu ürünlerin alımında hiçbir kalite kontrolünün yapılmadan ve şahit numunenin alınmadan teslim alındığını gösteriyor. Bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözde gıda fiyatları ile mücadele edilmesi için geliştirdiği market projesinde yaşanan büyük zafiyet ve aymazlığı ortaya koyuyor.

Sözde gıda fiyatlarına çözüm bulunması ve üreticinin ürünlerinin doğrudan halka satılmasıyla ilgili oluşturulan Tarım Kredi Marketlerde tağşişli genel müdürden sonra şimdi de büyük bir peynir vurgunu skandalı patlak verdi. Tarım Kredi Marketlerin fason üretim yaptırdığı firmadan alınan 18 kiloluk 10 bin tenekenin içinden olgunlaştırılmış peynir yerine tuz çıktı. Skandal, aylar sonra fark edilirken, firma Tarım Kredi Birlik AŞ’yi 4 milyon lira dolandırdı. Binlerce peynir tenekesinin hiçbir şekilde kontrol edilmeden teslim alınması büyük bir aymazlık olarak görülürken, çiftçiye ait iştiraklerin liyakatsiz kişiler tarafından nasıl yönetildiğini de gözler önüne serdi.

TUZ DOLU PEYNİR TENEKELERİ BİR ÖNCEKİ GENEL MÜDÜR DÖNEMİNDE TESLİM ALINDI

Tarım Kredi Marketlerde üretim ve market ayağı ikiye ayrılırken, üretim ayağında faaliyet gösteren Tarım Kredi Birlik’in bir önceki genel müdür döneminde teslim alınan peynir tenekelerinde büyük bir skandal patlak verdi. Tarım Kredi Marketlere fason peynir üretimi yapan Madran firmasının 2020’nin sonunda teslim ettiği 10 bin olgunlaştırılmış peynir tenekesinin içinden, peynir yerine tuz çıktı. Skandal aylar sonra fark edilirken, konuyla ilgili hemen soruşturma başlatıldı. Ancak başlatılan soruşturmadan bir sonuç alınması beklenmiyor. 

4 MİLYONU PEŞİN ÖDEDİLER

Madran firmasından tuz dolu tenekeler hiçbir kontrol yapılmadan teslim alınırken, olgunlaştırılmış peynir karşılığında ise firmaya 4 milyon lira peşin olarak ödendi. Peynir vurgununda firmaya ödenen 4 milyon liranın geri alınması da mümkün görünmüyor.

SÜTÜ VERDİ, PEYNİR YERİNE TUZ ALDI!

Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçi ortaklarından topladığı sütü bir aracı vasıtasıyla fason üretim yaptırdığı fabrikalara teslim ediyor. Madran firmasına da çiftçi ortaklardan toplanan sütü vererek olgunlaştırılmış peynir yaptırılıyordu. Madran firmasına 2020’nin sonunda sözleşmenin yenilenmeyeceği daha öncesinden beyan edilirken, firmanın da sözleşmenin yenilenmeyecek olmasından dolayı böyle bir vurgun yaptığı kaydediliyor.

KİM BU DAYI?

Tarım Kredi Marketlerde satılan peynir ve süt, doğrudan kooperatifler aracılığıyla çiftçi ortaklardan alınarak fason üretim yaptırılan fabrikalara teslim ediliyor. Ancak kooperatifler, çiftçi ortaklardan topladıkları sütü fabrikalara doğrudan teslim edebilecekken, bunu yapmayarak bir aracıya teslim ediyorlar. Bu aracının da kooperatiflerin sırtından yüzde 3 komisyonla çalışarak büyük kazançlar elde ettiğine dikkat çekiliyor. Bu aracının Merkez Birliğinde üst düzey bir yöneticinin dayısının olduğuna yönelik iddialar ise, ‘Kim bu dayı?’ sorusunu gündeme getiriyor.

FİRMAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olgunlaştırılmış peynirin depoda yaklaşık 6 ay bekletilmesi gerektiği için firmadan alınan tenekelere 6 ay boyunca dokunulmadı. 6 ay geçtikten sonra olgunlaşmış peynirleri marketlerde satmak için tenekeleri açan çalışanlar büyük bir şok yaşadı. Tenekelerin üst tarafına az miktarda lor peyniri konulurken alt tarafı ise tamamen tuzla doldurulmuş. Firmayla ilgili hemen soruşturma başlatılsa da Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin firmadan aldığı teminatın 2’nci derece olmasından dolayı bu soruşturmadan Tarım Kredi Birlik A.Ş. lehine olumlu bir sonuç çıkması beklenmiyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2021, 12:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
bayramalinin ciftligi
bayramalinin ciftligi - 3 ay Önce

bayramali cok uyanik.gelir gelmez ilk is depo mudurlerini degistirip bizim toptandan atilan ne kadar saibeli adam varsa depolarin basina getirdi ki donen dolaplari ve firildaklarin uzerini kapatsin.depolardaki stok eksigi yapilan sayimlarda ortaya cikmaya basladi.yakinda sadettin bey falanca depoda milyonluk vurgun diye haber yaparsa sasirmam.antalya depoyu 6 aydir bitiremediler.harcanan para 5 milyon.izmir depo bursa depo istanbul depo coktu.marketlerine mal gonderemiyor,konya depo kazan gibi kayniyor.konyadan antepe.konyadan Adana'ya,konyadan antaltaya sevkiyat yapiyolrlar.tabi depo perisan en .sonki yapilan depo sayim acigi 200 bin civarinda.ama birileri mali goturuyor.depo mudurleri ceplerinde makasla geziyor.bakkal acilislarinda belediye baskani,vali ile kurdela kesip fotograf çektirmenin pesinde.yazik.ayaklarin baş,baslarin ayak oldugu bir kurum.cozom kolay..bayramalinin getirdiklerini kapının onune koyup kurumu asil sahiplerine teslim etmek.

Bayram alinin ciftligi
Bayram alinin ciftligi @bayramalinin ciftligi - 3 ay Önce

Denizlideki vurguncu bile bunlardan merhametliydi o buğday yerine arpa teslim almıştı. Peynir yerine tuz nedir yav

500 bakkal
500 bakkal - 3 ay Önce

Bu neki?bayramali ve bizim toptan şok makrodan getirdigi tam donanimli mudurler,25 bine market yeri kiraliyor.markete merkez birligi fosilleri ve siyasiler adam sokmanin derdinde.bim,şok A 101 3 kisiyle market yonetirken bayramalinin marketlerinde 10 kisi.isin garibi 1 tane marketci yok.hepsi derleme toplama.sadece mudur.o da ya bizim toptandan ya şoktan .o da bayramaliden torpilli.gelelim cirolara.acilan market sayisi 450 civari.market badi ciro ortalamasi 6.000 civari.zarar.zarar.ama kimsenin umrunda degil.market fiyatlarina bak.piyasanin en yuksegi.
Dagitim depolara gelelim.usulsuz yapilan milyonlarca liralik iade imhalarini mufettisler neden incelemiyor.market ve depolardaki sayim aciklarindaki aciklar kimlerin cebine peskes cekiliyor.gmy tekin ve direktor emrenin baglantilarini bi arastirim.neler cikacak.bayramali bizim toptandan neden kovuldu?arastirin bakin altlarindan neler cikacak.

Ciftci
Ciftci @500 bakkal - 3 ay Önce

Deniz feneri Ülker makro ve şoktan atılan herkes burada maşAllah birde Sinan baysalin ekibi akrabaları okul arkadaşları normal bu ekiple bu işler gubretas hisselerini kimler aldı iyi araştırmak lazım sayimlardaki fire tutanakları imhalar iyi incelenmeli iç denetim ne iş yapıyor sormalı

Tanşaş
Tanşaş - 3 ay Önce

Tanşas diye bi market kaldimi?eveeet bayramali basindaydi.bizim toptandan kovulunca Turkiyede is bulamayip İrana giden anli şanli GM.Turrkiyede adam kalmamis gibi İrandan marketlerin basina geldi Direktor emre nerden geldi biliyormusunuz!!şok marketten kovulunca Deniz Fenerinde kendine is bulabildi.ama piyasada kendisi gibi bizim toptandan şoktan kovulan ne kadar saibeli isim varsa su anda tarim kredude mudur.İzmir,Bursa,İstanbul Avrupa,Antalya,Konya depo mudurleri hepsinin ortak ozelligi ya bizim toptan yada şok..su ana kadar zarar eden marketlerin sonu Tanşasa benzeyecek bu adamlarla

İmha
İmha - 3 ay Önce

Tagsiscinin gmy selahattinin iadeye cikarip imha etmek iicin 20 tır tursuyu günesin aktinda 15 gun bekletip çöpe atmasinin hesabini soran oldumu?merak ediyorum.Ha tabi odullendirilip oglunu da ise aldirdi.

İmha
İmha @İmha - 3 ay Önce

bayramali ve tayfasinin istemediği istanbul ,bursa,konya,antalya,samsun vb bi sekilde mobbingle isten uzaklastirilarak veya satisa alinarak yerlerine bizim toptandan şoktan kovulan adamlari neden is basina getirdikleri anlasildi.

ÖM
ÖM - 3 ay Önce

Adın Ömer soyadın Musa olduğu için mu isim ve soyadı kaldıramadın olmalı maalesef!! Yaptığın zulümleri hiç gözünün önüne getirdin mi Ömer bey ?? Millete hakaret ettiğini gözünün önüne getirdin mi Ömer bey?? Milleti aşağıladığını gözünün önüne getirdin mi Ömer bey??? İşi ve ekmeği ile oynadıklarını gözünün önüne getirdin mi Ömer bey?? Artık gözünün önüne getirmesen de olur kendinin sanmıştın ya kurumu sana da kalmadı Ömer beeyyyy!! Ama senin zulmüne ortak ve destek olanlarda gitmeli yaaaa..daha işimiz var

İdare.
İdare. - 3 ay Önce

Suankı genel müd ve bölge bir idarecileri hepiniz kapalı perdeler arkasında marketler bizi batıracak diye konuşuyorsunuz ama icraata gelince alkışlıyorsunuz kurumu bitirdiniz hepiniz kesenizi doldurdunuz nasılsa kuruma ne olursa olsun değilmi...

Müfettişler denetimde iken bu iş bitmiştir artık
Müfettişler denetimde iken bu iş bitmiştir artık - 3 ay Önce

Devlet denetleme kurulu müfettişleri hazır denetim de iken bu iş bitmiştir. İşin biliyorum diye başta duranlar gidiyorlar inşAllah haftaya Allah c.c. izniyle Sayın Fahrettin POYRAZ H.F.K. ve diğerlerinin hem kooperatif hayatları hemde siyasie hayatları bitmiş olabilir. Demedi demeyin Sayın Baskan'ımız bu işleri hesabı soracak üzerini örtülecek sanmayın çok şükür inşAllah bu insanların dönemi bitmiştir.

Madrabaz
Madrabaz @Müfettişler denetimde iken bu iş bitmiştir artık - 3 ay Önce

Şşşş uyandırma Tkk müfettişleri ise kooperatifte kayıp 1 torba gübreyi arıyor

2. derece
2. derece @Müfettişler denetimde iken bu iş bitmiştir artık - 3 ay Önce

Ciftciye ikinci dereceden ipoteği kabul etmezken neden firmadan ikinci dereceden ipotek alınmış

Tek tek
Tek tek - 3 ay Önce

Balıkesirrrrr!! Yenişehir kooperatifinde geri alamadığınız ve almaya çalışmadığınız yetim haklarinin hesabını tek tek soracağız... aileniz ile gezmek için aldırdığınız aracın bedelini tek tek soracağız...geldiğinizden beri ziyaret etmediğiniz kooperatiflerin hesabını tek tek soracağız....adı şaibeli işlerle anılan kooperatiflere teftiş yapmamanızı tek tek soracağız.. artık bu işler için Eyice zaman geldi de geçiyor ;geç kalmayız !!!


banner251